Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Kara Liste sorgulama ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Banka kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılır? Kara listede miyim? Gibi sorularınızın cevabını en ince ayrıntısına kadar yazının sonuna geldiğinizde bulmuş olacaksınız.

Kara Liste Nedir?

Bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödememiş, yasal takibe düşmüşseniz kara listeye alınırsınız. Yani isminizin üzerine çizik atılır ve herhangi bir finans kuruluşundan kredi alamazsınız. Kırmızı kalem diye adlandırılan bu işlem sizin çabanıza göre erken kalkabilir veya çok uzun süreler devam edebilir.

Kara Liste Sorgulama

Bankalar size nakit verir ve aylık taksitlendirerek bu nakdi sizden tahsil eder. Yani bir nevi para ticareti yaparak, parayla para satar. Bu yüzden bankaya olan borcunuzu ödemekle yükümlüsünüz. Ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız, ya da hiç ödeme yapmıyorsanız 3 aylık süreç içerisinde kredi notunuz ve buna bağlı banka siciliniz gün geçtikçe dibe batacaktır. 3 aylık süreç tamamlandığında yasal takibe düşersiniz ve bunun sonucunda kara listeye girmiş olursunuz. Peki kara liste sorgulaması nasıl yapılmaktadır?

Ödemeleriniz, yaptığınız işlemler, başvurduğunuz krediler, düştüğünüz yasal takipler… Bunların tamamı Merkez Bankası tarafından bir sistem üzerinde kayıt altına alınmaktadır. Merkez Bankası kayıt altına aldığından dolayı tüm bankalar kara listede olup olmadığınızı görebilir. Eğer kara listedeyseniz size kredi vermeyecektir. Kara liste sorgulama işlemi diye bir şey yoktur. Yani siz bu sisteme erişip, kara listede olup olmadığınızı görebilirsiniz.

Kara Listede miyim?

Bunu öğrenmenin 2 yolu vardır. Birincisi bankadır. Bankaya giderek ister kredi başvurusunda bulunun isterseniz de direkt olarak banka yetkilisiyle konuyla ilgili görüşün. Size kredi not durumunuzu, kara listede olup olmadığınızı banka yetkilisi iletecektir.

Eğer ben bankayla uğraşmak istemiyorum diyorsanız bu durumda yapmanız gereken ilk şey Findeks’e erişmek. Doğru duydunuz Findeks. Findeks kredi notu sorgulama servisi olarak görülse de tüm her şeyi burada görebilirsiniz. 8 TL küsüratında bir ücret ödeyerek tüm ödemelerinizi, hangi bankada kredi kartınız, krediniz var her şeyi en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz. Findeks.Com adresinden erişim sağlanmaktadır.