İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda Japonya asgari ücreti 2019 konusundan bahsedeceğiz. Japonya’da asgari ücret ne kadar? Çalışma şartları neler? Gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz makalemizde birçok başlık yer alacaktır.

Japonya, hızla gelişen ülkelerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Teknolojisi, yaşam şartlarıyla sık sık gündeme gelen Japonya’da asgari ücret saatlik olarak hesaplanıyor ve saat başı Japon çalışanlar minimum 960 Yen ücret alıyorlar.

Japon resmi parası olan YEN, TL’ye göre çok düşüktür. Para değeri olarak düşük olabilir fakat Japon işçiler saatlik olarak 960 Yen alıyorlar. Buda 40 Türk Lirası’na tekamül ediyor. Yani 8 saatlik bir çalışma sonucu TL cinsinden 320 TL günlük maaş alıyorlar. Tabi bu rakam Türkiye’ye göre. Oranın yaşam şartlarına göre ise 960 Yen saatlik ücret ucu ucuna yetişiyor diyebiliriz.

Japonya asgari ücreti bölgeden bölgeye değişiyor. Bu rakamları Japonya’nın en gelişmiş şehri Tokyo üzerinden elde edip sizlerle paylaşıyoruz.

Japonya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Japonya asgari ücreti aslında pek de önemli değildir. Çünkü Tokyo gibi büyük bir şehirde asgari ücretle işçi çalıştıran bir yer bulamazsınız. Genel olarak asgari ücretten yüksek paralar vermektedirler.

Tokyo’da haftada 6 gün çalıştığınızı düşünürsek 8 saatle birlikte 132.000 Yen para yapmaktadır. Buda TL cinsinden hesaplandığında 5.637 TL yapmaktadır. Dediğimiz gibi, Japonya’da asgari ücret pek önem taşımıyor. 300000 YEN’e yakın bir parayı yine Japonya’da efor harcamadan kazanabiliyorsunuz. Buda ortalama olarak 12804 TL yapmaktadır.

Japonya Enflasyonu Nasıl?

Türkiye kadar olmasa da yine her ülkede olduğu gibi Japonya’da da enflasyon vardır. Ortalama olarak ele alacak olursak %2’lik yıllık enflasyon rakamından bahsedebiliriz. Bu enflasyon maaşlara direkt olarak etki etmektedir.

Japonya Çalıştırma Şartları

Japon halkı çok çalışkan bir halk olduğu için Türkiye’ye göre çok daha verimli çalışanları mevcuttur. Çalışma hayatı ise Türkiye’ye göre çok daha yorucudur. Günlük 8, haftalık 40 saat resmi çalışma saati bulunan Japonya’da çoğu kişi 6 gün çalışmakta yani 48 saat çalışma göstermektedir.

25 yıllık katkı payı ödemesiyle birlikte 65 yaşında emekli olunan Japonya’da kadın ve erkek ayrımı yok. 60 – 64 yaş arasında ise erken emeklilik ödemesi yaparak emekli olabiliyorsunuz.

Japonya asgari ücreti ve yaşam standartları bu şekilde ortaya çıkıyor. Türkiye ile kıyaslama yapılacak olursa 2 ülkenin para birimini dolar olarak ele alıp, ülkedeki yaşam standartlarıyla kıyaslamalısınız. Yani benzin orada kaç dolar, aldıkları asgari ücret kaç dolar; bizim burada kaç dolar, alınan asgari ücret kaç dolar gibisinden.

Ayrıca bu makalemize de göz atabilirsiniz;