Kara listede olmanız kredi almanızı sadece zorlaştırır. Kesinlikle kredi almanıza engel değildir. Merkez Bankası kara listesinde bulunan kişilerin banka işlemleri yapmaları neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Kredi almak için, kredi kartı almak için ya da farklı bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kara listeden çıkmak en kesin çözümdür. Kara listeden çıkmak için borcunuzu 1-3 yıl arasında ödemeniz gerekmektedir. Bu süre borcunuzun miktarı ve borçlu olduğunuz kurumlara göre farklılık göstermektedir. Borcunuzu kapatmış olsanız bile kara listeden adınızın çıkması mümkün olmayacaktır. Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Ayrıca mevduat hesabı açtırıp ödemelerinizi ve faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

 

Kara listede bulunurken kredi almanızı kolaylaştıracak yöntemlerde mevcuttur. Kesinlikle bankaya sicili temiz olan bir müşteri gibi başvuramazlar. Normalde sicili temiz vatandaşlarımız maaş bordrosu ve birkaç belge ile başvurup kredi alabilirler. Kredi başvurusu yapabilmeniz için kendinize kefil bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Size kefil olacak kişinin sahip olması gereken özellikler ve belirli bir meslek grubuna bağlı olması gerekir. Bunlar;
• Bağ-Kur emeklisi ya da hala ödeme yapanlar
• Ticaret odasına kayıtlı olan tüccar ya da sanatkârlar
• Emekli ve çiftçiler
• Banka çalışanları
• Devlet memurları
• Doktor, avukat vb.
Bir diğer kredi alma yöntemi ise kendinize ait gayrimenkullünüz var ise onları ipotek ederek kredi alabilirsiniz. İpotek edeceğiniz gayrimenkulün fiyatının çekeceğiniz krediyi karşılaması gerekmektedir.