Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Hollanda ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Hollanda ev kiraları merak ettiğiniz konular arasında yer alıyor. Bizde bu merağınızı gidermek amacıyla derin bir araştırma sonucu Hollanda ev kiralarını yazımızda derledik. Gelin bakalım hangi ev ne kadarmış? Asgari ücrete göre ev kiraları nasılmış? Hep beraber görelim.

Apartman sayısının fazla olmadığı, genel olarak 3-5 katlı evlerin bulunduğu Hollanda’da farklı ev tipleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ev kiralarken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Hepsi yazımızda bulunuyor.

Hollanda Ev Kiraları 2019

Hollanda Ev Kiraları, ne çok yüksek ne de çok düşük. Türkiye ile benzer şekilde belirlenmiş durumda. Asgari ücrete kıyasladığımızda ise İstanbul fiyatlarıyla hemen hemen aynı diyebiliriz. Fakat Hollanda’da şöyle bir durum var. Asgari ücretle çalışan sayısı çok az. Daha doğrusu tüm Avrupa böyle. Genel olarak işverenler asgari ücretten fazla maaş verdiklerinden dolayı yaşam çok refah bir şekilde ilerlemekte.

Hollanda’da aylık olarak bekar birisi ortalama 734 €’ya ev bulabilir. Aileler ise ortalama olarak 1.100 €’ya ev bulabilirler. Asgari ücret ile kıyaslandığında yazının başında da bahsettiğimiz gibi İstanbul ile hemen hemen aynı.

Aşağıda görsellerde görmüş olduğunuz 3 odalı 77 metrekarelik evde aylık 1.600 €’ya oturabilirsiniz. Amsterdam Houthavens’de yer alan bu evi görmek için – TIKLAYINIZ (Emlak sitesinden alındığı için link kaldırılmış olabilir, kırık link bildirimini yorumdan yapabilirsiniz)

Hollanda ev kiralarına en yüksek – en düşük olarak bakacak olursak yine ortalama olarak bir fiyat verebiliriz. Çünkü her sitede, şehirde rakamlar birbirinden farklı. Şehir merkezinde bekarlar için 1 odalı ev tutmak istiyorsanız bu durumda en düşük ev kirası 620 €, en yüksek ev kirası ise 1.500 € olacaktır. Eğer şehir merkezi olması önemli değil diyorsanız bu durumda kiralar 450 €’dan başlayacak, 1.100 €’ya kadar uzanacaktır.

Aile için ev arayışındaysanız şehir merkezinde en düşük bulabileceğiniz 3 odalı daire fiyatı 1.100 €’dur. Şehir merkezinde olması önemli değil, merkez dışında da ikamet ederim diyorsanız 800 €’ya kadar daire bulma şansınız var.

Daha net anlamanız ve görüntülemeniz için Hollanda ev kiralarını tablo haline getirdik:

HollandaŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)1.500 €1.100 €
En Yüksek (3 Oda)2.500 €1.800 €
En Düşük (1 Oda)620 €450 €
En Düşük (3 Oda)1.100 €1.800 €

Hollanda Ev Nasıl Kiralanır?

Hollanda’da ev kiralayacaksanız karşınıza 2 farklı ev tipi çıkmaktadır. Birincisi şelf tipindeki evler. Bu tip evlerin içerisi tamamıyla boş oluyor. Boştan kastımız eşyanın var olmaması değil, eşyanın yanı sıra parkeler, duvar boyaları v.s. hiçbir şey yok. Eve girdiğinizde her şeyi kendiniz yaptırmanız gerekiyor. Bu tip evleri önermiyoruz. Çünkü maliyetiniz gerçekten çok büyük olacaktır. Kirası ucuz olabilir fakat, harcayacağınız para da tam tersi fazla olacaktır.

Şelf olmayan diğer tip evlerde ise ankastreler yer alıyor. Parke bulunuyor. Dolap, masa, tül perdeye kadar bulunuyor. Sadece yatak bulunmuyor. Yatak istiyorsanız mobilyalı ev tercihinde bulunmanız gerekiyor. Eğer şelf olmayan evleri tercih ederseniz, 50 – 100 € arasında değişim gösteren eşya kullanım parası ödüyorsunuz. Bahsettiğimiz masa, perde gibi eşyaları kullanmak için veriliyor bu ücret.

Hollanda Ev Kiralama Siteleri

İsimlerin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Remax

Century 21 Global 

Lutz Real Estate 

TREC Housing 

De Vries Robbe

STARK

Hollanda Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda’da depozito olarak 2 veya 3 kira değerinde ücret alınmaktadır. Özellikle Türkiye’den gelmişseniz 4 kiraya kadar depozito bedeli çıkabiliyor. Depozito, eğer evden çıkarken herhangi bir zarar vermemişseniz, size geri ödenmektedir.

Hollanda’da ev kiraları tamamen banka üzerinden yapılıyor. Evi kiraladıktan sonra, banka hesabı açtırıp ödeme yapıyorsunuz. Elden ödeme yapılırsa Hollanda’da bu “kara para” diye geçiyor. Kesinlikle yasak ve suç. Buna dikkat etmelisiniz.

Hollanda’da evden çıkarken evde yer alan hiçbir eşyayı almayın. “Nasıl olsa bırakmışlar” diye bir kavram yoktur. Evlerin özelliği o şekildedir. Eğer evden çıkarken, girdiğinizde zaten var olan ve eve ait olan eşyalardan herhangi birini alırsanız hırsızlığa kadar suçlanabilirsiniz.

