Avrupa birliği (AB) ve birleşmiş milletler (BM) tarafından uygulanan yaptırımlar kaldırıldıktan sonra İran ekonomisi gözle görülür bir biçimde canlandı. Bu duruma bağlı olarak İranlı turistler Türkiye’ye akın etmeye başladı. Bir günde karşılıklı yapılan sefer sayısı 18’i buldu ve bu seferlerin doluluk oranı %85 olarak belirlendi. İstanbul ile İran’ın değişik şehirleri arasında haftada karşılıklı 165 uçuş yapılıyor. Nevruz döneminde tatil planlarında ilk sırasında Türkiye olduğunu İranlı turistler tarafından belirtildi. Nevruz döneminde yapılacak seferlerde %100’lük bir doluluk oranları bekleniyor.

 

İranlı turistler sadece İstanbul’a değil Türkiye’nin her bir yanına gittikleri tespit edildi. İranlı turistlerin iç piyasaya etkisi oldukça fazladır.

 

İstanbul’a gelen İranlı turistlerden Ferima Bombayni İlk kez İstanbul’a geldiğini belirterek, Nevruz bayramında da geleceğini söyledi. Bombayni “Adalara gittim. İranlı bir sanatçının verdiği konseri dinledim. Akvaryuma ve çarşı ve pazarları gezdim.”diye konuştu. İstanbul’u çok sevdiğini söyleyen bir kadın turist de Ayasofya, Kapalıçarşı, İstanbul Boğazı’nı gezdiğini alış veriş merkezlerini dolaştığını belirterek her zaman İstanbul’a geleceğini belirtti.