İş hayatında kadın varlığının daha yukarılara çekilmesi için hem devlet tarafından hem de sivil toplum kuruluşları tarafından birçok destek veriliyor. Bu destekler uzun yıllardan beri var ve önü arkası kesilmiyor. Kadının iş hayatında daha çok yer alması istihdamının artırılması için verilen bu söz konusu destekler teşvik amaçlı veriliyor. Krediler, hibe niyetine paralar v.s.

Biz bu yazımızda kadın girişimciler için şuan var olan tüm teşviklerden bahsedeceğiz.

Devlet Destekli Kadın Girişimci Kredisi

Kadınların iş hayatında rol alması için verilen destek kredileri yazının başında da bahsettiğimiz gibi devlet tarafından da sivil toplum kuruluşları tarafından da verilebilmektedir.

Devlet destekli kadın girişimci kredisi sağlayan en önemli birim KOSGEB’dir. Ardından TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Garanti Kadın Girişimci, İletiim Ağı Girişimi, Cinsel Şiddet Araştırması Girişimi ve daha birçok birim söyleyebiliriz.

KOSGEB sürekli olarak kadın girişimcilere yönelik destek sağlıyor. KOSGEB’in resmi sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresine girerek destekleri daha detaylı görebilirsiniz.

Ev Hanımları İçin Mikro Kredi

Ülkemizde ev hanımı sayısının çok fazla olması sebebiyle ev hanımlarına özel teşvik amaçlı verilen mikro kredi TGMP ve TİSVA aracılığıyla dağıtılmaktadır. Mikro krediler iş kurma amacında olanlar ya da mevcut işlerini genişletmek isteyen kadınlara verilmekte olan minik kredilerdir. Kredi alındıktan sonra ödemesi yapılır.

TGMP aracılığıyla dağıtılan bu söz konusu mikro krediyi alabilmeniz için bir şart vardır. Buda ortaklık şartıdır. Akrabalık bağınızın kesinlikle bulunmadığı 5 farklı kadın girişimcinin ortak iş kurması amacıyla verilen bu söz konusu krediyi alabilmeniz için güzel ve umutlu bir proje hazırlamalı ve yine bu projeye çok iyi bir sunum yapmalısınız. Bu işlemlerden sonra TGMP tarafından onay alırsanız krediniz elinize ulaşır.

TGMP’nin internet sitesine girerek, konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.