Merheba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Hırvatistan ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Hırvatistan, Türkler tarafından çok fazla tercih edilmeyen ülkelerden de olsa yine azımsanmayacak kadar Türk ziyaretiyle karşılaştığını söyleyebiliriz. Peki burada ev kiraları ne durumda? Hırvatistan’ın resmi para birimi olan Hırvat Kunası ile ne kadar ediyor? Gelin hep beraber bakalım.

Hırvatistan çok küçük bir ülkedir. 4.000.000 küsür nüfusu bulunuyor. Yani nüfus bakımından Ankara’dan daha küçük diyebiliriz. Başkenti Zagreb olan Hırvatistan, 57.000 kilometrelik alana yayılıyor. Macaristan, Sırbistan ve Bosna Herseğin ortaladığı Hırvatistan’ın Avrupa’ya en yakın şehri Zagreb’dir.

Hırvatistan Ev Kiraları 2019

Kısaca Hırvatistan’ı tanıdık. Peki burada ev kiraları ne kadar? Ev kiralarından bahsetmeden önce bir yandan da Hırvatistan Asgari Ücreti 2019 makalemizi okuyarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Asgari ücrete göre ev kiralarının durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Hırvatistan’da ev kiraları verilen asgari ücrete kıyasla ortalama olarak çok uygun diyemeyiz. Ama Hırvatistan’da şöyle bir durum var. Asgari ücretten daha fazla maaş veriliyor. Ek mesailer, evlilerin beraber çalışmaları v.s. durumlarından dolayı da geçim rahat bir şekilde ilerliyor.

Hırvatistan’da bekar ve öğrenciler için 1 odası bulunan şehir merkezindeki daireler ortalama olarak 2.472 Hırvatistan Kunası’na, şehir merkezi dışındaki daireler ise ortalama olarak 1.826 Hırvatistan Kunası’na kiralanabiliyor.

3 odalı dairelere bakacak olursak; şehir merkezinde bulunan 3 odalı dairelerin fiyatları aylık olarak ortalama 4.095 Hırvat Kunası, şehir merkezi dışında bulunan 3 odalı dairelerin aylık ortalama kirası ise 2.963 Hırvatistan Kunası oluyor. Yani buradan bir sonuç çıkarmak gerekirse, şehir merkezi dışını tercih ederek yaklaşık 1000 Kuna karda olabilirsiniz.

Hırvatistan Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)3.600 kn2.600 kn
En Yüksek (3 Oda)6.689 kn4.459 kn
En Düşük (1 Oda)1.500 kn1.000 kn
En Düşük (3 Oda)2.100 kn1.800 kn

Hırvatistan Ev Nasıl Kiralanır?

Hırvatistan evleri çok güzeldir. Peki bu evler nasıl kiralanır? Sahibinden tarzında Hırvatistan siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerden rahatlıkla evler bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, emlakçılar da Hırvatistan’da yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Yine emlakçılar aracılığıyla da ev tutma imkanınız var. Fakat biz emlakçıları tavsiye etmiyoruz. Çünkü yüksek komisyon oranları bulunuyor. Bu sebepten dolayı Hırvatistan’ın emlak sitesine girerek evlere bakabilirsiniz. Yazımızın en alt bölümünde site yer almaktadır.

Hırvatistan Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hırvatistan ev kiralarken dikkat etmeniz gerekenler standart şeylerdir. Yani Türkiye’dekiler gibidir. Herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Orada yaşayan Türkler’e de ulaşamadık. Bu yüzden kendi sitelerinden araştırdığımıza göre emlakçılar yabancılara yüksek kira bedelleri sunabiliyorlarmış. Bu sebepten dolayı gitmeden önce bir piyasa araştırması yapmanız orada yüksek bedeller ödemenizin önüne geçecektir.

Çoğu ülkede olduğu gibi Hırvatistan’da da evler eşyalı ve eşyasız olarak kiralanmaktadır. Eğer evi eşyalı olarak kiralıyorsanız hiçbir şeyi eksiltmeden ve hiçöbir şeye zarar vermeden aldığınız gibi bırakmanız gerekiyor. Sizden kiralamadan önce depozito alınacak. Bu depozito 2 veya 3 kira bedeli olacak. Eğer eşyalara ya da eve en ufak zarar verirseniz, hem hukuki yönden başınız ağrır hem de verdiğiniz depozitoyu geri alamazsınız. Hırvatlar bu hususta çok katı kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Zagreb Ev Kiraları 2019

Hırvatistan’ın başkenti, Avrupa’ya en yakın şehri ve dolayısıyla nüfus bakımından en yoğun şehri olan Zagreb, fiyat noktasında da  en yüksek fiyatlara sahip şehirlerden olmasıyla ünlüdür. Yaşanılabilirlik açısından eğer maddi yeterlilik varsa çok güzel ve huzurlu bir şehir olmakla birlikte temposu yüksektir. Özellikle iş hayatı Zagreb’de çok yoğun geçer.

Zagreb’de öğrenciler ve bekarlar için 1 odalı evler şehir merkezinde ortalama olarak 3.103 Hırvat Kunası’na bulunabilir. Eğer şehir merkezi dışı isterseniz direkt olarak yaklaşık 1000 Kuna düşerek 2.170 Hırvatistan Kunası’na ev bulunabilir.

3 odalı daireler ise şehir merkezi için dudak uçurtucu rakamlara sahiptir. Aylık olarak 5.328 Hırvatistan Kunası ödeme yaparsınız. Şehir merkezi dışında ise 3 odalı daireler 3.747 Kuna‘dan gitmektedir. Tabi bunlar ortalama rakamlardır, elbette daha düşük ve yüksek daireler bulunabilir.

Zagreb Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)4.000 kn2.700 kn
En Yüksek (3 Oda)7.500 kn5.000 kn
En Düşük (1 Oda)2.500 kn1.500 kn
En Düşük (3 Oda)3.500 kn2.500 kn

Dubrovnik Ev Kiraları 2019

Türklerin yoğun bir şekilde ilgilendiği Hırvat şehri ise Dubrovnik’tir. En pahalı Hırvat şehri Dubrovnik’te azımsanmayacak kadar Türk nüfusu bulunmaktadır. Dubrovnik; gerek manzarası, gerek insanları gerekse yerleşim planı olarak hayalleri süsleyen bir şehir olmasıyla dikkat çekiyor.

Dubrovnik’te 1 odalı şehir merkezinde daire için ortalama olarak 3.600 Hırvat Kunası ödersiniz. Eğer bu daire şehir merkezi dışındaysa 2.780 Hırvat Kunası’na kadar bu rakam düşecektir.

Şimdi hazır olun. Asıl şok geliyor. 3 odalı daireler şehir merkezi için 8.100 Hırvat Kunası iken, şehir merkezi dışındaki 3 odalı daireler ise 4.800 Hırvat Kunası’na denk düşüyor.

Dubrovnik Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)4.500 kn3.000 kn
En Yüksek (3 Oda)9.000 kn6.000 kn
En Düşük (1 Oda)3.000 kn2.000 kn
En Düşük (3 Oda)7.000 kn3.000 kn

Hırvatistan Ev Kiralama Sitesi

Hırvatistan’da ev kiralamak istiyorsanız Sahibinden.com tarzında olan bu siteye BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.