Merkez Bankasına yapılan istekler ve yapılan inceleme, anketler sonucu Kara Listede bulunan kişiler birçok zorluk yaşamaktadır. Kara listeye düşmek için sadece kredi kartınız bile yeterli olup Merkez Bankası tarafından takibe alınmanıza neden olabilir. Tabii ki de ömür boyu listede kalmayacaksınız ve bu yazımızda listeden çıkmanıza yardımcı olacak öneriler ile kara listede bulunduğunuz sürece nasıl kredi alacağınızı anlatacağız.
Kara liste Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kişi ve kurumsal firmalar için oluşturduğu sorunlu kredi, kredi kartları vs. verilerinin toplandığı listedir.

 

Kredi almak için yöntemleri araştırmadan önce kara listeden nasıl çıkıp sicilinizi nasıl temize çıkaracağınızı düşünmeniz gerekmektedir. Sicilinizi temizlemek için yapmanız gereken şeylerden biri ise herhangi bir bankadan mevduat hesabı açıp ev eğer varsa iş yeri faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek zamanında ödemeniz sicilinizin düzelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kara listeye girme neden olan borçlarınızı 1-3 yıl içinde (bu süre borcunuzun boyutuna ve sicilinizde tutulan verilerin ne kadar fazla olduğuna bağlıdır) zamanını kesinlikle geçirmeden aydan aya zamanında ödemeniz de sicilinizin temizlenmesine ve kara listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Eğer ki borcunuzu bu şekilde ödemez iseniz Merkez Bankası tarafından 5 yıl boyunca kara listede kalıp izlenme durumunda kalacaksınız. Ayrıca bu 5 yıllık süre zarfında kara listede bulunan kişilerin neredeyse bütün bankacılık işlemleri engellenmektedir.