İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere iskonto ve iştira kredisiyle ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Buyrun bakalım neymiş bu iskonto ve iştira kredisi. Arasındaki farklar neler?

Yeni bir iş kurup ekonomik özgürlüğünü elde etmek istiyor ya da işletmenizi daha da  genişletmek istiyorsanız bankalar tarafından sizlere tanınan KOBİ kredisi ürünlerinin tamamından faydalanmanız mümkün. KOBİ’lere ilikin bir kredi türü olarak ön plana çıkan iskonto kredisi ve iştira kredisinin detayları neler? Gelin bakalım.

İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

İskonto ve iştira kredileri daha çok küçük işletmelerin ihtiyaçlarını giderecekleri kredi türü olarak ön plana çıkmaktadır. Asıl oluşturulma amacı senet ödemelerini yapmak olan bu 2 kredi türü için bankaya gidip başvuru yaptığınızda, sunacak olduğunuz çek veya senette yazan vadeye kadar işleyecek tüm faiz oranı ve komisyon ücreti hesaplanır ardından da net tutar belirlenir. Bunlar belirlendikten sonra masraflar toplamdan düşür ve size ödeme yapılır.

Eğer işletmeniz varsa henüz vadesi gelmemiş çek veya senediniz varsa, bunları ödediğinizde nakit sıkıntısına girecekseniz, bu 2 kredi türünden birine başvurmak sizin için rahatlatıcı olacaktır.

İskonto ve İştira Kredisi Farkı Nedir?

İskonto ve iştira kredileri yazının başında da belirttiğimiz gibi henüz vadelerini doldurmamış yani gelecek süreç içerisinde ödenecek senetleri, uygun faiz oranlarıyla nakde dönüştürdüğünüz kredi ürünleri olarak ön plana çıkmaktadır.

İskonto kredisi senet borçlusu bireyin banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ikamet eden bireylere verilir. İştira kredisi ise banka şubesinin bulunduğu belediye sınırlarında değilseniz verilen kredidir.

Yani aslında aynı kredilerdir. Masrafları, faizleri aynıdır. Fakat ikamet adresine göre değişiklik göster.

Senet portföyü yüksek seviyede olan ya da nakit döngüsü yoğun olan şirketler bu kredi türleriyle birlikte acil nakit ihtiyacı varsa henüz senet vadesi gelmeden bunu halledebilirler. Aynı zamanda ticari senetlerin kaybolma riski varsa, yine bu kredileri kullanarak bu riski tamamıyla yok edebilirsiniz.

İskonto ve İştira Kredisi Faiz Oranları 2019

Yazının ortalarında bahsettik. Senet tutarının üzerinden vadesine göre faiz ve komisyon uygulaması yapılmaktadır. Yani sabit bir faiz oranı bulunmamakta, her şey senet tutarına ve vadesine bağlı kalmaktadır. Aynı zamanda masraf adı altında BSMV ve KKDF gibi yasal kesintilerde senette belirtilen tutar üzerinden karşılanmaktadır. Faiz, komisyon, kesintiler hepsi senet tutarından düşülür ve geriye kalan ücret bireye verilir. Senedin vadesi gelince de bankaya nakit bir şekilde ödeme yapılmaktadır.