Trafikteki araç sayısı, her gün gitgide artış göstermektedir. Bununla birlikte can ve mal kaybına sebebiyet veren trafik kazaları da çok büyük oranda yükseliyor. Trafik kazalarının genel sebeplerine baktığımızda en yüksek oranda boy gösteren kaynak, hız sınırı olarak ön plana çıkıyor. Hız sınırı yüzünden kazaya sebebiyet veren araçlar, kendi canlarının yanı sıra, yayalar, diğer araç sürücüleri ve kamu malını tehlikeli duruma soktuğundan dolayı radar hız sınırı cezaları, ehliyetten ceza puanında düşüklük yapma ve ehliyete el konulması gibi bir takım caydırıcı yöntemler ile desteklenmekte olup, önüne geçilmeye çalışmakta yardımcı olmaktadır.

Hız Sınırı Ne Kadar?

Mal ve can kaybına sebebiyet veren trafik kazalarını azaltmak ve engellemek amacıyla birlikte kanunlar kapsamında hıza karşı cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu söz konusu cezalar, hız limitleriyle ilgili düzenleme adı altıyla birlikte Karayolları Trafik Kanunu çerçevesi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Denetlemeler kesintisiz bir şekilde trafik konusunda ilerlerken, en çok denetimi yapılan konu hız ve emniyet kemeridir. Yerleşim yeri ve dışı alanlara kurulan radarlar, araçların anlık hızlarını tespit etmektedir. Radarın ilerisinde bekleyen yetkili kişiler ise, hız sınırını aşan araçların bilgisini aldıktan sonra aracı durdurup, gerekli işlemleri yapmaktadır. Bu şekilde kesilen cezalar, ehliyetten de puan düşürmektedir. %10 oranında tolerans gösterilmektedir.

Hız limitleriyle ilgili düzenleme Karayolları Trafik Kanunun 50. maddesinde açık bir şekilde beyan edilmişti. Bu madde kapsamında, azami hız sınırı şehirler arası çift yönlü kara yollarında 90 km, bölünmüş yollarda 100 km, otoyollarda ise 120 km olarak kendini göstermektedir.

Hız sınırı tabelası varsa, hiçbir yazının önemi yoktur. O hız sınırı azamidir ve yolda o hız geçilmez. Araçların cinsine ve kullanım amaçlarına göre de hız sınırları vardır.

Hız Sınırı (Radar) Cezası Ne Kadar?

Aşırı hızdan dolayı gelişen kazaların git gide artış göstermesi ve bu kazaların büyük oranda mal, direkt olarak da can kaybına sebep olmasından dolayı bu konuda çok hassas çalışmalar boy göstermektedir. Bu cezalar sadece maddi değil, aynı zamanda gerekli olduğu durumlarda araç sürücüsünün kademeli bir şekilde ehliyet puanında düşüklük de meydana getirmektedir. Belirli bir puanın altına düşen sürücü ise ehliyetini tamamen kaybediyor.

Radar hız cezası her yıl düzenli bir şekilde artırılmaktadır. 2016 yılı için hız sınırı aşma cezası %10 ila 30 arasında 199 TL ve 10 ceza puanıyken, 2017 yılında bu 206 TL ve 10 ceza puanı, bu yıl için ise 235 TL ve 10 ceza puanı olarak kendini gösteriyor. Hız ihlalinde aşım yüzdesine göre ceza artmaktadır.

Eğer hız sınırı %30 ve üzerinde aşılmışsa, 2016 yılı için 412 TL ve 10 ceza puanı olan ceza, geçen yıl 427 TL ve 15 ceza puanı, bu yıl ise 488 TL ve 15 ceza puanı olarak kendini gösteriyor.

Cezalar ilk gün ödenirse %25’lik indirim yapılıyor. Yani 2018 yılı için %10-30 arası aşımlar 176 TL olarak ödeniyor.

Hız Sınırı Cezası Ne Zaman Gelir?

Erken ödeme indiriminden yararlanmak istiyorsanız, ceza tutanağının elinize ulaşmasından itibaren geçen 15 gün içerisinde ödeme yapmalısınız. Radar cezası, tutanağın tutulmasının sonrasında 10 – 15 gün içerisinde kayıtlı olunan adrese tebliğ edilecektir. Yani ceza yazıldıktan itibaren indirimden yararlanmak için 30 gün süreniz oluyor.

Hız Sınırı Cezam Var mı? Nasıl Öğrenirim

Radar cezalarını merak ediyorsanız ya da yazıldı tebliği beklemek istemiyorsanız. Veya tebliği kaybettiyseniz, internet üzerinden bu cezalara ulaşabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesi

Emniyet genel müdürlüğü sitesinden adınıza yazılan cezaları görüntüleyebilir ve öğrenebilirsiniz.

“BU LİNKE” tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda gerekli bilgileri doldurun ve doğrula butonuna bastıktan sonra adınıza kesilen tüm cezaları görebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sitesi

GİB sitesi üzerinden de yine sorgulama yapabilirsiniz.

“BU LİNKE” tıkladıktan sonra, gerekli bilgileri doldurduktan sonra tamam butonuna tıklayın. Ardından gelen ekranda cezaları görüntüleyebildiğiniz gibi, “ÖDEME YAP” butonu sayesinde de kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz.

E – Devlet Üzerinden

Gerekli bilgileri girdikten sonra adınıza yazılan ceza yoksa, cezanın bulunamadığına dair bilgi alırsınız. Şayet varsa tüm detaylarıyla bu ceza görüntülenecektir.

“BU LİNKE” tıklayarak E – devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Araçlara Özel Hız Sınırı

  • Yerleşim yerlerinde; otomobil, minibüs, kamyonet, otobüs, panelvan, motosiklet, kamyon ve çekici için belirlenen hız sınırı 50 km/s olarak ön plana çıkarken, lastik tekerli traktörler için 20 km/s’dir.
  • Şehirler arası çift yönlü kara yollarında; yine minibüs, kamyonet, otobüs, motosiklet gibi araçların hız sınırı 80 km/s iken, otomobil için 90 km, panelvan için ise 85 km/s’dir.
  • Bölünmüş yollarda, minibüs, motosiklet ve otobüs için belirlenen sınır 90 km/s’dir. Panelvan için bu hız 100 km/s’e, otomobil için ise 110km /s’e çıkmaktadır.
  • Otoyollarda, minibüs, otobüs ve motosiklet için belirlenen hız sınırı 100 km/s, kamyon ve çekici için 90 km/s, kamyonet için 95 km/s, panelvan için 110 km/s, otomobil için ise 120 km/s olarak belirlenmişti.
  • Motorlu ve motorsuz bisikletlerin, lastik tekerli traktörlerin ise otoyollara girmesi kesinlikle yasaktır.