Çok acil krediye ihtiyacı olan ve kefil gösteremediği için ipotekli kredi çekmeyi düşünen bir çok kişi, bu konu hakkında yeterli bilgiye ne yazık ki sahip değil. Bu açıdan da her geçen gün farklı alternatiflerin arayışı içerisine giren çok sayıda kişi için ipotekli kredi, deyim yerindeyse hayat kurtarabiliyor.

 

İlk olarak ödemeler için genel bir tablo oluşturmak ve kredi için başvurmadan önce aylık taksitleri hesaplamak gerekiyor. Aylık taksitlerini hesaplayan ve bu durumdan sonra da başvuruda bulunmak isteyenlerin genel tercihleri arasında yer alan ipotekli kredi için bir mülkün bulunması gerekiyor. Genellikle ev ya da arabanın daha çok tercih edildiği ipotekli kredilerde ödemelerin gerçekleştirilebilmesi için mülkün krediye karşılık olması gerekiyor. Örneğin 90 bin lira değerinde ipotekli kredi çekilecek. Bu kredinin çekilebilmesi için sahip olunan mülkün 90 bin lira değerinde olması gerekiyor. Ekspertiz ile birlikte değerlendirilmeye alınan evin ardından kredi için genel başvurular kabul ediliyor.

 

Genel başvuruları kabul gören ve ardından da genel olarak rahat bir nefes alan pek çok kişi daha sonra kredisi çekebiliyor. İpotekli kredinin ödenmemesi durumunda kişilerin ipotek edilen mülküne el koyma hakkı bankaya veriliyor. Bu el koyma hakkından sonra söz konusu mülk, banka tarafından satılıyor ve tüm giderler düşüldükten sonra asıl paraya banka tarafından el konuluyor.

 

İpotekli kredi alabilmek için kişinin kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Kredi notu yüksek olan kişilerin ipotekli krediye başvurması halinde başvuruları değerlendiriliyor. Başvurular için kişinin ilk olarak kimliği, kredi notu, ikametgah belgesi, gelir beyannamesi, ipotek edilecek mülkün borcunun olmadığına dair belgelerle birlikte ipotekli kredilere başvurularda bulunabiliyor.