Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Finlandiya asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız.

Finlandiya asgari ücreti merak edilen konular arasında yer alıyor. Finlandiya resmi para birimi Euro’dur ve buna doğru orantılı olarak maaşlar Euro olarak verilmektedir. Finlandiya’da diğer Avrupa ülkeleri gibi maaşlar saatlik olarak hesaplanmaktadır.

Finlandiya asgari ücreti şu kadar diyebileceğimiz bir rakam yok. Çünkü Finlandiya’da sektör sektör, tecrübe tecrübe asgari ücret seviyesi değişmektedir. Her meslek için farklı bir asgari ücret uygulaması yapılmaktadır.

Finlandiya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya asgari ücreti meslek meslek belirleniyor dedik. Fakat her meslek için farklı bir asgari ücret uygulaması yok. Yani garson, temizlikçi, aşçı, hasta bakıcı gibi gruplar tek bir asgari ücrete bağlı. Mesela bu grubun asgari ücret tutarı 1600 € olarak belirlenmiş durumda.

Öğretmenlik, mühendislik gibi tahsil gerektiren yüksek eğitimin lazım olduğu mesleklerde asgari ücret 2800 € olarak belirlenmiştir.

Herkesin merak ettiği konu ise Finlandiya doktor maaşları. Eğitim sistemiyle ün kazanmış olan Finlandiya’da mesleklerin en yükseği olarak görülen doktorların asgari ücretleri 5.000 €. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi tecrübeye göre asgari ücret değişiyor. Yani doktorun uzmanlık seviyesi v.s. asgari ücret konusunda önemli.

Finlandiya’da müdür, müdür yardımcısı tarzında yönetici konumunda olanlar ise 4.000 €’dan 5.000 €’ya kadar asgari ücret almaktadırlar.

Finlandiya Çalışma Şartları

Finlandiya’yı sık sık eğitim sisteminden dolayı gündemde görüyoruz. Finlandiya çalışma şartları olarak en rahat ülkelerden birisi olarak öne çıkıyor. Finlandiya halkı tatiller, izinler ve daha birçok sebepten dolayı haftada 8.5 saat çalışıyorlar. Şaka değil evet gerçek. Tamı tamına 8.5 saat çalışma süreleri var ve bu ücretleri 8.5 saat karşılığında alıyorlar.

8.5 saat çalışmalarına rağmen çok verimli bir şekilde iş potansiyeli olan bireyler sayesinde Finlandiya refahlık konusunda ilk sırada yer alan ülkelerden birisi.

Finlandiya Fiyatlar

Çalışma saatleri ve maaşlara baktıktan sonra ben kesin Finlandiya’da yaşamayalım diyenlerden misiniz? Gelin birde fiyatlara bakalım.

Finlandiya’da kiralar dünyanın her yerinde olduğu gibi konumuna, evin büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Finlandiya’nın en büyük ve lüks şehri olan Helsinki’de 1 odası bulunan bir ev kiralamak isterseniz 700 € ödeme yaparsınız. 1 oda 1 salon ev isterseniz 900 € ödeme yaparsınız.

Eğer ben bu şehirde yaşamak zorunda değilim diyorsanız Turku ve Tempere şehirlerinde 300 €’dan başlayan evleri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre süpermarket fiyatlarına bakalım.

Finlandiya’da süpermarkete gittiğinizde 1 litrelik süt için ödeyeceğiniz tutar 0.92 €, 500 gram beyaz ekmek için ödeyeceğiniz tutar 1.80 €, 12’li yumurta 1.80 €, 1 KG Yerel peynir 5.90 €. 1.5 litre su 1.40 € olarak öne çıkıyor.

Fiyatların çok ucuz olduğu Finlandiya yaşamak için en ideal ülkelerden birisi..