Bilindiği üzere köyden şehre olan göçler, çok büyük bir hızla yıllardır ilerliyor. Öyle ki çoğu köy 10 hanenin altına düşmüş durumda. Son zamanlarda artan işsizlik ve yoğun şehirleşmeden dolayı iş bulamayan, şehirden bunalan vatandaşlar köylerine geri dönüş yapma yolunda büyük bir hızla ilerlemektedirler.

Köye döndükten sonra ne iş yapacağını bilmeyen vatandaşların sayısı da oldukça fazladır. Bu makale, tam da bu sorunun cevabını arayan şahıslar için. Devlet tarafından verilen desteklerin yanı sıra, hayvancılık kredisinin tüm yanlarını ele almaktadır.

Hayvan Kredisi Nedir? Devlet Desteği Var mıdır?

Hayvancılık kredisi, yerli hayvan üretimini ve hayvancılığı geliştirmeyi amaçlayan, devlet destekli verilen kredi çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Hayvancılık kredisi alma arzunuz varsa, Ziraat Bankası’na başvurarak gerekli olan tüm detayları en ince ayrıntısına kadar görüşebilir ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayvan çiftliğiniz var fakat ekipman eksiğiniz varsa, piyasadan eksik olan ekipmanlarınızın faturalarını topladıktan sonra, banka tarafından istenen evraklarla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz eğer kabul görürse, %75’e kadar karşılama alabilirsiniz.

Eğer hayvan alacaksınız, alacak olduğunuz hayvanlar banka şartlarını karşılıyorsa, hayvanlarınızın tüm proforma faturalarını toplayıp, yine ekipman gibi bankaya başvuru için gidiyorsunuz. Eğer bankadan olumlu yönde bir dönüt alırsanız, yine %75 oranında masraf karşılaması elde edersiniz.

%0 faizli hayvancılık kredilerinde; işletme kredilerine 24 ay, yatırım kredilerine ise 7 yıl vadeyle krediler verilmektedir.

Ziraat Bankası 2018 Yılı Hayvancılık Kredileri Neler?

Ziraat Bankası tarafından desteklenen hayvan türleri ve kredileri aşağıdaki gibidir:

 1. Damızlık Süt Hayvancılığı
 2. Küçükbaş Süt Hayvancılığı
 3. Büyükbaş Süt Hayvancılığı
 4. Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği
 5. Damızlık Düve Sığır Yetiştiriciliği
 6. Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği
 7. Arıcılık
 8. Safkan At Yetiştiriciliği
 9. Büyükbaş Besicilik
 10. Küçükbaş Besicilik

Hayvan Kredisi İçin Neler Gereklidir?

Hayvancılık kredisi için gerçek kişilerin (şirket harici) vermesi gereken belgeler, öncelikle nüfus cüzdanı, ardından çiftçilik belgesi, tarımsal işletmesini teşvik etmekte olan tüm belgeler, kredi için gösterilecek, yani ipotek ettirilecek teminatlarla ilgili tüm belgeler, bilanço esası kapsamında faaliyet gösteren işletmelerden ise üç yıllık bilanço tablosu istenmektedir.

Hayvancılık kredisi için tüzel kişilerin vermesi gereken belgeler ise, çiftçi belgesi, tüzel kişilik sözleşmesi tarafından yayınlanmış olan Ticaret sicili gazetesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası, tüzel kişiliğin imza sirküleri, yeni kurulmuş olan tüzel kişiliklere yönelik ise kesinlikle 3 yıllık süreci kapsayan bilanço ve gelir tablosu, tarımsal işletmesini teşvik belgesi, kredi için gösterilecek teminatla ilgili gerekli belgeler olarak ön plana çıkıyor.

Hangi Bankalar Hayvancılık Kredisi Veriyor?

Hayvancılık kredisi veren bankalar diyince, ilk akla gelen banka Ziraat Bankası olarak ön plana çıkmaktadır. Ziraat Bankası 10 çeşit hayvancılık için kredi imkanı tanımaktadır. Bu söz konusu çeşitleri Ziraat Bankası 2018 Yılı Hayvancılık Kredileri Neler? başlığından görebilirsiniz.

Eğer toplamda 10 hayvanınız varsa Ziraat Bankası tarafından sizlere ahır, yem, süt sağımı gibi çok sayıda konuda damızlık sığır kredisi verilmekte olup, 10 adet süt hayvanınız olduğu durumda ise süt sağım alanlarının daha uzman, hijyenik ve verimli olması için büyük baş süt hayvancılığı kredisi vererek yardımcı olmaktadır.

Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık için de kredi desteği sağlamaktadır. Fakat bunun bir şartı var oda 100 hayvanınız olması. Eğer 100 küçükbaşınız varsa, Ziraat Bankası’ndan destek talep edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Haricinde Hayvan Kredisi Veren Bankalar

 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Halk Bankası