Kara Listede Olan Biri Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara Listede Olan Biri Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara Listedeki Birisi Kredi Alabilir mi?

Bankacılık işlemlerinde kullanmakta olduğumuz kredi kartı, mevduat hesabı, kredi ve çek işlemlerini kullandığımız sürece Kredi Kayıt Bürosu başta olmak üzere Merkez Bankasında bulunan Kara Liste olarak tabir edilen kayıtlara girme olasılığımız bulunmakta.
Bankadan çektiğiniz kredinin taksitlerinden bir kaçını ödemediğiniz takdirde Merkez Bankasının kara listesine otomatik olarak dahil edilebilirsiniz. Bu listeye dahil olduğunuzda kredi notunuzda anında etkilenecektir.

Kara listede iken ödeme yapmadığınız durumlarda hem listeden çıkmanız zorlaşacak hem de siciliniz etkilenecektir. Bu listede kaldığınız sürece birçok bankacılık işleminizi yapamayacaksınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merkez Bankasının kara listesine girmiş biri ilk olarak borcunu otomatik ödemesi gerekmektedir. Tüm borcunuz bitirdiğiniz takdirde bu listede 5 yıl süre ile kalma devam edeceksiniz. 5 yılın sonunda bankalara kredi ve kredi kartı gibi taleplerde bulunabilirsiz.

Kara Listedeyken Kredi Alınabilinir mi?

Kendine ait politikalar yürüten bankalar bazı durumlarda kara listede yazılı olduğu halde müşterilerine belirli kurallar dâhilinde kredi vermeyi kabul etmektedir. Bankalar Kara Listede bulunan kişilere kredi ve kredi kartı ürünlerini İpotekli Kredi ürün üzerinden de kullandırarak esnek bir yapılandırma sağlayabilmektedir. İpotek karşılığında evinizin ya da arabanızı göstermeniz kredi işlemlerinizi başlatmanızı sağlayacaktır. Bu durum her banka için aynı olmadığı gibi bazı bankaların Kara Listede bulunan kişilere bu şekilde bir açık kapı bıraktığını söyleyebiliriz. Fakat şu ayrıntıyı unutmamak gerekir, kişinin Kara Listede bulunmasından dolayı bankalar taleplerinizi geri çevirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.