Hollanda’da ev sahipleri ile genellikle mail yoluyla görüşülür. Elbette normal görüşenlerde vardır fakat çoğunluğu mail yoluyla iletişim kurmayı tercih ediyor. Ev sahibinizle iyi geçinmeye bakın, çünkü Hollanda’da ev sahipleri kiracılara gerçekten değer verir.

Amsterdam Ev Kiraları 2019

Hollanda’nın en bilindik, dünya genelinde ün kazanmış şehri olan Amsterdam’da yaşam çok basit değil. Kira fiyatları yüksek. Özellikle öğrencilerin uzak durması gereken bir şehir diyebiliriz. Öyle ki Amsterdam’da tek odalı şehir merkezinde yer alan bir evi ortalama olarak 1.521 €’ya tutabilirsiniz. Eğer bu ev şehir merkezi dışındaysa bu ortalama 1.093 €’ya düşecektir. Bu fiyatlar tabi ki 1 odalı öğrenci / bekar evleri için geçerli peki aileler ne yapıyor?

Aileler genel olarak 3 odalı evlere yöneliyor. Bu evlerden ise Amsterdam’ın merkezinde yer alanları ortalama 2.550 €’ya, şehir merkezi dışında 8-9 KM uzaklıkta olanları ise 1.803 €’ya kiralanıyor.

Amsterdam Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)1.800 €1.450 €
En Yüksek (3 Oda)3.000 €2.200 €
En Düşük (1 Oda)1.200 €800 €
En Düşük (3 Oda)1.800 €1.400 €

Rotterdam Ev Kiraları

Hollanda’nın diğer bir ünlü şehri olan Rotterdam, yaşam kalitesi açısından yaşanabilecek dünya genelindeki 3 şehirden birisi diyebiliriz. Çoğunluğunu orta yaş kesmin oluşturduğu Rotterdam’da kiralar Amsterdam’a kıyasla uygun.

Bekarsanız, 1 odalı evin size yeteceğini düşünüyorsanız Rotterdam merkezdeki bir ev için ortalama 1.027 €, Rotterdam’a belirli uzaklıkla merkez dışındaki mahalledeki bir ev için ortalama 713 € ödeme yaparsınız.

Eğer tek oda bana yetmez, aileyiz veya ben genişliği seviyorum diyorsanız bu defa karşınıza 3 odalı evler çıkacak. Şehir merkezinde 3 odalı bir evi 1.652 €’ya bulabilirsiniz. Yine şehir merkezi dışındaki 3 odalı evleri ise 1.065 €’ya gönül rahatlığıyla bulabilirsiniz.

Rotterdam Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)1.200 €900 €
En Yüksek (3 Oda)2.100 €1.500 €
En Düşük (1 Oda)700 €480 €
En Düşük (3 Oda)1.350 €900 €

Eindhoven Ev Kiraları 2019

Eindhoven kira olarak Rotterdam’a yakın bir şehir olarak öne çıkıyor. 1 odalı şehir merkezindeki daire için Eindhoven’da 915 € ortalama kira ödenmektedir. Eğer şehir merkezi dışında daire isterseniz ortalama 717 €’ya kadar düşmektedir.

3 odalı şehir merkezindeki daireler 1.557 € olarak öne çıkarken, şehir merkezi dışındakiler ise 1.150 € olarak kendini göstermektedir.

HollandaŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)1.050 €850 €
En Yüksek (3 Oda)1.800 €1.500 €
En Düşük (1 Oda)700 €500 €
En Düşük (3 Oda)1.250 €900 €

Hollanda Asgari Ücreti

Peki bu ev kiraları asgari ücrete kıyasla nasıl? Asgari ücretle Hollanda’da ev kiraları dahil geçim nasıl? Gibi sorularınız ne olacak? Tabi bunların cevabını da bulabileceksiniz. Hollanda Asgari Ücreti 2019 yazımızdan konuyla ilgili daha detaylı bilgi almanız mümkün.

Hollanda Asgari Ücreti 2019 yılında güncellenen son zamlarla birlikte 1.578 €’dur. Ama bahsettiğim gibi asgari ücret ile yaşayan kişi sayısı çok azdır. Asgari ücret alanların çoğu ise (evliyse) kadın – erkek çalışmaktadırlar.

Hollanda Yaşamı

Hollanda’nın en ünlü şehri Amsterdam’dır. Başkent olan Amsterdam dünya genelinde “özgürlükler şehri” olarak bilinmektedir. Özgürlükler şehri derken hemen aklınıza Avrupa filmleri gelmesin. Başkasının sınırlarına girildiği an özgürlük sonlanır. Yani güzel bir özgürlük anlayışı vardır. Amsterdam dünyada yaşanılacak şehirlerden birisi.

Hijyen açısından çok hijyenik olmadığı söylenir. Öyle ki tuvaletten çıkıldığında elini yıkamayanların sayısı bir hayli fazlaymış. Kredi kartı diye bir kavram olmayan Hollanda’da Pin kart veya nakit kart kullanılmakta. Türkiye’den pahalı yaşamı bulunan Hollanda’da et ve süt ürünleri biraz daha Türkiye’ye yakın diyebiliriz.

4 kişilik bir aile Hollanda’da ortalama olarak sağlığa 185 €, İnternet ve faturalara 230 €, araba vergisi ve sigortasına 95 €, markete 700 €, eğlenceye ve dışarı hayatına 500 €, ev kirasına 840 € ödeme yapmaktadır.