Kredi Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm Detaylar

Kredi Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm Detaylar

Sicil affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon şirketi kara listeden çıkacağı duyuruldu. Bunun için kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekiyor.

Meclis’e geçtiğimiz cuma günü sunulan torba yasada yer alan sicil affı, 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini sıfırlama imkanı getirecek. Kişi ve şirketlere, kullandırılan kredilerden dolayı da bankalara veya finans kuruluşlarına herhangi bir hukuki cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek. Aynı şekilde 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsama girecek. Bu kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerecek. Bu şartı yerine getirirlerse, bankaların kara listesinden çıkabilecek.

 

1.5 MİLYON ŞAHIS ŞİRKETİ

Ayrıca kara listeye giren ancak borcunu daha önceden ödemiş bulunan kişiler de, aftan yararlanacak. Bu nitelikte bulunan karşılıksız çek borçlusu 198 bin 434 kişi, bireysel kredi kartı müşterisi olan 3 milyon 975 bin 423 kişi, tüketici kredisi ve diğer bireysel kredi müşterisi 2 milyon 858 bin 195 kişi, ticari nitelikli kredisi kullanan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi de doğrudan düzenleme kapsamına girecek. Bu kişiler ve şirketler için herhangi bir ön koşul söz konusu olmadan, sicil temizleme işlemi gerçekleştirilecek.

ESNAF BEKLİYOR

Sicil affını özellikle esnaf yoğun bir şekilde talep ediyordu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bir sicil affı gerekiyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Atılan bu adım ekonominin çarklarını hareketlendirecek. Can suyu kredisi çok önemli” demişti. Kredi kartı veya bireysel kredilerini ödeyememiş veya takibe düştükten sonra ödemiş yurttaşların, kara listeye bağlı olarak 5 yıllık süreçte kredi işlemlerinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle de, sicil affı önem taşıyor.

SİCİL AFFI TORBA YASADAN GEÇTİ – İŞTE DETAYLAR >> 

 

KAYITLAR RİSK MERKEZİ’NDE

Daha önce Merkez Bankası tarafından tutulan mali sicil bilgileri, 2011 yılında çıkarılan kanunla Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi’ne devredildi. Buna göre kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca uygun görülecek finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgileri bu merkezde toplanıyor ve söz konusu bilgiler bu kuruluşlarla, gerçek veya tüzel kişilerin kendileriyle paylaşılıyor. Kişilerin onay vermeleri koşuluyla, risk bilgileri özel hukuk tüzel kişileri ve üçüncü gerçek kişilerle de paylaşılabiliyor.

>> Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

>> Acil Para Bulma Rehberi 

>> Devlet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar 

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdan yorumlarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 234 YORUM
 1. Turgay dedi ki:

  Avukatta dosya ozaman ne olacak efendim

  Yapılandırma olabilir mi.

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   sanırım mümkün değil Turgay bey

   1. Abdurrahman dedi ki:

    Benim hiç bir borcum yok bana mümkün olabilirmi

    1. Erol gökpur dedi ki:

     Benim geçmiş dönemde 2007veye 2008de garanti bankası kredi kartlarımı iptal ettirdim ama içerde nasılsa yalnız onüç lira kalmış bilmediğimgel zamam git zaman bu para avukatlık olmuş neyse uzatmayayım avukatlık takip icra derken üçyüz yirmi beş tlolmuş neyse ödedim ama ne hikmetse kırmızı çizgi olmuş nee yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

   2. sezgin dedi ki:

    2012 de kanun takibi yedim ama borclarimin hepsini 2012 de kapattim.suan kkb puanim 1083 bu gelicek af bana bi faydasi olurmu ve şuan ki şartlarda kredi kullanamiyorum.

   3. fatih yılmaz dedi ki:

    Yasa ; yasal takipteki borçlar için çıkarılıyor. İdari takip : Bankanın 90 gün bekleyip , sonrasında 7 gün içinde ödeme ihbarının sonuna kadar olan kısım. Yasal takip : dosyanın avukata devredilip icra işlemlerine başlandığı süreç. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

   4. İbrahim Acar dedi ki:

    Borcum var ama varlık şirketine devredilen benim durumum nasıl olur acaba

   5. fuat dedi ki:

    İyi günler efendim benim kredi borcum bitti avukatlık olmuştuk şimdi borcum yok konut kredisi cekebilirmiyim sicil temizler mi

  2. eski bankaci dedi ki:

   İcra Borcu taksit lendirilebilir mi
   İcra Borcu Taksit lendirilebilir mi?

   -İcra Borcunun Taksitle Ödenmesi

   Borçlu borcunu icra takibi başlatıldıktan sonra hacizden önce ve hacizden sonra olmak üzere iki şekilde taksitle ödeme imkanına sahiptir. Ancak bu durum ancak Alacaklının taksit talebini kabul etmiş olması halinde gerçekleştirilebilecektir.

   Hacizden Önce Taksitlendirme

   Hacizden önce alacaklı ile borçlu icra müdürlüğü’ nde (icra müdürünün huzurunda) borcun taksitle ödenmesine ilişkin olarak bir anlaşma yapabilirler. Bu anlaşma iki şekilde olur ;

   Birincisi; Haciz mahallinde alacaklı haciz için borçlunun evine ya da işyerine geldiğinde borçlu taksitle ödeme teklifinden bulunursa ve alacaklı da borçlunun bu teklifini kabul ederse icra müdürü ya da haczi yapan memur borçlunun taksitle ödeme teklifini haciz tutanağına ayrıntılı olarak yazar ve taraflara bu tutanağı imzalatır. Bu durumda alacaklı haciz talebini geri almış olur ve artık mallar haczedilemez. Burada önemli hususlardan birisi de borçluya bu taahhüdü kabul etmesinin sonuçlarının kendisine net bir şekilde ifade edildiğinin haciz tutanağına işlenmiş olmasıdır.

   İkincisi; Haciz işlemi gerçekleştirilmeden önce borçlunun icra dosyasına borcunu taksitle ödemek istediğini yazılı olarak bildirmesi ve bu teklifin alacaklıya icra dairesinin hazırlayacağı bir yazının tebliğ edilmesi akabinde alacaklının cevabi bir yazı ile kabul ettiğini bildirmesi ya da alacaklı ve borçlunun icra müdürlüğü’ ne birlikte giderek borcun taksitle ödenmesine ilişkin anlaşmalarını icra tutanağına işletip imzalamaları şeklinde gerçekleştirilir.

   -Taksitle Ödeme Anlaşmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

   – Taksit miktarlarının açık ve net bir şekilde belirlenmiş olması ve

   – Taksit (ödeme) tarihlerinin açık bir şekilde belirtilmiş olması, gerekmektedir. Aksi halde borçlunun İİK MD. 340 göre cezalandırılabilmesi mümkün değildir.

   – Borçlu taksitlerde birini zamanında ödemezse ve ödememe nedeni geçerli bir nedene dayanmıyorsa md 340 gereği cezalandırılabilecektir.

   Hacizden Sonra Taksitlendirme

   Borçlu borcunun hacizden sonra da taksitlendirilmesini isteme imkanına sahiptir ve hacizden önce taksitlendirilmede olduğu gibi bu durumda alacaklının rıza göstermesi şartı aranmamaktadır ancak borç bu ihtimalde İİK 110 md. de belirtilen şartlar uyarınca borcunu ödemek zorundadır. Yani;

   – Borçlu, alacaklının satış talebinden önce, borcunu düzenli bir şekilde ödemeyi kabul etmiş olmalı,

   – Borçlunun yeteri miktarda malı haczedilmiş olmalıdır,

   – Her taksit borcun dörtten birinden aşşağı olmamalıdır ( Örnek ; Borç 20.000 TL ve borçlunun ödemeyi teklif ettiği tarih 01.01.2013 olsun, borçlu borcun ilk taksitini yani 5000 TL yi aynı gün 01.01.2013 tarihinde kalan 3 taksidi de 01.02.2013-, 01.03. 2013 ve 01.04.2013 tarihlerinde ödeyebilecektir. )

   1. icra memuru dedi ki:

    Milleti yanlis bilgilendirme.ister haciz mahali olsun ister icra dairesi orda yapilana taksitlendirme denmez. Onun Adi ÖDEME TAAHHÜDÜ. taahhutte bulunur ve yerine getirmezseniz 3 AY tazyik HAPSI alirsiniz.

