Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bugün dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar asgari ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Katar asgari ücreti ne kadar? Katar’da yaşam nasıl gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bu yazımızı tamamen okuyarak konuyla alakalı derin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Katar’ın resmi para birimi Riyal’dir. 1 Dolar 3.64 Riyal’e eşittir. 1 Riyal ise 1.83 TL’ye eşittir. 1 Euro ise yaklaşık olarak 4.22 Riyal’e denk gelmektedir. (05.09.2018 kuru)

Katar Asgari Ücreti Ne Kadar?

Katar asgari ücreti ile ilgili net bir bilgi söz konusu değil. Yani şu kadar, bu kadar diyemeyiz. Çünkü farklı farklı bilgiler var. Sanırsam Katar’da asgari ücret sektörlere göre değişiklik gösteriyor ve herkes bir sektörü genel asgari ücret olarak alıyor. Bundan dolayı da birbirinden farklı tutarlar ortaya çıkıyor.

Bu söz konusu tutarların ortalamasını alacak olursak Katar’da asgari ücretin ortalama olarak 1300 Riyal olduğunu söyleyebiliriz. Ücretlendirmelere baktığımızda ise mühendisler ortalama olarak konumuna göre 10.000 Riyal’den 20.000 Riyal’e kadar maaş almaktadırlar. Tıp ise çok daha fazla.

Katar Çalışma Şartları

Birçok yerde Katar’dan için işçi cehennemi deniliyor. Yani işçiye değer verilmediği yönünde bilgilendirmeler var. Haftada 60 saat çalışan bir Hint uyruklu bireyin aylık maaş ortalamasının 605 $ olduğu, Haftalık 70 saat çalışan Nepalli işçinin ise 333 $ olduğu söyleniyor.

Dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’da kişi başına düşen milli gelir 129.000 $’ken işçilere böyle davranılması garip. Ayrıca Katar’da iş kazalarından dolayı ölen kişi sayısının da çok fazla olduğu belirtiliyor.

Katar Fiyatlar

Katar’da şehir merkezinin dışında bir daire tutacaksanız kira olarak ortalama aylık 500 € ila 700 € arasında ücret ödemesi yapılıyor. Verilen asgari ücrete oranla ülke zenginliğini işin içine katarsak çok yüksek olan fiyatlar, asgari ücretin düşük olması sebebiyle insanları huzursuz ediyor.

Süpermarket fiyatlarına baktığımızda ise 1 litre normal sütün fiyatı 6 Riyal, 500 gram taze beyaz ekmeğin fiyatı 5.50 Riyal, 12’li yumurtanın fiyatı 11 Riyal, 1 kilogramlık yerel peynirin fiyatı 23 Riyal, 1.5 litrelik şişe suyun fiyatı 1.70 Riyal, 1 şişe şarabın fiyatı 70 Riyal, 0.5 litrelik yerli biranın fiyatı 30 Riyal, 0.33 litrelik ithal biranın fiyatı 40 Riyal, 1 paket Marlboro sigaranın fiyatı 10 Riyal olarak öne çıkıyor.