İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere ihtiyaç kredisi ve diğer kredi türlerini nasıl iptal edebileceğiniz yönünde bilgi aktarımında bulunacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut, taşıt veya herhangi bir ihtiyaçtan dolayı çektiğiniz krediler bazen istediğiniz sonuçları doğurmuyor, herhangi bir şekilde sıkıntı çıkarabiliyor. Acil durumlarda kredi alırken, aldıktan sonra pişman olabiliyorsunuz.

Yasaların kredi çeken bireylere sunduğu haklardan birisi ise 14 gün içerisinde koşulsuz şartsız kredi iade hakkınızın bulunmasıdır. Krediden cayma hakkınız krediyi çektiğiniz yani sözleşmeye imzayı attığınız an itibarıyla başlar ve 14 gün süreyle devam eder. Bu 14 günlük süreç içerisinde krediden hiçbir koşul belirtmeden vazgeçebilir tekrardan iade edebilirsiniz.

Kredi Cayma Cezası Var mı?

Yasayla korunduğundan bahsettik. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamı dahilinde 14 günlük süreç içerisinde kredi çeken birey olarak cayma hakkınız var. Bu süre içerisinde herhangi bir şekilde paradan eksilme yaşandıysa, dönem faizi eklenir. Yani kredinizi tamamı tamamına iade edemezseniz, söz konusu dönemin faizini ödemek zorundasınız.

Söz konusu krediden cayma fikrinizi bankaya ilettikten hemen sonra 30 günlük süreç kapsamında krediyi iade etmelisiniz. 30 günlük süreç içerisinde iade etmezseniz cayma hakkınız fes edilir ve bu hakkınızdan vazgeçtiniz olarak yansıtılır. Yani 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını bankaya bildirir, bildirdikten sonraki 30 günlük sürede de parayı iade edersiniz.

Konut Kredisi Cayma Hakkı 2019

İhtiyaç kredisinde olduğu gibi konut kredisinde de cayma hakkınız bulunmaktadır. Bunun için özel bir uygulama yoktur. “Kredi” diye geçtiği için her kredi türünü 14 gün içerisinde iptal edebilirsiniz.

Eğer konut kredisi almış ve tapuda ya da herhangi bir yerde sorunla karşı karşıya kalmışsanız ceza öder misiniz? İpotek işlemleri henüz başlamadan kredinin bankaya tekrardan ödenemeyeceğinden dolayı kredi üzerinden kullanma ihtimali verilerek müşterinin hesabının beklediği durumlarda kredi cayma hakkı kullanılırsa, bu durumda sadece faturalı olan giderlerin müşteri tarafından ödenmesi durumunda kredi kapanır. Yani konut kredisini kapatmak istiyorsanız her şartta ek bir ücret ödersiniz. Bu ücretin yanı sıra bankadan bankaya değişmek suretiyle %2’lik bir erken kapama cezası alınabilir.

Bu cezaların ve ödemelerin yanı sıra Ekspertizin masrafları da dahil olmak üzere 3.kişilere ödenen tüm tutar tüketici tarafından ödenirse yine kredi iptal edilir.

Faiz ise net değildir. Yine bankadan bankaya değişir.

Kullanılan Kredi Erken Kapanırsa İndirim Yapılır mı?

Eğer kredinizi mevcut süresinden daha erken bir süreçte toplu para ödeyerek kapatmak istiyorsanız kapatma kararı aldığınız tarihe kadar olan faizi ödemekle yükümlüsünüz. Geri kalan faiz süresi sizi ilgilendirmemektedir. Bu faizin yanı sıra ekstra bir ücret talebinde bulunulabilir. Bu sizin kredi sözleşmenizde yazar. “Erken kapatma” başlığı altındaki bu olay bankaların  ceza uygulamasına da sebep olabilir. O yüzden net bilgiyi sözleşmenizde yazan yaptırımlardan öğrenebilirsiniz.


Kredi Borcunu Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Kredi Borcumu Erken Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredimi Erken Ödersem Ne Kadar Öderim