Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere İspanya ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. İspanya’da ev nasıl kiralanır, İspanya ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler gibi birçok konuya değineceğimiz bu yazımızı sonuna kadar okuyarak konuyla ilgili tamamıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İspanya’da ev kiralamadan önce çok detaylı bir şekilde piyasa araştırması yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü değerinden fazlaya satılan / kiralanan ev sayısı çok fazladır. Yani bu hususta çok yalan söylerler o sebepten dolayı dikkat edin ve fiyatlara hakim olun.

İspanya Ev Kiraları 2019

İspanya ev kiralama işlemi için para ihtiyacında ihtiyacımız olan farklı şeylerde vardır. Bunların tamamını İspanya ev kiralama başlığında göreceksiniz. Yaşam koşulları refah olan ve rahat, mutlu bir hayat düzeni bulunan İspanya’da ev kiralarını asgari ücretle karşılaştırmak istiyorsanız İspanya Asgari Ücreti 2018 başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Gelelim ev kiralarına. İspanya’da çoğunlukla Türkler, öğrencilik için yer almaktadırlar. Peki. Öğrencilerin oturabileceği 1 odalı stüdyo daireler İspanya’da ne kadara kiralanıyor? Şehir şehir değişim gösteren fiyatların ortalamasını aldık ve ortaya net bir tutar koyduk. Tabi bu rakamlardan çok düşüğe veya çok yükseğe de ev bulabilirsiniz. Ortalamadır.

Resmi para birimi € olan İspanya’da 1 odalı stüdyo daire tutmak isterseniz şehirlerin merkezinde bulabileceğiniz dairelerin ortalama olarak aylık kirası 631 € olacaktır. Eğer şehir merkezi dışında oturabilirim diyorsanız (7-8 km uzaklıkta) bu tutar 470 €’ya düşüş gösterecektir.

3 odalı dairelere bakacak olursak 3 odalı daireler için şehir merkezinde istenen ortalama aylık kira bedeli 1.028 €’dur. Şehir merkezi dışı için istenen ortalama aylık kira bedeli ise 739 €’dur. 

İspanya Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)900 €700 €
En Yüksek (3 Oda)1.550 €1.200 €
En Düşük (1 Oda)400 €300 €
En Düşük (3 Oda)600 €450 €

İspanya Nasıl Ev Kiralanır?

Hatırlarsanız yazının başında İspanya’da ev kiralamak için sadece paranızın yeterli olmadığını söylemiştim. Gerekli şeyler bulunmaktadır. Bunları topladıktan sonra ev kiralama işlemi için kolları sıvayabilirsiniz. Peki bunlar nelerdir?

İspanya’da NIE diye bir şey vardır. Bu oturum kartınız olmaktadır. İmkansızın kelime anlamı bu kart olmadan ev kiralamaya eşdeğerdir. Kartı göstermeden kontrat yapılmayacaktır. O yüzden bir NIE almalısınız.

İş evraklarınız ve maaş bordronuz sizin teminatınızdır. Tutacak olduğunuz konut sahibine kirayi ödeyebileceğinizin kanıtıdır. İspanya’da bunları görmeden kimse ev vermez.

Depozito için İspanya’da 2 kira bedeli uygun görülmektedir. Yani kira bedelinin yanı sıra 2  kira bedeli de aynı anda verilmektedir. Aynı zamanda emlakçı komisyonu da 1 kira olarak kendini göstermektedir. Yani toplamda 3 kira tutarı ek para vermeniz gerekiyor.

Tüm bunları hazırladıktan sonra herhangi bir emlakçıya giderek ev kiralayabilirsiniz. İspanya’da emlakçılara vatandaşlardan daha fazla güvenebilirsiniz. Çünkü değerinden yükseğe ev satmaya çalışmazlar. Fakat vatandaşların %80’i böyle yapmaktadır.

İspanya Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ülkede olduğu gibi İspanya’da da dolandırıcı sayısı çok fazla. Özellikle ev kiralama hususunda birçok kişi çoğu kez dolandırılmıştır. Dikkat etmeniz gereken ilk şey kesinlikle kira sözleşmesi olmalıdır. Sözleşmeyi iyi bir tercümana çevirtip, kelimesi kelimesine anlamadan sakın imza atmayın.

Sözleşmeyi karşılıklı olarak imzalamadan parayı ev sahibinin banka hesabına göndermeyin. Bunu istese, evi vermem dese bile yapmayın. Çünkü bu yolla çok kişi dolandırılmış.

İnternet’ten gördüğünüz evleri gerçek hayatta görmeden sakın kira v.s. kapora ödemeyin. Çünkü bazen İspanya’da çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi farklı evleri resme koyarak insanları kapora yöntemiyle dolandırabiliyorlar.

İspanya’da birçok ev eşyalı bir şekilde kiralanmakta olup, teslim ederken de eşyalı teslim etmeniz gerekmektedir. Evdeki eşyaların her şeyini kontrol edin. Eğer bir yıpranma veya hasar varsa fotoğrafını daha eve taşınmadan çekip, ev sahibine atın ve elinizde kanıt bulunsun. Yoksa bunları sen yaptın diyerek depozitonuzu yakabilir.

Barselona Ev Kiraları 2019

Barselona ev kiraları bakımından İspanya’nın İstanbulu’dur diyebiliriz. Nasıl Türkiye’de en yüksek ev kiraları İstanbul’da ise, İspanya’da da Barselona’da. Dünya çapında ünlü olan Barselona şehri, futbol takımından dolayı sürekli gözler önünde yer alıyor. Peki Barselona’da oturmak için ne kadar ücret ödemek gerekiyor?

