Acil nakit ihtiyacı olduğunda ilk başvurduğumuz yol kredidir. Kredi çekmek için belirli şartlar vardır. Bankalar bu şartları kendilerine göre düzenleyebilirler. Hemen hemen her bankanın belirlediği şartlar aynıdır. Sigortalı bir işte çalışıyor olmak, kredi notunun yeterli olması standart şartlardır. Eğer bu 2 şart tam anlamıyla yerine getirilmişse, kredi almanız noktasında bir sıkıntı veya sorun yaşamazsınız.

Belgelenebilir gelir kaynağı kredi çekmenin en önemli hususlarından biri oalrak ön plana çıkmaktadır. Belgelenebilir gelir olarak maaş bordrosunu, iş yerinden alınan yazı ve sigorta dökümünü bankaya sunabilirsiniz. Eğer maaşınızı aylık değilde, günlük, haftalık veya saatlik alıyorsanız iş veren size bu durumda sigorta yapmayabilir. Bu durum karşısında da kredi çekmeniz biraz sıkıntı yaratacaktır. İş verene kredim çıkmıyor, bana 1 aylık sigorta yap gibi bir istekte de bulunmayın. Çünkü kredi yine çıkmayacaktır. Burada asıl ön plana çıkan konu kredi çekmek için gerekli olan sigorta süresi.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmam Gerekiyor? 2018

Kredi çekmek isteyen kişinin aktif olarak tam 180 günlük, yani 6 aylık sigortasının bulunması gerekir. E – devlet üzerinden bu döküm olarak sunulabilecek durumda olmak zorundadır. Bankalar sigorta primlerinde genel olarak son 6 ayı baz almakta ve ona göre işlem yapmaktadır. Bu durumda 5 aylık sigortası olan bir kişiyi geçin 179 günlük sigortası olan bir kişiye dahi kredi çıkmamaktadır.

Kredi çekmek için 6 aylık sigorta eşiğiniz var. Bu durum haricinde kredi çekmeniz bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak zordur.

Ayriyeten şöyle bir durum daha var. Örnek olarak çalıştığınız yerden maaş olarak 5.000 TL aylık para alıyorsunuz fakat işveren sigorta priminde bu tutarı asgari ücret olarak gösterdiyse, banka belgenebilir gelirinizi asgari ücret olarak kabul edip, vereceği krediyi asgari ücret ölçeğinde verir.

Sigorta primlerinizin doğru olup olmadığını E-Devlet sistemi üzerinden tek tıkla kontrol edebilir ve yanlışlık varsa düzeltebilirsiniz. Eğer geçiminizi kiralardan elde ediyor ve yatırım ya da nakit ihtiyacınız için kredi kullanmak istiyorsanız, kira sözleşmesi gerekir. Sözleşmesiz gelir elde ediliyorsa banka yine bunu görmeyecek ve kredi vermeyecektir.

3 Ay Sigortası Olanlara Kredi Veren Bankalar 2019

Sigorta süresi 90 gün yani 3 ay olarak yatan bireylere kredi veren bankalarda bulunmaktadır. Vermiş oldukları kredi tutarları ve faiz oranları 6 aylık sigortalıya göre farklılık gösterse de yine de kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi kullanmadan önce danışmanlık hizmeti almanızda fayda var. Kendi başınıza kredi çekmeniz, yüksek faiz oranları ve ödeme güçlüklerini beraberinde getirebilir.

İşte o bankalar:

  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • QNB Finans Bank
  • Ziraat Bankası
  • Deniz Bank
  • INGBank
  • Garanti Bankası