Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Gürcistan asgari ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. İş imkanlarının çok yoğun olduğu ve ucuzluğuyla ün sağlamış olan Gürcistan’da geçen 6 ayda 5674 iş ilanı yayınlanmış.

Asgari ücretler sektöre göre değişim gösteriyor. Sektörleri alt bölümlerde belirteceğiz. Gürcistan’ın resmi para birimi Gürcistan Larisi’dir. Kısaltması ise GEL’dir. 1 Euro 2.91 Gürcistan Larisi’ne denktir. 1 Gürcistan Larisi ise 2.65 Türk Lirası’na eşdeğerdir. Arabalarla tanınan ve ucuzluğuyla Türk halkının yaşam alternatifi olarak öne çıkan Gürcistan asgari ücreti ne kadar?

Gürcistan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Gürcistan’da belirli bir asgari ücret söz konusu değil. Herkes bağlı olduğu mesleğe ve tecrübesine göre kendi asgari ücretini kendi belirliyor. Ortalama bir asgari ücretten bahsedecek olursak buna 326 Gel diyebiliriz. En yüksek de 700 asgari ücret veriliyormuş. Oda inşaat alanındaymış.

Maksimum maaşlara bakacak olursak ortalama olarak 7.047 Gel karşımıza çıkmaktadır. En yüksek maaş verenler arasında yer alan en düşük maaşı veren sektör petrol olarak öne çıkmaktadır. Petrol sektöründe asgari ücret ortalama olarak 1333 Gel’dir. En yüksek maaşı veren ise her ülkede olduğu gibi tıp sektörüdür. 12.229 Gel civarında bir maaş verilmektedir.

Gürcistan Çalışma Şartları

Gürcistan çalışma saatleri Türkiye ile aynıdır. Haftalık olarak 40 saat resmi çalışma saati bulunmaktadır fakat bu resmi çalışma saatinden fazla çalışan çok fazla işçi bulunmaktadır. İşçilerin mesai ücretleri aksatılmadan yatırılmaktadır.  Gürcistan’ın çok sayıda resmi ve dini bayramı bulunmaktadır. Noel ve yılbaşında 1’er hafta tatil fırsatınız vardır.

Gürcistan’da genel olarak işe sabah 09.00’da başlar 17.00’da işi bırakırsınız. Ya da 9.30’da başlar 17.30’da bırakırsınız.

Gürcistan Fiyatlar

Gürcistan’da sigaralar 3-4 Gel arasında değişim gösteriyor. Eğer yemek yemek isterseniz dışarıda yemek 5-40 Gel  arasında değişim gösteriyor. Bira içmek istediniz, en yakın satış yapan yere gittiğinizde 2-3 Gel ücret ödersiniz. Verilen maaşlara göre çok uygun fiyatları bulunan Gürcistan yaşamak için çok ideal bir ülke diyebiliriz.