Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Bankalar kredi verirken en çok dikkat ettikleri konu kesinlikle findeks kredi notu olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer findeks kredi notunuz düşükse bankalar tarafından kredi alamazsınız. Findeks kredi notu ne kadar yüksekse bankalardan kredi alma şansı doğru orantıda o kadar artış gösterecektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken birçok etmen göz önünde bulundurulur. Bunlardan en önemlisi düzenli ödeme alışkanlığıdır. Eğer ödemeleri düzenli bir şekilde yapıyorsanız kredi notu hesaplamasında bu hanenize + puan olarak yazılacak, eğer ödemeler düzensizse veya hiç ödeme yoksa direkt olarak büyük oranda – olarak yazılacaktır.

Sadece ödemelerle alakalı olmayan kredi notu hesaplaması mevcut borç durumundan da etkilenmektedir. Eğer bankalara mevcut olarak bulunan borç tutarınız yüksekse bu durumda kredi notunuz – doğrultuda hareket edecektir. Tabi bu borcunuzu düzenli ödeyerek kaybettiğiniz kredi notlarını tekrardan kazanabilirsiniz.

Kredi notu hesaplanırken en önemli 2 konu bunlardır. Bir de diğer etmenler vardır. Bu diğer etmenler ise kişinin geliri, mesleği, medeni durumu olarak ön plana çıkmaktadır. Yine malı ve mülkü, yan gelirleri de kredi notu hesaplamasında önem taşıyan unsurlardır.

Kredi Notu Hesaplanırken Neye Dikkat Edilir?

Kredi notu hesaplanırken yukarıda belirttiğimiz tüm unsurlar geçerlidir. Fakat bu unsurların yanında birde kişinin bilinçsizliğinden kaynaklanan ve meydana geldiği takdirde kredi notunu düşüren unsurlar bulunmaktadır. Peki nedir bu bahsi geçen unsurlar?

Eğer kişi çok sık şekilde kredi başvurusu yapıyorsa her ret yanıtı aldığında kredi notu – yönde seyredecektir. Yaptığı kredi başvuruları onay almışsa ve kredi sayısı 3’ü geçmişse mevcut borç durumu yükseleceği için yine kredi notunda düşüş meydana gelecektir.

Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen söz konusu kredi kullanım oranı tüm puanlamanın %10’una eşittir. Diğer etkenlerden daha çok etkisi bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Biz sizler için en hızlı kredi notu yükseltme yöntemlerini yazdık. Bu yöntemleri uygulayarak kısa süre içerisinde çok yüksek kredi notlarına ulaşabilirsiniz. Bu sayede de dilediğiniz bankadan gelirinizin yettiği ölçüde kredi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.