İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Garanti Bankası Konut Kredisinden bahsedeceğiz. 2019 yılında olduğumuz şu dönemlerde Konut Kredisi konusunda en yüksek faiz oranıyla kredi satışı yapan banka olma özelliğini koruyan Garanti, bu faiz oranlarına rağmen çok yüksek şekilde kredi satışı yapmaktadır.

“Hayat Sigortalı Kiracıya Mortgage” adındaki konut kredisiyle birlikte Garanti Bankası, kirada oturan bireylerin kira ödemek yerine kredi ödeyerek ev sahibi olmasını kolaylaştırıyor. Gelin bakalım Garanti’nin faiz oranları ve masrafları nelermiş? Diğer bankaların konut kredisi kampanyalarına ve faiz oranlarına da bakmak isterseniz En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar 2019 başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oanı

Garanti Bankası Konut Kredisi için %1.83 oranında faiz uygulaması yapıyor. Buda demek oluyor ki eğer 120 ay vadeyle 120.000 TL kredi çekerseniz toplam ödemeniz 298.551 TL olacak. Yani çektiğiniz krediden 1 kat yüksek oranda faiz ödüyorsunuz. Toplam ödediğiniz faiz 177.251 TL olarak kendini gösteriyor.

Bu kapsamda aylık 2.477 TL ödeme yapacaksınız. Yani eğer konut kredisi alacaksanız aylık 2.477 TL ödeme gücünüzü kesinleştirmeniz lazım. Resmiyette herhangi bir gideriniz mevcut değilse ve ayrıca gelir durumunuzda bunu ödemeye yatkınsa, fakat elden borcunuz fazlaysa ona göre gelir gider tablosu yapıp en az 1 hafta düşünmek gerekiyor. Öyle ki, herhangi bir sorunda banka tarafından başınız çok büyük oranda ağrıtılacaktır.

Garanti Bankası Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Garanti Bankası konut kredisi almak için şehrinizde yer alan herhangi bir Garanti Bankası şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Şubeye gittiğinizde konut kredisi bölümüne ilerleyin ve görüşmeyi başlatın. Seçtiğiniz evin %80’ine kadar kredi çıkacaktır. Gerekli eksper tutulur ve evin değeri biçilir, eğer gelir durumunuz ve kredi notunuz tutuyorsa kredi size rahatlıkla verilecektir. Bundan sonrası ise sizin ödeme düzeninize bakıyor. 3 aylık gecikme sonucunda yasal takip başlatılır ve bu durumda evinize haciz gelebilir.

Garanti Bankası Konut Kredisi Hakkında Bilgi

En yüksek faizle konut kredisi veren bankalar arasında yer alan Garanti Bankası’ndan evin değerinin %80’ine kadar kredi alabiliyorsunuz. Alabileceğiniz en düşük kredi miktarı 10.000 TL, en yüksek kredi miktarı ise 500.000 TL olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda vadelendirme konusunda Garanti Bankası diğer bankaların aksine 240 aya kadar uzanan vadelendirme seçenekleri uyguluyor. Unutmayın vadeyi uzattığınızda aylık ödemeniz düşecek fakat toplam ödemeniz çok yüksek seviyede artacaktır.

Bu yüzden ödeme gücünüz yetiyorsa, düşük vade her zaman daha iyi ve sağlıklıdır. Herhangi bir şekilde kefil istemeyen Garanti Bankası tahsis ücreti olarak başlangıçta bir defalığına mahsus olmak üzere kredi tutarının %0.05 oranında kesinti yapmaktadır. Bu en çok 500 TL olabilir. Çünkü Garanti Bankası’ndan çekilecek maksimum kredi 500.000 TL’dir.

Ayrıca ek olarak ekspertiz ücreti 620 TL olarak belirlenmiştir. Garanti Bankası tarafından uygulanan taşınmaz rehin ücreti ise bir defalık alınır ve 180 TL’dir. Toplam masraflar bu şekilde. Yani çektiğiniz krediden çekilecek tutar bu kadar. Hayat sigortası hesaplamaya dahil edilmemiştir. Teminat olarak aldığınız eve ipotek koyan Garanti Bankası herhangi bir sıkıntı da (ödememe, yasal takibe düşme) eve el koymaktadır.

Garanti Bankası Konut Kredisi Geri Ödeme Planı

Garanti Bankası’nın sunduğu konut kredisi geri ödeme planını görüntülemek için TIKLAYINIZ