İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımız ikinci el ev almak isteyen fakat aklında soru işareti olan bireyler için. Yazımızı sonuna kadar okuyarak 2.el ev alırken dikkat edilmesi gereken her şeyi öğrenebilir ve bilinçli bir şekilde ev alabilirsiniz. Buyrun makalemize geçelim;

İkinci el ev alma arzusunda olan bireyler çok büyük endişe içerisine girebiliyorlar. Bu endişelerini ortadan kaldırma amacıyla araştırma yaptıklarında da çok az bilgiyle karşılaşıyorlar. Çalışanlarımızın ve kendimin tecrübelerini bir araya alarak kapsamlı bir makale yazma kararı aldım.

İlk olarak dikkat edilmesi gereken konu şu: Alacak olduğunuz ev için kredi çıkıyor mu?

Alacağınız Evin Krediye Uygun Olup Olmadığına Dikkat Edin!

Konut kredisi kullanmak için ilk şart kesin suretle alınacak olan evin mevzuata uygun olması olarak ön plana çıkmaktadır.  Eğer bir ev mevzuata uygun değilse, eksper bu ev için krediye kesin suretle onay vermemektedir. Bu durumdakiler ise hem zamandan hem de nakitten kaybeder. Nakitten neden kaybeder? Dediğinizi duyar gibiyim. Nakitten kaybetme sebebi ise ekspere ödenen ücrettir. Bu sıkıntıların meydana gelmemesi ve temiz bir ev almak için tüm dediklerimizi ayrıntılı bir şekilde okumanızı öneririm.

Alacağım Evin Gerçek Değeri Nasıl Belirlenir?

Alacak olduğunuz evin gerçek değerini, istenen fiyatın çok veya az olduğunu nasıl bileceksiniz? Bu neredeyse herkes tarafından merak edilen bir konu. Evin gerçek değerini aylık kira tutarına ve aynı konumdaki konutlarla kıyaslayarak bulabilirsiniz. En basit ve en gerçekçi yöntem aylık kira bedelidir. Türkiye genelinde ev değerli ortalama olarak 214 aylık kira bedeli olarak hesaplanmaktadır.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak. Aylık kira tutarı 900 TL olan bir ev satın alacaksanız, bu evin gerçek değerini 214’le çarparak bulabilirsiniz. Yani 900*214= 192.600 TL olarak ön plana çıkıyor.

Alacağım Evde Kiracı Oturuyor Ne Yapmalıyım?

İkinci el ev alacaksanız karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri evin içerisinde ikamet eden kiracıdır. Yeni ev sahibiyle kiracının arasında anlaşma yaşanmadığı için çoğu zaman olaylar için yasal süreç başlatılıyor. Bundan dolayı evde kiracı oturması durumunda, evi almadan önce kiracıyla anlaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Bunlara dikkat ederseniz, sizin için yeterli olacaktır. Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


Ayrıca bu makalelerimize de göz atabilirsiniz >> 

Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor 2018

Ev Almak İstiyorum Ama Peşinatım Yok

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?