Kredi veya kredi kartı ödemelerini düzenli şekilde yapmadığınız takdirde banka sizin hakkınızda yasal süreç başlatacaktır. Bu yasal süreç başladığı andan itibaren bankaların kara listesine eklenirsiniz. Kara listeye girdikten sonra herhangi bir bankadan kredi, kredi kartı veya borç yapacağınız herhangi bir hizmet alamazsınız. Çünkü kara liste sebebiyle bankaların gözünde “verilen para, geri gelmez” izlenimi yaratırsınız.

Eğer kredi veya kredi kartı talebinde bulunmuşsanız ve ret yanıtı almışsanız kara listeye eklenmiş olabilirsiniz. Ya da daha önceden kara listeye eklenmiş fakat buna karşılık borçlarınızı temizlemişseniz, hala kara listede olabilirsiniz. Kara liste sorgulama işlemi sayesinde kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kara Listede miyim Nasıl Sorgularım?

Kara liste sorgulama işlemi birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankaya başvuruda bulundunuz ve ret yanıtı aldıysanız; herhangi bir gerekçe de gösterilmemişse, bu durumda bankaya “kara listede miyim?” diye sorduğunuzda size cevap verilecektir.

Eğer kredi başvurusu yapmamışsanız, hemen bir başvuru yaparak kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Findeks Kara Liste Sorgulama

Bir diğer kara lise sorgulama işlemi ise Findeks sistemi üzerinden kredi notuna bakılarak yapılmaktadır. Eğer kara listedeyseniz, kredi notunuz oldukça düşük olacaktır. Bunun yanı sıra Findeks sistemi üzerinde de kara listede olduğunuz belirtilecektir.

10 TL + KDV karşılığında Findeks’in resmi sitesi Findeks.com üzerinden kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Bu raporla birlikte sadece kara liste değil, aynı zamanda tüm borç bilgilerinizi ve geçmişe yönelik kredi detaylarınızı da ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kara Liste Sorgulama

Findeks sistemine para vermek istemeyen bireyler E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde kara listede olup olmadığını sorgulayabilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından duyurulan kararla birlikte artık E-Devlet üzerinden risk raporu almak mümkün.

Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapıp, Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerinden Risk raporu hizmetine girmeniz gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra geçmiş dönem kredi raporu alma seçeneğine tıklayıp raporunuzu görebilirsiniz. Yasal takibe düşen, kara listeye girmenize sebep olan veya riskli durumda bulunan tüm kredilerinizi yine E-Devlet üzerinden detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet’ten görüntüleyecek olduğunuz kara liste hizmeti ayda 1 kez yapılabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listedeyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız bu durumda kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Tabi bu kredi miktarı oldukça düşüktür. Eğer yüksek faizle bu kredileri de alıp borçtan kurtulmaya çalışırken daha da borçlanmak istemiyorsanız bu durumda taksit taksit ilk olarak borçlarınızı kapatıp, ardından yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Geçmiş kredi borçlarınızı tamamen 0’ladığınızda sistem birkaç gün veya hafta içerisinde sizi otomatik olarak kara listeden çıkaracaktır. Fakat bu kez de kredi notunuz oldukça düşük olacağı için kredi talepleriniz gene reddedilebilir. Bu sebepten dolayı kredi notunuzu yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartıyla düzenli harcama ve ödeme yapma yoluna gidebilirsiniz.