 2. Arel travel dedi ki:

  Avukatlık kredi kartı borcum var yasal takipte şu an acaba benşm durumu kapsıyormu bu yasa ?

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   icralık dosyaları kapsamaz

   1. Aytaç tuncel dedi ki:

    Kapsıyor kardeşim yasal takip demek icralık dosya demek zaten idari takip banka takibi yasal takip avukatlık anlamına geliyor

   2. Arel travel dedi ki:

    Peki borcu ödeyip icrayı kaldırınca sicil temizlenmesinden yararlanabilir miyim?

    1. Ayse dedi ki:

     Ki dedi çektik dört veya beş ay ödedik sonrada iş bulamadım şimdi eve iki kere icra geldi diyemiyoruz ne yapmaliyiz

   3. fatih yılmaz dedi ki:

    Ben icra dosyalarını da kapsayacağını düşünüyorum. Ekim 2016 itibari ile ödenmemiş olan eski tarihli borçlar zaten ocak 2017 de avukatta icra takibinde oluyor. Bankalar 3 ay ödeme olmayınca avukata devrediyorlar. Avukatta iken de halen taksitlendirme şansı var. Bunun için de yasa gerekmiyor. Ancak icralık olanların taksitlendirme şansı kalmıyor. Yasanın bunun için çıkarıldığını düşünüyorum.

 3. Ayhan dedi ki:

  Merhaba biz borçları kapadık 2 veya 3 sene olucak avukatlardan kapama yazılarını aldık nasıl bir yol izlemeliyiz bankada hala önümüze çıkıyor borçlar

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Merkez bankasına başvurdunuz mu?

   1. eski bankaci dedi ki:

    10 yil kayitlar silinmiyor diye ortada bir bilgi var ancak yaptigim arastirmalarda bunu goremedim maalesef yani bankalar birliginde bu kayit tutuluyor her zaman kkb kagidinda yasal takip icra takibi vb durumlar yaziyor her zaman ancak kredi yada kredi karti kullanmak isterseniz bunu belirtirsiniz gelirinizide belgelediginizde eger gelirinize gore herhangi bir limit asimi yoksa kredi alirsiniz
    ancak siz borclar gorunuyor demissiniz orda bir yanlisiniz var borclari odediniz zaman en fazla 1 hafta icersinde o belgeye borcunuz olmadigi yansir diger banka borclari 0 gozukur ancak dedigim gibi yasal takip icra takibi idari takip bolumu maalesef silinmiyor benimkini sildiler diyenler var neymis merkez bankasinda muffettis tanidigi varmis da falanda filanda bunlar hep hurafe askerlik anilarini anlatirken vurdum kapiyi girdim iceri demek gibi….
    ayrica bankalar o kkbye bakmak icin para oduyor hicbir banka calismayan bir sisteme para odemez mesela 10000 borcu var gibi bireysel olarak kkb almak 5 Tl yani …

   2. zeliha uzun dedi ki:

    merkez bakasına ben gittim İstabbul da bankalar birliğine başvurmamı söylediler. orası da aradım. yardımcı olmadılar. sene önce banka borçlarım bitti. Aftan yararlanabilir miyim acaba

   3. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

    Merkez bankasına nasıl başvurabilirim

  2. Fevzi karsanti dedi ki:

   Bankalarda ve kredi kayıt burosunda geçmişteki borcunuz ve siciliniz 5 yıl süreyle saklanır. Bankalar bu sicili tamamen silmeye bilirler. Şuan iki tane banka var NAKİT BLOKAJLİ KREDİ KARTİ veren. Bunlardan birine gidip 1100 TL minimum tutar cari hesap actirmaniz ve bu cari hesaba bloke koydurmaniz onun karşılığında bankanın belirleyeceği bir alt limitli kredi kartı istemeyiz gerekli. Banka bu talebinizi hemen karşılıyor ve size şubeden hemen kartı basıp veriyorlar. Bundan sonraki süreçte ise aldığınız kredi kartının harcamalarinin hesap kesim tarihinden sonra asgarisini değil harcadığınız tutarın tamamını yaptırmanız gerekiyor. Bu işlemi azami 3 ay maksimum 9 ay yaptığınız takdirde KKB puanınız tekrar eski seviyesine yükseliyor ve istediğiniz bankadan kredi ve kredi kartı alabiliyorsunuz. Ayrıca ilk açtırdığı iz ve bloke koydurdugunuz hesabı ozaman gidip kapattirip bloke deki paranızı da geri alabilirsiniz. Ayrıca nakit blokeli kredi kartının bildiğim kadarıyla hiçbir şekilde kart ücreti ve masrafı yok.

   1. Ercan dedi ki:

    Merhaba hangi bankalar nakit blokaj li kart veriyor

   2. Ahmet dedi ki:

    Bu bankalar hangileri dır bloke yaptırıp Kart veren ler

 4. Mustafa dedi ki:

  Yasal takibe düşmüş kredi kartı borcunu kapadım borcu yok kağıdı da aldık. Fakat kkb puanı düşük olduğundan kredi kullanamiyoruz.bizi kapsıyor mu.şirket değil şahıs icin

  1. Fevzi dedi ki:

   KKB puanıyla pek alakalı bir durum değil bu sicil affı. KKB puanı yükseltmek için kredi kartı yada kmh hesabı kullanmanız lazım. Bankalarla bu çalışmalarınızdan herhangi biri olmazsa KKB puanı hep aynı duracaktır.

   1. Özgür dedi ki:

    Bende aynı durumdayım kkb düşük kartta vermiyorlar kmh da açmıyorlsr biz ne yapcaz

    1. Fevzi karsanti dedi ki:

     Nakit blokajli kredi kartı için müracaat edin. Bunu yapan 2 banka var. Size ozaman kredi kartı verirler.

     1. Veron dedi ki:

      Hangi bankalar onlar

     2. Tayfurr dedi ki:

      Fevzi karsantı hangi banka bunlar isimlerini verir misin

     3. Gaye dedi ki:

      Hangi bankalar acaba veren

     4. sezgin dedi ki:

      Bu 2/ banka hangisi

     5. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

      Nakit blokaj li kredi kartı hangi bankadan alınır

     6. Gökhan dedi ki:

      Bu bankalar hangileri

  2. eski bankaci dedi ki:

   onemli olan yasal takip ibaresinin kalkmasi zaten mesela kredi dosyasi geldi kredi almak icin en alt sinir olan 800-900 puanlarda 2bin 3bin isterse alir.Ancak yasal ya da idari takip ibaresi varsa maas musterisi degilse direk red gorur.Fevzi arkasimizinda dedigi gibi banka urunlerini kullanmaniz lazim kkb yukseltmek icin faturalarnizi odeyin ilk firsatta en alt limitten kredi almaya bakin kisa surede olsun diyorsaniz 5 ay 1000 tl alin mesela 5 ayda odeyin 1000 puani gecince zaten sikinti olmaz

  3. mete dedi ki:

   fevzi beyin söylediğini ben yaptım şu an 4 ay oldu. bende takibe düştüm avk lık oldum borcu kapadım nakit blokajlı kredi kartı kullanıyorum puan yükselmesi için başka yolu yok vermezler kredi

 5. Özkan dedi ki:

  Bız bankayla avukatlık olduk ne yapılandırma oluyor ne bısey sadece tamamını odeme ıstıyorlar bizde bu yasadan faydalanıyor muyuz

 6. hasan dedi ki:

  birisi cevap verecekmi bu sorulara avukattaki borçlarıda kapsıyormu bu yasa

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Hasan bey, araştırmalarımıza göre Avukatlık olan borçları kapsamayacağını düşünüyoruz. Ama gene de takip etmek lazım, gelişme olunca güncelleme yapacağız. Takip edin.

