Öncelikle merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere ihtiyaç kredisi kullanmak için kredi notunun kaç olması gerektiğinden, kredi notunun nasıl hesaplandığından bahsedeceğiz. Aynı zamanda kredi notu yükseltme, kredi notunu düşüren unsurlara da değineceğiz. Yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Tüketici bir toplum olmamızdan dolayı, ihtiyaç kredileri çok sık tercih edilen kredi türlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan birkaç yıl önce taşıt ve konut kredileri zirvedeyken şuanda zirve ihtiyaç kredilerinin olmuş durumda. Acil nakit ihtiyaçlarında, borç kapatma işlemlerinde ve daha birçok sebeple çekilen ihtiyaç kredilerinin tutarı bankadan bankaya değişim göstermekle birlikte 30.000 TL’ye kadar uzanmaktadır.

Sizin de acil bir ihtiyacınız varsa, ihtiyaç kredisine başvurabilir ve 30.000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Tabi bunun 2 şartı bulunuyor;

  1. Kredi notunuz yeterli olacak
  2. Belgelenebilir gelir durumunuz banka standartlarında olacak

Kredi notunuz yeterli değilse, yani bankanın belirlediği standartlardan düşükse, ihtiyaç kredisi alamazsınız. Aynı zamanda kredi notunuz yeterli olsa bile, çekeceğiniz kredi taksit tutarı maaşınızın belirli bir oranını (bankadan bankaya değişir, %30 – 75 arasıdır) kapsıyorsa yine kredi alamazsınız.

Peki kredi notu kaç olmalı ki ihtiyaç kredisi alabileyim diyorsanız gelin konuyu biraz daha açalım.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Çekeceğiniz tutara göre değişir, çok yüksek tutarlarda ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız 1500-1699 kredi notu aralığında yani iyi seviyede olmanız, düşük miktarlarsa 1100 – 1499 not aralığında yani az riskli seviyede olmanız gerekmektedir.

Oranlar şu şekilde:

  • 1 – 699 Kredi Notu Aralığı (En Riskli): Kredi notunuz bu aralıktaysa kesin suretle hiçbir bankadan kredi alamazsınız. Sadece belirli dönemlerde çok düşük tutarlarda kredi veren bankalar çıkmaktadır. Bunları sıkı takip ederek kredi alabilirsiniz. Kredi notu bu seviyede olan bireyler genel olarak kredi ödemelerini aksatanlardır. Ya da yasal takibe düşenlerdir.
  • 700 – 1099 Kredi Notu Aralığı (Orta Riskli): Bankalar bu not aralığındaki bireylere çok zor kredi vermektedir. Yine düşük tutarlarda krediyi bir ihtimal alabilirsiniz, fakat kredi tutarı yüksekse kredi sahibi olmanız çok zor diyebilirim. Yine bu not aralığındaki bireyler ödemelerinde aksatma yaşamıştır.
  • 1000 – 1499 Kredi Notu Aralığı (Az Riskli): Bankalar bu not aralığındaki bireylere düşük miktarlarda kredi verebilmektedir. Bu not aralığındaysanız geliriniz çok büyük önem taşıyor. Eğer düzenli bir geliriniz varsa, kredi çekmeniz mümkündür. Fakat gelir düzensiz, ya da düşükse yine kredi çekmeniz çok zordur.
  • 1500 – 1699 Kredi Notu Aralığı (İyi): Bu not aralığı bankalar tarafından reddedilmeyecek not aralığı diyebiliriz. Eğer kredi notunuz iyi seviyedeyse, gelir durumunuzda müsaitse kredi çekmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Bu not aralığındaki bireyler ödemelerinde herhangi bir düzensizlik yapmamış, aksatma meydana getirmemiş bireyler olarak ön plana çıkmaktadır. Bankalar bu gruptakilere düşük veya büyük tutarlar da farketmeksizin gelir durum uyuyorsa kredi verirler.
  • 1700 – 1900 Kredi Notu Aralığı (Çok İyi): En iyi kredi notu aralığı olan bu grup, tabiri caizse bankadan kredi istemez. Banka bu gruptakilere kredi vermek isterler. Yani o derece sevilen not aralığıdır. Eğer bu gruptaysanız istediğiniz tutarda krediyi rahatlıkla çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu sizin bankayla olan tüm ilişkilerinizle ilgilidir. Banka hesabınıza giren çıkan paradan tutunda, kredi kartı borcunuza, asgari mi ödeyip ödemediğinize, kredi borçlarınıza kadar her konuda düşüp yükselmektedir.

Eğer ödemelerinizi düzenli yapan, bankayla herhangi bir sorun yaşamayan ve hesabı hareketli olan biriyseniz, kredi notunuz yüksektir. Fakat ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız, kredi kartınızın sürekli asgari ödemesini yapıyorsanız bu durumda kredi notunuz düşüktür. Kredi notunuz şu kadar. Diye herhangi bir açıklama yapılamaz. Çünkü kredi notunu net olarak sadece bankalar görebilir. Eğer siz görmek istiyorsanız, Findeks üzerinden kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz.

Kredi notunun nasıl hesaplandığına dair daha detaylı bilgi almak için makalemize göz atabilirsiniz >> Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Düşer, Ne Düşürür?

Kredi notunu ödemeleri düzensiz yapmak, bankayla ilişkileri kötüleştirmek, sık kredi başvurusunda bulunup ret yemek, kredi kartının sürekli asgari ödeme tutarını ödemek, ödeme yapmamak düşürür. Yükselmesi için ise belirli taktikler bulunmaktadır.

Kredi notunu düşürenlerle ilgili daha detaylı bilgi için makalemize göz atabilirsiniz >>  Kredi Notunu Ne Düşürür? Neden Düşer?  

Kredi Notu Nasıl Yükselir, Ne Yükseltir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, ilk olarak ödemeleriniz varsa, onları düzenli bir şekilde yapmalısınız. Ödemeleriniz yoksa önceden kalan sorunlarınızdan dolayı düşükse, düşük bütçeli bir kredi kartı alır, azar azar harcama yapıp düzenli ödeme yaparsanız kredi notunuz yükselecektir. Bunun yanında aynı zamanda banka hesabınızın hareketli olması, gir çıkların yoğun bir şekilde yaşanması da kredi notunuzu yükseltecek diğer bir unsurdur.

Kredi notunu yükseltenlerle ilgili daha detaylı bilgi için makalemize göz atabilirsiniz >>  Hızlı kredi notu nasıl yükseltilir? Hızlı kredi notu yükseltmek için yapılması gerekenler