Merhaba sevgili ziyaretçiler. Bu yazımızda sizlere İsviçre asgari ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Tarafımıza çok fazla sayıda gelen İsviçre asgari ücreti ne kadar ? sorusuna karşılık olarak hazırladığımız bu yazımızda İsviçre asgari ücreti, İsviçre fiyatlar gibi birçok konuya ulaşabileceksiniz.

İsviçreni’nin resmi para birimi Frank’dır. 1 Frank 1.03 $’a, 1 Euro ise 1.13 Frank’a eşittir.

İsviçre Asgari Ücreti Ne Kadar?

Dolara karşı değerli olan İsviçre asgari ücreti ne durumda? İsviçre asgari ücreti ile neler alınabilir? Kaç TL gibi tüm sorularınızı yanıtlayalım hemen. İsviçre asgari ücretine yönelik 2019 yılı için net bir veri yok. Her kaynak farklı bir bilgi veriyor. Fakat ortalama maaşına yönelik net bir bilgiye erişebildik. İsviçre’de ortalama olarak aylık 4.800 Frank maaş verilmekte. Yani buda 4.925 $’a eşit demektir. Bu tutar TL ile hesaplandığında ise ortaya 33.000 TL gibi dev bir rakam çıkmaktadır.

Yıllara göre İsviçre asgari ücreti ile alakalı net bir bilgi aktarımında bulunamayacağız. Çünkü dediğimiz gibi her kaynakta farklı bir miktar yazıyor. Doğru bilgi paylaşmış olmayoz.

İsviçre Çalışma Şartları

İsviçreliler haftalık olarak ortalama 42 saat iş hayatında geçirmektedirler. Çalışma saatlerinin yoğunluğu konusunda devlet müdahalesi yoktur. Tamamen işveren, çalışılan alan ve işçi arasında ayarlanan bir döngüdür. Çalışma süreleri iş kontratında yer alır ve kontrata uymayan bir şey olursa devlet müdahale eder.

Haftalık bir kişi en fazla 50 saat çalışabilir. 50 saat çalışabilmesi içinde hastane, restoran, otel, tarım sektörlerinde çalışması gerekir. Büro çalışanı, teknik personel, satış elemanı gibi meslekler 45 saat çalışabilirler. Çalıştıkları ek süreleri ise maaşlarıyla birlikte alırlar.

İsviçre Fiyatlar

Hikersbay tarafından sunulan veriler neticesinde İsviçre’de market fiyatları, kira fiyatları gibi ücretlendirmeler ne durumda? Gelin hep beraber bakalım.

İsviçre’de oturacağınız şehir merkezi dışındaki 1 yatak odası olan daireye 1.100 Fank ücret ödersiniz. Tabi bu ortalama rakamdır 2.000 Frank’a çıkabilir, 700 Frank’a düşebilir. Evin yeniliğine, genişliğine, bulunduğu konuma göre değişebilir. Şehir merkezinde kiralar doğal olarak daha pahalıdır.

İsviçre marketlerinde 1 litrelik süt 1.50 Frank, 500 gramlık taze beyaz ekmek 2.60 Fank, 12’li yumurta 5.60 Frank, 1.5 litre şişe su 1.20 Frank, 1 şişe şarap 12 Frank, 0.5 litre yerli bira 1.90 Frank, 0.33 litre ithal bira 2.30 Frank, 1 paket Marlboro sigara 8.10 Frank olarak belirlenmiştir.

Benzin fiyatı İsviçre’de litre başına 1.50 Frank’dır. Tek yönlü bilet 3.20 Frank, taksi kilometre başına fiyatı 3.80 Frank, taksi açılış ücreti 6.30 Frank, Volkswagen markalı 1.4 motor bir araç 24.000 Frank olarak belirlenmiştir.