 7. Ufuk dedi ki:

  Banka ile avlatlik oldum her ay maasimdan icra yolu ile kesiliyor bunla ilgi duzenleme yapilandirma varmi

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Avukatlık olanları kapsamayacağını düşünüyoruz Ufuk Bey

 8. Taner dedi ki:

  Kosgeb çuvalladı buda çuvallar

 9. bülent dedi ki:

  varlık yönetime devredilen borçları kapsıyor mu.. üstelik haddinden fazla faiz uyguluyor.. bu varlık yönetim şirketleri

  1. Barış dedi ki:

   BENİM HSBC YE 6500 BORCUM KALMIŞTI. ödeyemedim kart iptal oldu sonra borç varlık şirketine devir oldu. 6500 ana para 3000 de faiz toplam 9500 tl borcunuz var dediler. Ben varlık şirketine 6500 liralık ana para borcuna karşılık sadece 5200 lira ödeme yapabileceğimi beyan ettim. kabul ettiler sağolsunlar. ödemeyi yaptım borcu yoktur kağıdınıda aldım kurtuldum. varlık şirketleri meğerse daha ucuza bankadan satın alıyorlarmış dosyayı

 10. ismail dedi ki:

  Benim borcum vardı ancak 1 yıl önce kapattım ancak kara listedeyim, benide kapsayıp çıkarmıyım listeden

  1. mehmet bindebir dedi ki:

   benimde varlık şirketine devredilen 6 binlira olan borcumu 18 binlira olarak yapılandırdılar başka carem yoktu devletimizin bu konularda bir düzenlemesi var mı.

   1. Fatih dedi ki:

    Sen yanlış yapmışsın kardeş ya. Benim borcum 16500 di 2011 de. Geçen gün yapılandırdim. Faiziyle birlikte 45000 lira olmuş. Onlar peşin 12750 istedi. Ben 13500 vereyim 6 taksit yapın dedim. Kabul ettiler. Zaten varlık yönetim şirketleri ya anaparanın altında yada anapara üzerinden yapılandırma yapıyorlar. Sen biraz yanlış yapmışsin

   2. Ercan dedi ki:

    Benim 16,000 tl borcum vardi varlık firması 5.000 tl ye kapadı pazarlık edin

  2. mine dedi ki:

   peki nasıl başvuru olacak borc yok ama kara listedeyiz

 11. Taylan Şahin dedi ki:

  Merhaba bu uygulamayla hangi tarihten sonra kredi kullanabiliriz. Bilgisi olan varmı şimdiden teşekkürler.

 12. Huseyin dedi ki:

  Kara listede olduğumu düşünüyorum hiç bir banka kredi vermiyor eski borçlanma dan dolayi ama su anda hiç borcum yok neyi yapilandiracam

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Nakit blokajli bir kredi kartı alın ve 3 ile 6 ay arasında düzenli ödeme yaparak puanınızı yükseltin. Daha sonra kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.

   1. Akar ışık dedi ki:

    Hangi bankalar veriyor

   2. Rcevik dedi ki:

    Hangi banka bunlar

 13. Ismail dedi ki:

  Bende 2014 de avukatlık oldum ama borçlarınımin hepsini kapadı beni kapsiyormu?

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   İsmail bey detaylar henüz belli değil. ilerleyen günlerde daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   1. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

    Bütün borçlarımı bitti ama avukatlığa olmuştum.Fakat şuan hiç borcum yok.icrada borç gözükmüyor bizide kapsarmı

  2. İSMAİL YILDIRIM dedi ki:

   MESSELA BİR 300 YIL SÜEREMİ

 14. Nevzat dedi ki:

  Benim hiç bir bankaya borcum yok ama kredi ve kredi kartı alamıyorum kara listedeyim ama borcumu odeyeli 3 yıl oldu ama hiç birşey yapamıyorum ve bu Ne zaman kalkacagim kara listeden

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Nakit blokajli kredi kartı kullanın. 3 ay içinde düzenli ödeme ile puanınız artacaktır.

 15. suleyman dedi ki:

  Bankadan icralik olupta borcu bitenleri kapsiyomu acaba

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Yasa tam çıktığı zaman yorumlayabileceğiz bunu Süleyman Bey.

   1. Erdem ateş dedi ki:

    2013 kredi karttan takibe düştüm, borcu ödedim 2015 farklı bir bankadan kredi kart aldım 1000 tl limitli 6 ay içinde bunu 12.500 tl yaptım düzenli ödeyerek şu an tek sıkıntı müşteri puanim 637 sicil affıyla sifirlanirmi nasıl oluyor mesela af geldiğine puan nasıl işliyor üst Limit ten mi başlıyor 1 senedir puan 637

 16. Coskun dedi ki:

  Tüm borçları kapattık hiç borç yok bizi kapsar mi??

 17. metin dedi ki:

  Borçları ödedim avukatlık degilim ne olacak

  1. Fevzi dedi ki:

   Borçlarını tamamen kapatmış olanların hicbisey yapmasına gerek yok Siciller otomatik olarak silinecek. Şuan halen borcu ödememiş olanlar ise gidip yapılandırma yapacak ve borç bitince 6 ay içinde onlarında sicilleri temizlenecek. Şuan itibariyle yapılandırmayı daha önce yapmış olup şuan itibariyle taksit odeyenlere tavsiyem ise, sicil affı resmi gazetede yayınlandıktan sonra başka bir bankadan borç kapatma kredisiyle tamamen borçları kapatmalaridir. Ayrıca sicil affı yasalastiginda kişilerin KKB puanı bianda yukselmeyecek fakat puanın daha olumlu çıkış yapacağı kanaatindeyim.

   1. Fevzi dedi ki:

    Suan borcu olanlara.Borç bitince 6 ay içinde yazmissim. Düzeltme yapayim. 6 ay içinde borcu bitirdiği an sicil temizlenecek. Klavye kaynaklı yanlış yazmışım özür.

 18. ilhan dedi ki:

  ben 9 sene önce avukatlık oldum kredi kartlarından ama şuan sadece üniversite debogrenim kredisi aldım onuda bu sene yapandirdim kara listedeyim 9 sene oldu ödeyeli ama hala kara listedeyim benide kapsıyor mu acaba

 19. Nurullah dedi ki:

  Selam 2011-2012 de k.kartindn avukatlkk oldum 6 ay icinde tum borcumu kapattim 4yoldir kredi cekemiyprum ne kredi kartm nede kredi kullandim .bu yasa benidde kapsiyrmu acaba ve en erkwn ne zaman kredi cekebilorim

 20. salih dedi ki:

  Bankalara olan borclarim yok ama ne kredi cekebiliyorum nede kefil olabiliyorum ne yapmam lazim

  1. Eren dedi ki:

   5yil geçmesi lazım üzerinden bildiğim kadarıyla.

 21. ersin dedi ki:

  selam kredilerimi kredi kartlarımı komple borcunu kapattım hıcbır bankaya borcum yok.kredı puanım cok dusuk.kredı kartı dahi alamıyorum kara lıstedeyım..bu aftan yararlanabılıyormuyum….

 22. Ayse dedi ki:

  Iflas sonrası 5 banka ile çok büyük sıkıntılar yaşadım.fakat hepsini ödedim.bankalara borcum kalmadı.şubatta odeyeli 2 yıl olacak..Ben bu aftan yararlanabilir miyim

 23. mehmet rasit demir dedi ki:

  Ben kredi kartı ödemesi yüznden kara lstedeyim fakat borcumun tamamını ödedim 2 seneyi gecti ödeyeli ama hala kara listedeyim sizce af gelirmi yardmcı olurmusunuz rica etsem

 24. Rüştü koç dedi ki:

  Ben borcumu ödedim yaklasik 1 sene oldu ancak dosya hala açık gözüküyor bende yararlana bilir miyim

 25. Birol kuyimcu dedi ki:

  Yasal takip diyor ama yasal takip demek icralık yada avukatlık olmuş demek değilmi

 26. Ufuk kara dedi ki:

  2015 temmuz ayin da 400 tl olan borcum icralik oldu bende ocak 2016 da odedim bu af benim sicilimi de etkiliyo mu

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   etkiler Ufuk bey

 27. Eyup dedi ki:

  Devlet memuruyum arkadaşa kefil oldum kredi çekti ödememis bana icradan kağıt geldi ne yapmam lazim

 28. cuneyt dedi ki:

  ben hicralık oldum bana yardımcı olurmusunuz

 29. yasin dedi ki:

  varlık yönetime yapılandırma yaptık 7 aydan beri ödüyorum bizi da kapsakapsarmi bu af acaba

 30. yasin dönmez dedi ki:

  varlık yönetime yapılandırma yaptık 7 aydan beri ödüyorum bizi da kapsakapsarmi bu af acaba

 31. mehmet dedi ki:

  ne zaman sifirlaniyor ? 4 sene ye yakin oldu Halen kredi cekemiyorum findeks kredi notumdan dolayisiyla..takibe girdikten 2 gün sonra yatirdim.kirlendi. ne zaman temizlenecek.

