Merhabalar sevgili ziyaretçiler. Bu yazımızda sizlere Kazakistan asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Kazakistan asgari ücreti ne kadar? Sorunuzun cevabını ve çok daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Kazakistan asgari ücreti dolar kuruna çevrildiğinde çok düşük olduğundan dolayı asgari ücreti en fazla olan ülkeler  listemizde yer almıyor. Hangi ülkenin ne kadar asgari ücret verdiğini bu listeden görebilirsiniz.

Kazakistan resmi para birimi Kazakistan Tengesi’dir. 1 Dolar yaklaşık olarak 364 Kazakistan Tengesi’ne eşittir. (31.08.2018) 1 Türk Lirası ise yaklaşık olarak 55 Kazakistan Tengesi’ne eşittir.

Ekonomisine çok iyi diyemeyeceğimiz Kazakistan, yine ortalama düzeyde bir hayat yaşanan ülke olarak öne çıkmakta. Bakalım Kazakistan asgari ücreti ne kadar? Yaşam nasıl? Fiyatlar neler?

Kazakistan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Kazakistan Asgari ücreti 2018 yılı Ocak ayında güncellenen miktarıyla birlikte 25.879 Kazakistan Tengesi olarak belirlendi. Buda yaklaşık olarak 31 Ağustos dolar kuruyla birlikte 70,97 $’a eşit olmakta.

Kazakistan asgari ücreti hesaplanırken, karın doyurmak için gerekli olan tüm paraların en alt sınırı ele alınıyor. Yani asgari ücret alan bir birey, Kazakistan’da ucu ucuna bile ev kirasıyla birlikte para yetiştiremez bunun yanında birikim yapmakta çok zorlanır. Bunu işverenler bildiğinden dolayı genel anlamda asgari ücretten yüksek bir maaş vermektedirler.

Kazakistan Çalışma Şartları

Kazakistan çalışma saati günlük 8 saattir. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi haftalık 40 saate tekabül eden bu çalışma süresi Türkiye’de de aynıdır. Kazakistan’da 8 saatten 10 dakika fazla çalışan bir birey, ek mesai ücreti alır. 2012 yılında 8 saatin 9’a çıkarılması yönünde sunulan teklif reddedildi ve hala 8 saat uygulaması yapılmakta.

Çalışma koşulları olarak çok zorlanılacak bir ülke değil. İşçi ve işveren hakları sonuna kadar korunuyor ve adaletsizlik neredeyse yok denecek kadar az. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konu üzerinde çok hassas.

Kazakistan Fiyatlar

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre Kazakistan’da şehir merkezinde bir ev tutmak isterseniz ortalama olarak 50.000 Tenge’den 150.000 Tenge’ye kadar uzanan fiyatlar görebilirsiniz. Eğer şehir merkezi olmazsa da olur, herhangi bir mahallede yaşarım diyorsanız da bu durumda fiyatlar 40.000 Tenge’den başlayarak 100.000 Tenge’ye kadar uzanıyor.

Kazakistan süper marketlerine bakacak olursak; 1 litrelik süt 247 Tenge, 500 gram taze beyaz ekmek 87 Tenge, 12’li yumurta 324 Tenge, 1 Kilo yerel peynir 1.500 Tenge, 1.5 litre şişe su 156 Tenge, 1 şişe şarap 1.800 Tenge, 1 paket Marlboro sigara 350 Tenge olarak kendini gösteriyor.