İnsanlar belirli zamanlarda acil nakit ihtiyacı duyarlar. Bu acil nakit ihtiyaçlarını ise direkt olarak krediye başvurmakla gidermeye çalışırlar. Bankalar ise kredi verirken belirli şartlar ortaya koyar. Bu şartlardan ilk geleni kredi notudur. Eğer kredi notunuz düşükse bankadan kredi almak gibi bir hevesiniz olmasın, bu durum imkansız denilebilir. Fakat kredi notunuz yerinde ama göstereceğiniz bir geliriniz yoksa bu durumda bir şeyler yapılabilir. Yazımızı sonuna kadar okuyarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bankanın başvuru şartlarından bahsettik. Bu şartlar şu şekilde ön plana çıkıyor.

  • Sigortalı bir işte çalışıyor olmak / emekli olmak / işyeri sahibi olmak
  • Kredi notunun yüksek olması

Bu 2 özellik uyuyorsa kredi çekmeniz için sıkıntı yok. Sizin geliriniz gösterilmiyor. Yani ya çalışmıyorsunuz, ya da sigortanız yok. Bu durumda ortaya sıkıntı doğar mı? Yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra tüm bilgilere erişeceksiniz.

Bankadan bankaya değişiklik gösteren gelirsiz kredi çekme her bankada aynı değildir. Örnek veriyorum sigortalı bir işte çalışmıyorsunuz ve belgeyebildiğiniz geliriniz yok ama malınız mülkünüz çok fazla. Bankacının insiyatifi çerçevesinde kredi çekebilir ya da çekemezsiniz. Bu tamamen bankacıda biten bir olay olarak ön plana çıkıyor.

Bankalar kredi verirken, bu kredinin geri ödenip ödenmeyeceğini garanti altına aldıktan sonra kredi imkanı sağlamaktadır. İpotek yöntemiyle kredi veren bir banka buldunuz diyelim bu durumda banka kendini garantiye alıp, verecek olduğu paranın geri döneceğinden emin olmak için ilk olarak ipoteğe konu olacak malın tapu / ruhsat gibi aitlik belgelerini kredi çekecek olan bireyden ister. Ekspertiz konut için %75 ila %80 arasında, araçlar için ise %50 oranında krediyi müşteriye verir.

Geliri olmayan müşteriye ipotekli kredi çeşidinin diğer bir türü ise herkes tarafından bilinmekte olan ihtiyaç kredileri olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer tutarı çok yüksek oranlarda olan krediler çekecekseniz, geliriniz olsa bile banka sizden teminat isteyecektir. Siz konut veya taşıt alma amacıyla kredi çekiyorsanız, ipotek yöntemiyle yine bu şekilde kredi sahibi olabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi, bu durum her bankada geçerli değil.

Bankadan bankaya durum değişir dedik. Kredi veren bankadan bankaya da değişim yaşanmaktadır. Bazı bankalar sadece ipotekle kredi verirken, bazıları kendini daha da garanti altına almak için kefil veya ek bir şeyler isteyebilir.

Çünkü bankaya gelir belgesi sunmadığınız için sizin çektiğiniz krediyi geri ödemenize bir dayanak tanırlar. Bunu banka olarak değil de kendiniz için düşünün. Tanımadığınız biri sizden borç para istiyor. Diyorsunuz ki bu borcu sen geri getirecek misin kanıtla. Oda size herhangi bir işte çalışmadığını söylüyor. Bu durumda siz şüpheye düşersiniz. Yüksek ihtimal borçta vermezsiniz. Bankanın çalışma şeklide aynı şekilde verdikleri paranın geri gelmesini isterler, tabiri caizse para satışı yaparlar.

Burs Harçlığı / KYK Parası Gelir Olarak Gösterilebilir mi? 2018

Bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, istenilen gelir belgesi maaş belgesi veya özel sektör sigorta ödemeleri olarak gösterilmektedir. Bundan dolayı KYK tarafından verilen gelir belgesi, ya da burslar kesinlikle gelir olarak gösterilememektedir. Çünkü bankalar kendilerini garanti kapsamında tutmak için düzenli gelir isterler. Bundan dolayı sadece maaşlar kredi için kabul edilmektedir.

İpotek Yöntemiyle Konut Alma 2018

İpotek yöntemiyle konut alma işlemi. Bilindiği üzere konut kredisi adı altında geçmektedir. 50 kere tekrarladım belki tekrar diyorum. Bankadan bankaya değişiklik gösteren gelir belgesiz konut kredisi her banka için aynı değildir. Ben olumlu tarafıyla yazıyorum olumsuz durumla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek için ilk olarak konutun krediye uygun olması gerekir. Ardından gerekli başvuruları yaptıktan sonra banka tarafından eksper gönderilir. Bu eksper evin değerini, ne kadar edeceğini, bulunduğu yeri yani size şöyle söyleyeyim her ayrıntıyı ince ince hesaplayıp ortaya evin değerinde bir fiyat çıkarmakta olup bu fiyatın %70 ila 80’lik bölümüne kredi imkanı tanımaktadır. Yani siz 100.000 TL’lik bir ev alacaksanız, bu ev için çekebileceğiniz kredi tutarı en fazla 80.000 TL’dir. 81.000 TL çekemezsiniz.

İpotek Yöntemiyle Taşıt Alma 2018

Konut kredisinde olduğu gibi taşıtta da aynı şekilde taşıt kredisi kendini gösterecektir. Bir taşıt almak istiyorsanız bankaya başvurursunuz. Gerekli işlemlerin ardından eksper gelir taşıtın piyasasına göre bir fiyat belirler ve bu fiyatın ortalama olarak %50’lik bölümüne kredi çıkar. Yani 100.000 TL’lik bir araç alacaksanız, bunun 50.000 TL’si için kredi kullanabilirsiniz.

İpotekli, gelir belgesiz kredi bilgileri bu şekilde. Sizin herhangi bir sorunuz, görüşünüz veya öneriniz varsa yorum bölümünden bizlere ulaştırın. 24 saat içerisinde yorumunuza yanıt gelecektir.