 32. Fahrettin dedi ki:

  Ne zaman basliyor nere basvurcaz

 33. Erkan dedi ki:

  Benim kiredi kartlari ve kiredilerden dolayi kirmizi cizgim var suan kiredi karti borcum kalmadi duzenli odedigim konut kiredim var aftan faydalanabilirmiyim daha sonra kiredi veya kiredi karti kullanabilirmiyim

 34. fatih dedi ki:

  benimde hic borcumm yok kara listeden cikmak icin biyere bas vurmak gerekiyormu .yoksa merkez otomatikmi silecek ve nezaman silme islemi gerceklesicek acaba

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   ilgili kanun gelirse otomatik olarak silinebilir. şahsi başvuru da isteyebilirler belki ama düşük bir ihtimal bu. gene de burayı takip etmenizde fayda var.

   1. taha dedi ki:

    NE ZAMAN YASALAŞICAK , yasa geçti ama halen ortada somut bir olay yok . ne zaman resmi gazetede yayınlanır acaba soru bu olmalı ??

 35. Tuncay dedi ki:

  Varlık yönetimi ne olan borcum merkez bankasında görünüyor varlık yönetimi ne ulaşamadım bu borcu nasıl ödeyebilirim

 36. Ertuğrul şenses dedi ki:

  Borclar yüzünden işe giremiyom boyle paketin ta a.korum iflas etim şimdi işe giremiyorum borclar yüzünden

 37. Emre dedi ki:

  İcralik oldum ama 1 ay önce bütün borçları kapattim. Şuan hic borç yok af cikiomu

 38. derya dedi ki:

  benim 3 4 sene oldu…kredi kartini hemen kapattım şimdi ise 300 liralık bir telefon borcum var nasıl bir yol izliyebilirim …
  kurtulmak için

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   kredi kartınız var mı şu anda? veya krediniz?

   1. onur dedi ki:

    benim 4 yıl önce takibim vardı.borcu kapadım.5 ay önce araç kredisi aldım ve gününde ödemelerimi yapıyorum.hiç aksatmam olmadı.bu durumda benim geçmiş borçtan dolayı bozulan sicilim düzelir degilmi.şuan için aldıgım kredinin her hangi bir yapılandırma yapmama gerek varmı yokmu.bu konuda yardımcı olurmusun

 39. bahattin dedi ki:

  Bende önceden icralık olmuştum ama borçumu ödedim 8 ay oldu bankara borçum yok bende aftan yaranabilirmiyim

 40. Eren dedi ki:

  Vaybe syfanin çoğu benim gibi avukatlık asıl yasaa çıkıyor ise avukatlık olmuş vatandaslara çıkmalı diğerleri zaten torba yasasını kapsıyor. Yoksa bizler için bi önemi yok bu yasanın çıkıyorsa herseyi kapsasin saçmalık. Kiralar olmuş 1.milyar askeri ücretle bi onlar denesin gecinmeyi

 41. Ahmet dedi ki:

  Şuanda hic bir borcum yok iki sene oldu borcumu kapatali

 42. Bünyamin Sezer dedi ki:

  Arkadaslar sadece esnaf lar içinmi yoksa normal müşteri lerde yararlanıyormu

 43. Selami dedi ki:

  Ben 3 yıl önce kredi kartı borcu ile avukatlık oldum borcumu ödedim 3 yıl önce 2 bankadan kredi kartım var düzenli olarak ödememi yapıyorum bende kara listeden cikarmiyim

 44. Mehmet dedi ki:

  Benim 2013 yılında kara listeye düştüm şu an hiç bi bankada borcum yok ödedim hepsini kredi çekebilirmiyim

 45. Süleyman utku dedi ki:

  Merhaba benim kredim var ama gecikmeli ödüyorum kredi karti cikmiyo ne yapmam laZım

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Süleyman bey taksitlerinizi zamanında ödemeniz hayati önem taşıyor. Bir an önce gecikmeli taksitlerinizi ödeyip, gelecek taksitlerinizi de zamanında ödemeye devam ederek puanınızı normale yükseltebilirsiniz. sonuçta bankacılar kredi ve kredi kartı verecekleri zaman son ödemelerinizin zamanında olup olmadığına da bakar.

 46. ali ihsan gök dedi ki:

  yasal takip dediğinde ne anlıyorsunuz ki ELBETTE AVUKATLIK LARI KAPSIYOR zaten avukatlık olmayan kredi sahibi kara liste de değil ki bu özellikle AVUKAT lık olanlar için çıkan bir yasa zaten

  1. Efe Tayyar dedi ki:

   Ali İhsan Bey çıktı mı bu yasa bilginiz var mi

 47. Bülent Kurt dedi ki:

  KKB puanını yükseltmek için kredi kartı veya kmh kullanın diyorsunuz bankalar onları vermiyorlar başka hangi yollarla KKB puanını yükseltebilirim. Kredi borcum vardı yapilandirdim 30 aydır düzenli olarak ödüyorum son 6 ayım kaldı o nedenle kredi çekemiyorum kredi kartı ve kah kullanamıyorum sizce ne yapmam gerekir.cevap verirseniz sevinirim Teşekkür ederim. Saygılar

 48. Nihat dedi ki:

  Bizim ödenmemiş borç yok yaklaşık 60 adet çek ödedik Çekler hiç yazılmadı hepsi zamanında ödendi yanlız kredi ve kredi kartları zaman zaman geçikmeye girdi bu yüzden bankadan çek talep ettik çek gelmedi ve ben bankada çalışanına sordum eğer olursa bile devlet bankalarında ancak olur dedi bankada teminatımız bile var acaba tekrardan çek alabilecekmiyim

 49. Owner dedi ki:

  Kredi kartı ile tüketici kredi borcu kara listeye girmişse icralık olmuştur zaten. Eğer icralık borçları kapsamıyorsa hiç bir şeye yaramaz bu af yine milletin gözünü boyuyorlar 🙂 ama benim anladığım tüm banka borçlarına icralık avukatlık olsada af ve yapılandırma geliyor. 6 ay içinde müracaat ve peşin ödeme şartları da var.imkanı olan peşin öderde piyasa kötü ödeme gücü olan zaten öderdi. Milleti yapılandırma ancak kurtarır

 50. yükse kula dedi ki:

  Daha önceden kredi kartından takip yedim borçlarını kapattım her hangi bi bankaya borcum yok ama kırmızı çizen dolayı kredi çıkıyo bu yada yararlsnsbilirmiyim

 51. yükse kula dedi ki:

  Daha önceden bankalardan 2 adet kiredi kartından dolayi icralik ı oldum ama kapattım her ikisinin borcunu kredi onaylanmiyor çikmiyor bu yasadan yararlanabilirmiyim

 52. Alper dedi ki:

  Mrb daha onceden avukatlik oldum ama 5 yil beklemem gerektigi soylenildi suan bankalara borcum yok aftan yararlanabiliyormuyuz

 53. ADNAN GÜNNDOĞDU dedi ki:

  BEN 2 SENE ÖNCE AVUKATLIK OLMUŞTUM.BORCUN TAMAMINI KAPATTIM.İCRALIK DEGİLDİM.BU AFTAN FAYDALANABİLİRMİYİM

 54. Ali Can dedi ki:

  Merhaba, benim yaklaşık 2 yıldır hiç bir bankaya borcum yok ama kara listedeyim şuan ben yararlanabiliyor muyum bu durumda ? Şuan hiç bir bankadan kredi veya kredi kartı alamıyorum

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   yasa gelirse yararlanırsınız büyük ihtimalle

   1. Nurettin dedi ki:

    Bu yasa ne zaman geçerli olacak

 55. Ahmet dedi ki:

  MERHABA BENIM KREDI VE KREDI KARTLARINDAN DOLAYI ICRALARIM OLDU HEPSINI ODEDIM KKB DE KANUN TAKIBIM YOK AMA MERKEZ BANKASI KAYITLARINDA 5 YIL GOZUKUYOR BU CIKAN SICIL AFFI BENIMDE SICILIMI TEMIZLEYECEKMI YANI BEN YENIDEN DOGMUS GIBI OLACAKMIYIM

 56. Emine dedi ki:

  Halen devam eden icra kesintisi var maaşımda benide kapsarmı

  1. Fevzi dedi ki:

   Yapılandırma yaparsanız kapsar

 57. sabahattin dedi ki:

  selam ben 2006 kara listeye girdim ancak butun borcumu ödedim bankalarda hiç bir sorunum yok ama genede kara liste de görünüyorum bunu temizlemem için nereye başvurmalıyım ne yapmam gerek

  1. Fevzi dedi ki:

   Kara listeye girme tarihiniz değil, borcu tamamen kapattiginiz tarihten sonra 5 yıl kara listede olmuş oluyorsunuz.