Barselona’da şehir merkezinde yer alan öğrenci ve bekarların oturabileceği 1 odalı evlerin ortalama aylık kira bedeli 896 €’dur. Eğer söz konusu ev Barselona şehir merkezinin dış alanında kalıyorsa kira 690 € ortalamasına düşmektedir.

1 odalı ev küçük olur diyorsanız, aileyseniz ve daha birçok sebebiniz varsa 3 odalı evlere bakabilirsiniz. 3 odalı evler şehir merkezi için 1.486 € ortalama kira bedeline, şehir merkezi dışı için ise 1.051 € ortalama kira bedeline sahiptir. Aşağıda yer alan tabloda en yüksek ve en düşük kira bedelleri belirlenmiştir. Bu tabloda oturuma uygun standart evler ele alınmıştır. Villa v.s. dahil edilmemiştir.

Barselona Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)1.100 €850 €
En Yüksek (3 Oda)2.000 €1.500 €
En Düşük (1 Oda)700 €500 €
En Düşük (3 Oda)1.200 €850 €

Madrid Ev Kiraları 2019

Dünyanın en büyük futbol takımlarından olan Real Madrid’in şehri Madrid yine Barselona gibi dünya çapında göz önünde olan bir şehirdir. Madrid’de kiralar Barselona ile kıyaslandığında daha uygundur. Yaşanılabilirlik oranı yüksek olan, insanları genelde mutlu ve huzurlu olan Madrid’de ev kiralarına bakacak olursak;

1 odalı bekar ve öğrenciler için inşa edilen stüdyo daireleri Madrid merkezde ortalama 631 €’ya, şehir merkezi dışında ise 470 €’ya bulabilirsiniz. Sadece tek odalı daireler değil, Madrid’de 3 odalı daireler de çok yaygın. Bu daireleri de Madrid merkez için ortalama 1.028 €’ya, merkez dışı için 739 €’ya bulabilirsiniz.

Madrid Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)900 €700 €
En Yüksek (3 Oda)1.550 €1.200 €
En Düşük (1 Oda)400 €300 €
En Düşük (3 Oda)600 €450 €

Granada Ev Kiraları 2019

Granada’da ev kiraları çok uygun bir şekilde ön plana çıkıyor. Yaşanılabilir, hem maddi yönden ortalama, hem de huzurlu bir şehir olan Granada’da 1 odalı stüdyo tipindeki daire fiyatlarına bakacak olursak aylık kira bedeli olarak ortalama 396 € gösterebiliriz. Tabi bu rakam şehir merkezi için geçerli. Şehir merkezi dışında yer alan dairelerde ise ortalama olarak kira bedeli 300 € olmaktadır.

3 odalı dairelere bakacak olursak 660 € şehir merkezi için geçerli ortalama rakam, 468 € şehir merkezi dışı için geçerli ortalama rakam olarak ön plana çıkıyor. Asgari ücret ile kıyaslandığında çok rahat yaşanabilecek Granada’da ev kiraları bu şekilde.

Granada Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)475 €400 €
En Yüksek (3 Oda)750 €500 €
En Düşük (1 Oda)350 €200 €
En Düşük (3 Oda)500 €350 €

Sevilla Ev Kiraları 2019

Yine futbol takımıyla tanınan şehirlerden olan Sevilla, ortalama rakamlara sahip bir şehir. Granada’ya kıyasla yüksek fiyatları bulunan Sevilla, sunmuş olduğu kira rakamlarıyla birlikte yüksek huzur, muhteşem doğa ve yine eşsiz mimariyi de sunuyor. Şüphesiz İspanya’nın en güzel şehirlerden biri olan Sevilla’da ev kiralarına bakalım.

1 odaya sahip stüdyo tipindeki küçük metrekareli evlerin fiyatları Sevilla merkeze baktığımızda ortalama 574 € olarak belirlenmiştir. Şehir merkezi dışına baktığımızda ise bu rakamlar 419 € gibi bir fiyata tekabül edecektir.

3 yatak odalı yine Sevilla Merkez’de bulunan bir daire 973 € ortalamaya sahipken, şehir merkezi dışında bu ortalama 667 €’ya kadar düşüş göstermektedir.

Sevilla Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)700 €500 €
En Yüksek (3 Oda)1.200 €800 €
En Düşük (1 Oda)500 €350 €
En Düşük (3 Oda)800 €550 €

Malaga Ev Kiraları 2019

Malaga ev kiraları hususunda ne çok pahalı ne de çok ucuz bir şehir. Ortalama bir yerde kendini gösteriyor diyebiliriz. Daha çok orta yaşlı kesmin tercih ettiği Malaga’da 1 odaya sahip olan evler şehir merkezi için ortalama 554 €’ya kiralanıyor. Şehir merkezi dışı için ise 440 €’ya kiralanıyor.

Eğer tek odalı değil de 3 odalı tercihinde bulunursanız şehir merkezi için 941 €, şehir merkezi dışı için ise 686 € öne çıkıyor.

Malaga Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)700 €500 €
En Yüksek (3 Oda)1.200 €800 €
En Düşük (1 Oda)400 €300 €
En Düşük (3 Oda)700 €600 €

İspanya Ev Kiralama Siteleri

Bu siteden İspanya’da yer alan tüm evleri, dükkanları görebilirsiniz – BURAYA TIKLA