Merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere icradan araç alımı hakkında bilgi vereceğiz. Bankalar kendilerine olan borçlarını ödeyemeyen müşterilerin tüm taşınan ve taşınmaz mallarının üzerine haciz koyarlar. Belirli bir müddet sonra borçlar her uyarıya rağmen hala ödenmiyorsa bu malları satışa çıkarır.

Banka tüzel kişilik olarak ön plana çıktığından dolayı el koyduğu taşıtları kullanamaz. Bankalar çalışmaları gereği her zaman para peşindedirler. Araç, ev gibi taşınmazlar banka için sadece para kaynakları olmaktadır. Bu yüzden araçları ve evleri hemen elden çıkarmak isterler.

Araç satılmadıkça her gün park için ayrı bir maliyet, bakım için ayrı bir maliyet, personel için ayrı maliyet bankanın sırtına binecektir. Bu yüzden araçları piyasanın alt fiyatından hemen satarlar ki, maaliyet artmasın diye.

Bu şekilde satılan araçlar icra yoluyla alınabilir. Bunu öğrenen bireyler ise icradan araç alma kavramına sık sık bakmışlardır. Eğer elinizde nakit para varsa icra yoluyla satışa çıkan araçların ihalesine girersiniz. İhaleye girmek istemiyorsaniz direkt olarak aracı satında alabilirsiniz. Bunların nasıl olacağından bahsedeceğiz.

İkinci el ya da sıfır araçlar bazen değerinde bazende piyasa değerinin çok çok altında satılır. Bunları sıkı takip etmek ve düşürmek gerekir.

İcradan Nasıl Araç Alınır?

İcradan hacizli araba almak istiyorsanız çok kolay bir işlem bulunmaktadır. İcradan araç satın almaya başvuru yapmak için her kurumun istediği standart belgeler gerekir. Peki nedir bu belgeler? Derseniz şöyle cevap verebiliriz;

  • Nüfus cüzdanı,
  • Fatura
  • İhale şartlarına uyduğunuzu gösteren belge
  • Şirketseniz şirket olduğunuzun kanıtı

Bu 4 belgeyle birlikte başvuru evrağını doldurduktan sonra gerekli icra bölümüne teslim edeceksinizdir. Başvuru işlemi tamamlandığında ihale müdürlüğü sizlerden teminat istemektedir. Çok büyük olmayan bu teminat ücreti aracın maddi değerine oranlıdır ve değişim gösterebilir.

Alacak olduğunuz aracı incelemenizi, ekspertiz raporları varsa dikkatli bir şekilde bakmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ihale yoluyla satıldığı için banka aracın neyinin olup olmadığıyla ilgilenmez.

Araç İhaleleri Nereden Bulunabilir?

Defterdarlık binalarının kapılarında ya da duvarlarında icralık araç ihaleleri yer almaktadır. Eğer bankaların anlaşmalı olduğu gazeteler ya da internet siteleri varsa yine burada araç ihaleleri yayınlanır. Maliye bakanlığının resmi web sitesi olan Maliye.gov.tr  giriş yaparak tüm diğer bilgileri görebilirsiniz.

Araç İhalelerine Katılım Şartları Nelerdir?

Araç ihalelerine herkes katılamaz. Hükumet bu konuda bir takım uygulamalar üzerine gitmiştir. Bu uygulamaların temel amacı ise ihalede adalet ve hakkaniyetin korunmasıdır. Peki nedir bu uygulamalar?

İhale işlemini gerçekleştirmekte olan amir, çalışan ve alt görevlilerin hiçbiri söz konusu ihaleye katılım gerçekleştiremezler. Fakat diğer müdürlükler tarafından yapılan ihalelere vatandaş olarak katılım gösterebilirler.

Eğer bu kişilerin akrabaları varsa 1 ve 2.dereceden olmak kaydıyla, yine bu kişilerde ihaleye katılım gerçekleştiremezler. Mevcut olarak hapishanede olanlar, daha önceki bir ihalede yapılan usulsüzlükten dolayı ihalelerden men edilmiş bireyler, akıl sağlığı sabit olmayanlar ve 18 yaşından küçükler ihalelere katılım gerçekleştiremezler.

Kaç Çeşit İhale Var?

İhaleler kapalı ihale, açık ihale ve pazarlama usulü olmak üzere 3 farklı çeşittedir. Araç ihaleleri açık teklif yöntemiyle birlikte satılırlar. Hacizli malların satışı gerçekleştirilirken uygulanan açık teklif yöntemi sayesinde arabayı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. İhale vaktinde pek uzun zamanınız olmayacaktır. Boşa zaman kaybı yaşamamak için arabalardan daha iyi anlayan bir sanayi ustasını getirmeniz sizin yararınızadır.

Hacizli araçlar diğer araçlardan kesinlikle eksik hiçbir yön barındırmazlar. Aracın satışını aldığınız andan itibaren size ait olan sorunsuz bir araç olarak öne çıkarlar. İhale usulü satışlardan aldığınız düşük miktarlı araçları piyasasına satarak kar elde edebilir ve bu şekilde işlerinizi büyütebilirsiniz.