 58. Mehmet dedi ki:

  Benimde kredi kartı borcum vardı.Ödedim sıfırladım borçları merkez bankasına başvursam kırmızı kalemi kaldırırlarmı acaba?

  1. BankaEkonomi dedi ki:

   Merkez bankasına başvurun. silmeseler bile başvurmanızı tavsiye ederiz, yararı olacaktır.

   1. turgay dedi ki:

    merhaba ben 2 ay gecikmeli kredi kartı borcu mu odedim ama beni takibe almışlar artı birde kredim var oda her ayın 15 inde yatıyor duzenli olarak şimdi ben bu kara listede 5 yıl mı kalacam yoksa duzenli odesem. 6 ayda cıkarmıyom benim kredi puanım 1500 1020 dusmus ve suan 1050 olmuş tekrar yukselmiş ne yapmam gerekiyor

   2. Ahmet Hakan kuvvetli dedi ki:

    Merhabalar benim avukatlık borcum vardı 2 taksitte 31 ekimden once bitirdim bende yararlanabiliyor muyum

 59. Mesut dedi ki:

  Kolay gelsin icrada olan borcumuz yarısını ödedim yarısını taksit yaptım daha 2 gün önce kara listeden çıkarmıyım acaba

  1. Fevzi dedi ki:

   Evet yasa sizin içinde gecerli

 60. Malum dedi ki:

  Merhabalar önce kkb puanıyla ilgili sorunu olan arkadaşlara tavsiyem. Herhangi bir banka şubesine gidip 3 veya 5 bin lira taminat yatırıp 6 taksitle teminat olarak yatırdığınız paranın karşılığında bireysel kredi kullanın. Kredi taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeye başladığınızda kkb puanınız bir anda yükselip makul puana ulaşacaktır. Yine bu tavsiyelere uyacak olanlar teminat karşılığında kullandıkları kredi ürünlerindeki taksitlerini taksit tarihinden bir kaç gün önce yatırdığı taktirde puanı daha iyi etkileyecek bunun yanında davranış puanını da yükseltecektir

  1. Fevzi dedi ki:

   Kredi borcunu gününden önce ödemek bazen yanlıştır. Bankalar erken ödeme cezası adı altında bazı paralar kesebiliyorlar. Krediyi tam gününde yatirmanizi tavsiye ederim. Kredi kartı ve kmh hesabını ise gününden önce yatırmak kredinin aksine iyi ve olumlu sonuç verir. Saygilar

 61. Aytekin dedi ki:

  yasal takip demek avukatli ve icralik olan hersey demek degilmidir onu anlayamadim takipe dusmus dosyalarin cogu avukatlik ve icra yolu ile alinan paralar degilmidir Bankaekonami Bey size soruyorum..

  1. Fevzi dedi ki:

   Yasal takip icraya düşmüş 90 gün süreyle ödenmemiş borclardir. İdari takip avukata gitmeden önce alacaklının kendi tahsil bürosu tarafından size başlatılan uygulamadır.

 62. murat bozdemir dedi ki:

  ben 6 yl önce bir kalemde kart borcumu kapattım ama banka borcum öyle bir yaymışki 2014 de son ödeme olmuş gibi bankalardan ne kart nede kredi cekebiliyorum beni de sıfırlarmı bu af

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   05385702430 ara izlemen gereken yolu anlatayım arkadaşım.

 63. HASAN AKTAŞ dedi ki:

  BEN HASAN AKTAŞ BENDE YASAL TAKİBE DÜŞTÜM İCRA MEMURU GELDİ BEN GELEN MEMURA ÖDEME TAAHÜDÜNDE BULUNDUM FAKATANNEMİN RAHATSIZLIĞI DOLAYISIYLA ÖDEYEMEDİM GİTTİM AVUKATA DURUMU İZAH ETTİM O BENİM TUTUKLAMAMI ÇIKARTMIŞ YAKALANDIM CEZAEVİNE GİRDİM FAKAT AYNI GÜN BORCUMUN TAMAMINI ÖDEDİM VE ÇIKTIM ŞUANDA HİÇBİR YERE BORCUM YOK BU ÇIKACAK SİCİL AFFINDAN YARARLANABİLİYORMUYUM SAYGILAR

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Evet bu yasadan sen yararlanirsin sicilin temizlenir fakat KKB den dolayı 50 yılda geçse kredi çekemez işlem yapamazsın. Bende senle aynı durumdaydim. Çaresini millete burda yazmaktan parmaklarım ağrıdı. Ara sana nasıl yol izlenen gerektiğini anlatayım. Merak etmesin kimse dolandırıcı felan değilim parada istemiyorum. Yardımcı olabilirsek ne mutlu. 05385702439

 64. Fevzi karsanti dedi ki:

  Arkadaşlar yardım edebilirsem ne mutlu bana. Arayın ne yapmanız gerektiğini anlatayım. Merak etmeyin para felan istemiyorum karşılığında. Bende aynı durumdaydim kurtuldum çok şükür. 2 ay önce kredi alamiyordum şuan bankalar verelim diye pesime dolanıyor . 05385702430 bizimkisi insanlık namına arkadaşlara yardımcı olmak

  1. Fevzi dedi ki:

   Arkadaşlar bu kadar aranacagimi düşünmemiştim. Hepinizden özür dilerim. Artık aramazsan iz cep numaramı sevinirim. Bu siteden elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım ama lütfen cep numaramı aramayın artık. Sevgili admin yukarıdaki numaramı dilersen sevinirim. Tesekkurler

 65. sertan dedi ki:

  benimde 2013 yılında kapatmış olduğum yasal takibim vardı.şu an hiçbir borcum yok fakat bankalardan 4 senedir kredi alamıyorum.bende bu aftan yararlanmış oluyor muyum ?

 66. Uğur bilgic dedi ki:

  Slm varlık yönetimi denilen soyguncular 400 TL lik borcu 11000ist11000istediler şuan 801 tlye düştüler ama yinede odemedim beni kapsarmi

 67. Mustafa erbiş dedi ki:

  Merhaba benim hiç bir bankaya borcum kalmadı fakat hala hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alamıyorum bana bi faydası olacak mı bu affın ve ne zaman belli olucak

 68. Ümran dedi ki:

  Merhaba bende 4yıl önce bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmıştım.bir de yanında ek hesap açmışlardı.ek hesabı ödemeyi geciktirmişim.ve takibe alındım.tabiki borcu ödedim.ama hala geriye dönük takibiniz görünüyo diyip kredi kullandırmıyorlar.bu çıkan aftan bnde yararlanabilecekmiyim.eski takip silinirmi.

  1. Fevzi dedi ki:

   Evet yararlanirsiniz

 69. Bahar dedi ki:

  Benim borcum yok ama 2015 de yasal takıbe gırdım aftan yararlanıyormuyum

 70. Süleyman Coşan dedi ki:

  Benim yasal olarak takibim yok ancak notum düşük eski borçlarımdan dolayı bende yararlanabiliyormuyum

  1. Fevzi dedi ki:

   Siciliniz bozulduysa bu aftan yararlanırsınız. Kredi puanı içinde zamanla yükselmesini beklemelisiniz. Fakat kredi puaninizin yükselmesi içinde kredi,kredi kartı yada kmh hesabinizdan biri olmaliki puanınız hesaplanabilsin. Tabi bunları da düzenli odemeyide unutmamalı.

