Günümüzde ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Bu durumdan dolayı da maddi durumu yeterli olmayan pek çok kişi kredi çekmek zorunda kalıyor. Ev sahibi olmak isteyen ve genel anlamda rahat nefes almak isteyen pek çok kişi ev kredilerinden de faydalanıyor.

 

Ev kredisi alabilmek için öncelikli olarak evinizin yeni olması gerekiyor. Yani evinizin 16 yıl ve daha altında yapılmış bir apartmanda ya da yapıda olması gerekiyor. Evin içerisindeki yapının da genel olarak kredi alımlarında etkili olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda tapu için de belli şartların sağlanması gerekiyor. Yani genel olarak tapularınızın kat irtifaklı tapu olması gerekiyor. Bu şartların sağlanması ile birlikte pek çok kişi de rahat kredi çekebiliyor.

 

KAT İRTİFAKLI TAPU ZORUNLU MU?

 

Bankalardan çok daha kolay kredi çekebilmek için kat irtifaklı tapunun olması gerekiyor. Bunun nedeni de yasal boşlukların olması. Kredi çekiminin ardından kredilerin ödenmemesi genel olarak bankaları da etkiliyor. Bu durumdan dolayı bir çok büyük sıkıntılar yaşanıyor ve bankalar da kredileri talep edemiyor. Kredileri alamayacak olan pek çok banka bu sebepten dolayı kat irtifaklı tapu talep ediyor.

 

Kolay kredi alabilmek için kat irtifaklı tapuya sahip olan bir ev almanız gerekmekte. Bu durumla birlikte evinizin yıl bazında daha genç olması da önem taşıyor.