 71. ilhan acar dedi ki:

  şimdi kafama takılan şuki benim yüzbin tl borcum var ve ödeyemediğimden dolayı sicilim bozuldu ama devlet şimdi bana altıay içinde ödersen sicilin temizlenecek diyor ya arkadaşım nasıl bir mantık ben zaten ödeye bilseydim sicilimi bozarmıydım yoksa zevkmi alıyorum sicilimi bozupta banka banka avukat avukat dolaşıp uğraşmaya benim şahsi fikrim hiç bir geçeri olmayan bir yasa veya af çıkartılması madem kıyak yapıcaksınız devlet halkına bir kıyak yapıcak ozaman bir kereye masus hiç birşey istemeden silin borcumuzu çokmu zor büyük devletimize

 72. ismail dedi ki:

  Gecikmelerden dolayi sicilim bozuk banada ayni sekilde af olabilirmi

 73. İbrâhim dedi ki:

  Merhabalar bankacim benim bankaya kredi kartindan 2 au gecikmem var ve kredilerimi gecikmeli ödedim simdide araba alacam kredi cekmek istiyorum banada af gelecekmi geleydide hayirlisiyla bi kredi cekeydim millete muhtac olmaktan bi kurtulaydim.simdi kredim yok ama kredi kartlarinin asgari tutarlarini ödüyorum hemde faiziyle birlikte soke soke alıyorlar bide kredi vvermiyorlar tuhaf haller.

 74. Bekir yilmaz dedi ki:

  Ben takibe düşünce yapilabdirdim ve 5taksit oldu düzenli ödüyorum sizce bankadan tekrar kredi alma imkanım varni

 75. Hidayet vural dedi ki:

  Bu yasa nezaman cikacak acaba benim banka borcum yok hic daha once kiredi karti dan kirmizi kalem vardi

 76. Ahmet Yıldız dedi ki:

  Iyi geceler benim 5 sene önce kullandığım krediden dolayı avukatlık olmuştum suan herhangi bir banka borcum yok kredi ve kredi kartı alabilirmiyim

 77. Ferhat dedi ki:

  Pekala benim her hangi bir borcum yok fakat kara lostede bulunuyorum bunun icinde hir af soz konusumidur acaba bizletde yararlanabilecegizmi

 78. ulaş dedi ki:

  Merhaba.ben 2011 de yasal takibe dustum kredi kartindan.12 aralik ta 2016 da kapattim borcumu.bu yasadan yararlanabiliyor muyum.yada kkb den nasil cikarim.cvp verirseniz sevinirim.

 79. Ufuk dedi ki:

  Ben takibe dusmusdum ve dosyami kapattim borcum kalmadı kredi kartim açıldı ama halen kara listeden cikamadim ve şuan düzenli odemelerim nezaman kredi cekebilirim bana af gelirmi

 80. sezgin dedi ki:

  bu sicil affi ne zaman cikicak kesin bi tarih bellimi

 81. Harun kazli dedi ki:

  Kredi kart borcumu odedim maliye borclarimi da kapattim lakin 3 yil oldu yani hala kara listede görünüyorum,maas bankam sicil affi gelince cekebilirsin dedi,ekim falan diye okudum ekime kadar bekleyecekmiyim yoksa cekebilecekmiyim pek anlamadim

 82. levent dedi ki:

  Banka borcum yok kırmızı kalem var bide avukatta icralik eşya dosyalarim var maastan kesiliyor eğer af olursa sıkıntı olur mu kredi cekebilirmiyim yani

 83. Salih dedi ki:

  Kredi kartlarım yasal takibe girdim ve hepsini ödedim 2…3 ay oluyor ve yasal takibe girmissin diyip kredi çıkmıyor ne yapmalıyım

 84. Yusuf dedi ki:

  Bu yasa ne zaman başlayacak benim hiç bir bankaya borcum yok ama hala kredi kartı ve kredi cekemiyorum

 85. yavuz dedi ki:

  Ben 2014 kredi ve kredi borcum vardi avukatlik oldum ve kapattim yani iki sene oldu yasa gelirse bende yararlanirmiyim ??

 86. Mustafa dedi ki:

  Benim kredi karti borcum vardi ödedim ben faydalana bilirmiyim

 87. Cihan Karadaş dedi ki:

  Üç bankadan takip yedim ve bu borçları tamamen ödedim borcu yoktur yazısını aldım fakat halen kredi kartı veya kredi başvurum olumsuz yanıtlanıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 88. Kar tanesi dedi ki:

  Merhabalar benimde borçlarımı kapattım 3 ay oldu kredi kartı vermez bankalar diye düşünüyordum ama 2 bankadanda onaylandı kredi kartı daha 2 aydır kullanıyorum ödemelerini aksatmıyorum kredi kartı aldıktan kaç ay sonra kredi çıkar bilgi alabilirmiyim

 89. ibrahim dedi ki:

  Benim bundan bir kac sene once gecikmis borcum vardi kredi karti ve kredi ayrica mobil faturali hat bunlar yasal takibe girdi sonrasinda kredi borcumu avukata toplu kapattim kredi karti ve mobil hatti taksitlendirip odedim gecikme olmadi zamninda odedim ben bu yasadan faydalanabilirmiyim. Ayrica bu borclarin icra dosyalari hala duruyor kapattirmadim

 90. Özgür dedi ki:

  O kadar çok borcum varki ödemem imkansız nolcak

 91. Nurullah dedi ki:

  Ben son yapilandirmada yapilandirdim faka odemede sikinti cekiyorum burada kisileride kapsadigi soyleniyor buna gore tekrar yapilanddirma mi yaptiriyoruz acaba

 92. Sinan dedi ki:

  3 seneden fazla oldu kapadim borclarimi 0 zamandan beri hocbir bamka vs borcum yok fakat kredi notum hala dusuk nasil yukseltebilirim

 93. ismail dedi ki:

  Bende borclari odeyemedim bu afdan fayda olurmu bana emekliyim

 94. Serhat dedi ki:

  Merhaba Fevzi bey..sormak istedgim sey su…bankada kredim vardi odeyemedim daha sonra banka cagirdi gelin konusalim taksinlendirwlim diye gittim konustum taksitlendirdik ama yasal takibe dustum..dustum ama avukat nezdinde degil banka nezdinde dustum.durum avukata yansimadan bankayla hallettik.borc 15000 tl ydi duzenli her ay atiriyorum ve suan 1000 tl kaldi…bir donem cok darda kaldigim icin gittim tlfn hattimin izerine taahhut vererek tlfn aldim.odeyemedim ve avukata vermisler avukatta arayip duruyor evinize gelip haciz yapacagiz diye.ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz..son olarak telefondan dolayi icralik oldum buda bankalarin sisteminde gorunurmu

 95. selçuk dedi ki:

  Bu yasa ne zaman çıkacak?
  Benim 3 tane bankadan takibe düşmüş yani icralık kredi kartım var bunları ödersem kara listeden çıkarılırmıyım?

 96. aykut dedi ki:

  Peki ne zaman netleşecek bu iş?bankacılar dahil bilgisi yok bu konuda,,,,

 97. İbrahim dedi ki:

  hiç bir yere borcum yok
  yalnız devlete yapılandırılmış ödemeye devam ettiğim vergi borcum var ama eski borçlarımdan dolayı sicilim düşük kredi yada kredi kartı alamıyorum düzelirmi bu durum

 98. mustafa kaya dedi ki:

  varlık şirketine devrelon borçlarında ödenmesi gerekiyormu bilgi alabilirmiyim benim bankara borcum vardı ödeyemedim varlık yönetime devrolmuş şu an iş bankasından kredi kartım var puanım 1650 ne yapmam gerekir varlık yönetime borcum 5000 onlar 30000 yapmışlar bende ödemek istemiyorum.

 99. Hakan dedi ki:

  Şahıs şirketinin pos cihazın patladı bu af ile tekrar pos cihazı alabilecekmiyim

 100. Cuma dedi ki:

  Benim kredi karti borcum var 8 yidir odemedigim onlar ne olacak bilgi verseniz sevinirim.

 101. Ahmet dedi ki:

  Benim senet borcum var icralıgım
  Peki örneğin 30 bin tl faiziyle senede maç para oluyor mesala 30 biniii kaçlira olarak öderim
  Bide icralarda zaman aşımıkaç sene

 102. Mevlut dedi ki:

  Benim avukatlık borclarim krediler kredi kartlarını 1 sene önce hepsini kapattım.Ben yararlanabilirmiyim

 103. KADİR dedi ki:

  BENİM KREDİ KARTI BORCUM VAR AMA İCRALIK DEĞİLİM BU MADDE BENŞM BORCLARIMI SİLİNECEK Mİ YARDIMCI OLURMUSNUZ BANA BU KONUDA ?

 104. turgay dedi ki:

  merhaba ben 2 ay gecikmeli kredi kartı borcu mu odedim ama beni takibe almışlar artı birde kredim var oda her ayın 15 inde yatıyor duzenli olarak şimdi ben bu kara listede 5 yıl mı kalacam yoksa duzenli odesem. 6 ayda cıkarmıyom benim kredi puanım 1500 1020 dusmus ve suan 1050 olmuş tekrar yukselmiş ne yapmam gerekiyor

 105. eyüp dedi ki:

  Avukatta olan dosyalarında bu yasaya eklenmesini istiyoruz. Taksit sayısı da en az 60 ay olmalı

 106. Servet Ol dedi ki:

  Arkadaşlar bu yasa biz garibanlari etkilemez zenginler trilyonlarca parayı alır bankadan iflas ettim der şirketi n adini değiştirir tekrar para ceker bizde kartnin limiti beşyüz dur alınan para avukat parası virt zirt öde yirmi milyar affı gordunmu haksızlık

 107. Okan candan dedi ki:

  Benimde bundan 2sene ö ce ek hesaptan dolayı takipe düştüm borcu ödedim ama takip devam ediyor bu takibin kalkması için kredinin bitmesi lazım onada 10 ay var takipin kakması için nereye başvura bilirim

 108. Ceyhun dedi ki:

  İyide bunun “yetersiz kredi puanı” olanlar için getirisi nedir ve ne zaman yürürlüğe girecek bu?

 109. Mehmet dedi ki:

  Avukatlık oldum…maaşıma haciz konuldu her ay 4/1 kesiliyor maaşımın aftan yararlana bilirmiyim….

 110. Murat demirtasoglu dedi ki:

  Benim bankalardan kirmizi kalemim var şu an kart alamıyorum ama uzun zamandır düzenli ödüyorum kirmizi kalem kalkarmi

 111. Halil dedi ki:

  2016 kasım ayı itibari ile avukata düşen tüketici kredi borcum var bu çıkan aftan bende yararlanabilir miyim acaba. Bunu öğrenmek istiyorum.

 112. omer dedi ki:

  ben kırmızı yedim 3 yil oldu nasil yapacan daha bekliycemmi 5 yili

 113. Mitat dedi ki:

  Benim 2 tane borcu ödenmiş dosyam var 2013 den oda silinirmi su an kredi kartim var puanım da 1119

 114. Kader Koyuncu dedi ki:

  Kolay gelsin benim kredi borcum vardı 6 yıl önce ödedim kırmızı kalem cizdiler kredi ve kredi kart ı vermiyorlar kredi notu dūşūk oldugunda nezaman dūzelir bende yarar lana bilirmiyim tşk ederim

 115. Ali dedi ki:

  Tum borclarimi odememe rahmen icra dairesin de acik gozukuyor avukatlarla gorustugum de kapama yazisini gonderdik diyorlar 5 gecmesi lazim mis dusmesi icin bankaya kredi icin basvurdugum da bankalar bunu goruyor lar daha once takibe girmisin diye ve ayrica borcumu da kapattigimi goruyorlar ama kredi vermiyorlar duzenli kullandigim kredi kartim var ve findex puanim da 1350 lerde bu sicil affinda gecmis teki gozuken odedigim borclar silinmis olucak mi otamatikmen ve ya vir yere basvurmam gerekecek mi

 116. yılmaz dedi ki:

  kredi kartı borcumdan dolayı yasal takibe alınmıştım yanlız tüm borcumu ödedim 2018 e kadar sürecekmiş bu takip bu yasa ile suan durumum ne olur acaba 2018 de beşinci yılımı dolduracam yasal takip için

 117. Mehmet dedi ki:

  Benım 2013 den kalma bır kıredı patlagı var avukattan dondu ve kapattım 2013 de sıcılımı temızlemwk ıcın ne yapmalıyım borcum yok

 118. İSMAİ ÇAKIROĞLU dedi ki:

  İKİ TANE YAPILANDIRMAM DÜZENLİ ŞEKİLDE ÖDÜYORUM TEKRAR YAPILANDIRMAM GEREKİRMİ

 119. Fazlı dedi ki:

  Kredi kartlarındaki borçlarımı yapılandırıp ödedim şu an da yine nakit yönünden sıkıntıdayım bugün itibariyle asgari ödeme yapılandırmadan sonrA ilk kez yapamadım kredi kullanamıyorum bu durumda sicil affı benim durumumda olanları kapsıyor mu?

 120. Adem ünlu dedi ki:

  Ben borçlarımı ödedim ama takiplerim kapanmadı bu takipler listeden dusecekmi

 121. hsn dedi ki:

  merhaba kara listedeyim sivil şahıslarla avukatlık oldum emekliyim maaşım 2000 inin üzerinde maaşımda haciz ve icra yok bu af tan faydalanmabilrimiyim kredi çekebilrimiyim

 122. Ferdi dedi ki:

  Bankaya olan icralık borcumu kapattım uyaptan da kalktı ancak farklı şahsa senetli borcumdan dolayı bir adet dosyam var. Ben de faydalanabilecek miyim?

 123. İbrahim çelik dedi ki:

  Merhabalar. Kredi kartı borcunu ödeyemedim. Geçtiğimiz dört ay önce. Yapılandırdım yapılandırma taksitleri de ödeyemedim. Bankanın takibine düştü borç. Bugün itibarıyla tekrar yapılandırdım. Sicil affı beni kapsarmı? Avukatlık icralık değilim bankanın takibindeyken tekrar yapılandırdım.

 124. İbrahim çelik dedi ki:

  Daha önceden icralık banka takibi olan borçlarım vardı. Ben bu borçları ödedim. Yalnız icra dairesindeki dosya harçlarını ödemedim takipteki borçlar halen sistemden düşmedi ne yapmalıyım cevap verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 125. Murat baltacı dedi ki:

  benim bankaya bir borcum kalmadı ben yaralananbilirmiyi esnaf ticaret yapıyor um

 126. Necmi ÖKSÜZ dedi ki:

  Benim kredi kart ve kredi borçlarım vardı en son 2014 de bitirdim fakat halen bankalar olumsuz cevap veriyorlar 1 ay önce bir banka tarafından kredi Kartı geldi ama kredi için halen olumsuz cevap veriyorlar ben nasıl bir yol izleyebilirim

 127. Ali dedi ki:

  Kredi kartından 2013de kırmızı yemiştim 2014 de ise bütün borçlarımı kapadım ama kredi kullanmam için puanım çok düşük çekemiyorum bana da bi faydası olacak mı peki bilgilendirseniz sevinirim

 128. İbrahim çelik dedi ki:

  Cevap yok herhalde yokmu yardımcı olacak babayiğit

 129. Gungor dedi ki:

  1 yıldır düşük limitli k kartı kullanıyorum 858 puanım vardı halinde aynı yükselmiyor banka bu şekilde devam edin diyor bu nezaman bitecek puanım nezaman yükselir

 130. tamer dedi ki:

  Ben yeni takibe düştüm ve icrası olmadan borcumu ödedim ben bu aftan yararlanabilir bilirmiyim

 131. Fevzi dedi ki:

  ARKADASLAR, BUGUN BENİ ARAYAN BİR ARKADAS BANA, SEN NASİL YARDİM EDİYORSUN , NASİL FAYDAN OLACAK , PARA VERMİYORMUSUN FELAN GİBİ LAFLAR KONUSTU.
  BİRİNCİSİ BEN BANKA DEGİLİM GUZEL KARDESİM, BURDA BİLGİM DAHİLİNDE HERKESE FAYDALİ OLABİLİRSEM VE ALLAH RAZİ OLSUN DESELER YETER USULUYLE BURDAYİM. KİMSEDEN NE BES KURUS PARA TALEP ETTİM NEDE EDERİM. TAMAMEN İNSANLİK NAMİNA YAPİYORDUM. TABİ SEN BENİ ARAYİNCAYA KADAR. BENİ ARAYAN ARKADASLARDAN BURAYİ OKUYAN OLURSA ONLARDA ALLAH RİZASİ İCİN BENİMLE OLAN KONUSMALARİNİ AZDA OLSA YAZARLARSA MEMNUN OLURUM. İSMİNİ VE NUMARASİNİ BURAYA YAZMAYA UTANDİGİM ARKADAS, SEN ONCE İNSANLARLA NASİL KONUSULACAGİNİ Bİ OGREN ONDAN SONRA BANKAYA GİT KREDİ İCİN. DİGER BUTUN HERKESTEN OZUR DİLİYORUM KUSURA BAKMAYİN. FEVZİ KARSANTİ. KAYSERİ

 132. Nurşen dedi ki:

  Yasal takipdekileri kapsiyor bu kanun deniyor ama banka ve avukatlar israrla bu cikan kanundan siz faydalamazsiniz diyorlar.Neden bu yasayi cikaran hukumet bizim gibi avukat ve bankalar tarafindan koseye sıkıştırılmış madur insanlarin hakki aranmiyor?Ústelik banka ile avukatin oyununa gelmis madur insanlardan biriyim yasal takipde degiljen avukat tarafindan yasal takipdesin diye borcumun tamamami istendi bankanin genel mudurlugunu aradim gorustum yasal takipde olmadigimi solediler.yapilandirma anladmasi icin bankaya gitmemi solediler gittim gittim gorustuk olumlu bakdilar haber vereceklerini solediler ertesi gun olamiycagini sogleyen bi mail aldihemen yasal takipe soktular beni simdi maasima haciz gelcek bankalarda avukatlarda tefecileri gectiler.Hükumetin bu tefeciler surusunun(bankalar ve avukatlar)bir an once incelemeye alip birazda biz madur insanlar yararina calismalar yapmasini bekliyorum.

 133. hasan dedi ki:

  Merhaba hiç bankaya calismadim kartım yok kredim yok. Şimdi almak istiyorum vermiyorlar.nasıl bir yol izlemeliyim

 134. servet dedi ki:

  Merhaba benim daha önce banka borcum vardı icra yoluyla ödedim şimdi bankaya borcum yok ama özel şirkete icra borcum var sicil affin ‘dan yararlanabiliyormuyum yada yararlanmak için ne yapmam gerekiyor

 135. Emrah Şentürk dedi ki:

  Merhaba. Benim kredi karti borcumdan dolayi takibim var ve 3ay yapilandirdim ben borcumu peşin ödersem sicilim temizlenirmi ve nezaman kredi kullanabilirim teşekurler

 136. MEHMET ULAŞ dedi ki:

  merhaba findeks raporunda kredi kartım kapanış tarihi 31.10.2016 idari takip tarihi 06.11.2016 yazıyor ben faydalanacak mıyım acaba ?

 137. omer dedi ki:

  ne zaman gelegelecek bu af

 138. Serkan dedi ki:

  Bankalara olan bütün kredi ve kredi kartı borçlarımı yaklaşık 8ay önce temizledim kredi kullanabilirmiyim

 139. Murat dedi ki:

  2013 de takibin var aftan yaralanabilirmiyim

 140. Bülent yavuz dedi ki:

  İcralik idim 3 ay önce tüm borclari kapattim belediyede kadrolu isciyim halkbankdan maaş aliyom kredi cekemiyom neyapmaliyim

 141. Ümit dedi ki:

  Peki bu otomatikmen mi sıfırlanıyo kredi sicil affı kendşmizmi bi yere başruruda bulunuyoru

 142. Yahya dedi ki:

  Ben 2013de kırmızı yedim kapalı takipte görünüyor ben kredi çekebilirmiyim acaba

 143. Ugur dedi ki:

  Resmi gazete de yayınlandı mi

 144. Ahmet dedi ki:

  Benim avukata verilmiş ödememem halinde icra geleceği söylendi avukat tarafından ve avukat bana gel bu borcu bankaya gidip imza atalım taksitler halinde öde bitirelim dedi
  Ben ödemem halinde bu aftan yararlanabilirmiyim

 145. onur dedi ki:

  benim 4 yıl önce takibim vardı.borcu kapadım.5 ay önce araç kredisi aldım ve gününde ödemelerimi yapıyorum.hiç aksatmam olmadı.bu durumda benim geçmiş borçtan dolayı bozulan sicilim düzelir degilmi.şuan için aldıgım kredinin her hangi bir yapılandırma yapmama gerek varmı yokmu.bu konuda yardımcı olurmusunuz

 146. mahmut dedi ki:

  Benim özel bir bankaya borcum vardı ben bunu yapilandirdim ama avukata ödüyorum ne yapmam gerekiyor

 147. Mustafa dedi ki:

  Sicil affı onaylandimi

 148. salih dedi ki:

  borcu olanlar yasadan yararlanayayım diye hiç bir finans kuruluşu ile anlaşıp borçlarını yapılandırmasın.. yapılandırırsanız ödeme taahahüdü vermiş olursunuz.. şayet ödeyemezseniz hapishaneye atacaklar.. sicil affı bence yalan sırf finans kuruluşlarını daha çok zengin etmek için.. sorarım bu kadar insanın borçlanmasına müsaade eden sistem hiç mi suçsuz..

 149. Cihan dedi ki:

  2014 yılından kapatılmış borçlarım var ama kara listedeyim bizi kapsıyomu

 150. CEYLAN YALABIK dedi ki:

  Merhabalar daha önce çekmiş olduğum kredi icralık oldu fakat krediyi 2016 yılı içerisinde avukata ödeme yaparak kapattım ve icra dairesinden icranin kalktığına dair yazı aldım fakat bankalarda herhangi bir işlem yapamıyorum 5 yıl kredi ve kredi kartı veremeyiz diyorlar peki bu sicil affı benim gibi olanları kapsıyor mı acaba ?

 151. ali dedi ki:

  Ben 2013 yılında yasal takip yaşadım borcu ödedim suhan borcum yok ama puan nim 0 (sıfır) ne para nede kart alabiliyorum bu yasayla kart ve kredi cekermiyim acaba

 152. Mehmet dedi ki:

  Türkiye iş bankasından 15.000 tl kredi çektim. Kredimin yarısını ödedim diğer yarısını ödeyemediğim için icralık oldum. Borcum final varlık diye bir tahsilat şirketine devredilmiş. Karı koca emekliyiz ve ev almak istiyoruz. Borcumu yapılandırıp tekrar kredi çekebilir miyim?

 153. Adnan Özbaylar dedi ki:

  Merhabalar Ocak sonu resmi gazetede yayımlanacak deniyor ancak ay bitti. Sizin bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. .iyi çalışmalar

 154. mesut kenger dedi ki:

  İki banka ile yasal takipe girdim ama borcumun hepsini ödedim hiç bir bankaya borcum yok 2 yıldır benim sicilimde silinirmi ?tşklr

 155. aydin ceb dedi ki:

  Kredi ve kredi kart borclarim var icrada hepsini odersek faiz aliyolar mi aftan yararlanabilirmiyim

 156. Onur dedi ki:

  Merhaba benim kredi karti borcum yuzunden 2.5 yil once avukatlik olmustum avukatlik olduktan sonra yapilandirma yapip 1.5 ay sonra toplam olan borcumu kapattim bu af beni kapsiyormu ?

 157. Kalyon Emrah dedi ki:

  Merhaba benim 2006 yılından kk borcum var fakat ödemek içinde başvurdum borç gözükmüyor icra da gelmiyor fakat kara listede gözüküyorum avukatlık oldu sanırım fakat avukata da ulaşamıyorum ne yapmam lazım sicilini temizlemem için şimdiden teşekkür ederim.

 158. ceydaa dedi ki:

  merhabalar avukatlık olmadım ama kara listedeyim şu gün itibari ile ne zaman af çıkacak yada aftan yararlanmam için ne yapmam gerekiyor

 159. Erhan Guner dedi ki:

  Yorumum 10 gun oldu yazali hala denetim icin bekliyor,ilginize tesekkurler 😉

 160. Erhan Guner dedi ki:

  K

 161. Erhan Guner dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında bir kaç bankadan avukatlık oldum hepsininin borçlarını ödedim 3-4 yıl oldu biteli,su an iki bankadan kredi kartı kullanıyorum birinin limiti full açık borcu yok bir kaç aydır kullanmıyorum, diğeri arada bir dönem borcunu komple ödüyorum en kötü ihtimalle asgarisini gecikmeden ödüyorum,bir de iki ay önce 2000 TL kredi çektim gününden önce ödüyorum borcunu,findex puanım 1200,35000 TL ihtiyacim var bu aftan sonra bu kredi çıkarmı ? Tavsiyesi olan yazarsa sevinirim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.