Banka Ekonomi https://bankaekonomi.net Finans Blog Thu, 06 Dec 2018 13:19:54 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Vergi Levhası Nedir, Nasıl Alınır? https://bankaekonomi.net/vergi-levhasi-nedir-nasil-alinir/ https://bankaekonomi.net/vergi-levhasi-nedir-nasil-alinir/#comments Wed, 14 Nov 2018 14:50:36 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3122 Vergi levhası bulundurulması zorunlu bir belgedir. Peki kimlerin bulundurması zorunludur? Mağaza, şube, dükkan gibi yerlerde mükelleflerin asması zorunlu olan bir belgeydi. Fakat yapılan düzenlemeyle birlikte artık vergi levhası asma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Sadece bulundurması zorunlu hale geldi.

Vergi Levhası Nedir?

Vergi levhası her satış yapılan alanda asması değil bulundurulması zorunlu belgedir. Peki vergi levhası nedir? Ne işe yarar? Vergi levhası, vergi kapsamına esas olan kazançların miktarı ve bunlara karşı gelen vergi miktarlarını göstermekte olan belgedir. Yani hangi üründen ne kadar vergi alındığını gösteren bir belge olarak ön plana çıkmaktadır. Bu belge Maliye Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi Levhası almak çok kolay bir işlemdir. Gelir / kurumlar vergisi mükellefi olanlar İnternet üzerinden bu levhayı çıkarttırabilmektedirler. Vergilere yönelik beyannamelerin verilmesinin ardından vergi levhası, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bilgi işlem sistemince oluşturulmaktadır. İnternet Vergi Dairesi hesabında yer almaktadır.

İnternet Vergi Dairesi hesabına aktarılan vergi levhası mükellefler tarafından çıktı alınarak işyeri dosyalarının içerisine aktarılır. Vergi levhası almak için ilk olarak İnternet Vergi Dairesi’nden hesabımıza giriş yapıyoruz. Hesaba giriş yapmamızın ardından “Sorgulamalar” bölümüne giriyoruz ve hemen ardından burada “Vergi Levhası Oluşturma” seçeneğini seçiyoruz. Bu şekilde vergi levhamız oluşturuluyor ve bizde hemen çıktısını alıyoruz.

Vergi Levhası Asmak Zorunlu mudur?

Vergi levhası almak yazının başında da belirttiğimiz gibi eskiden zorunluydu. Fakat şuanda böyle bir şey zorunlu değil. Eskiden Satış işlemi gerçekleştirilen her türlü şube, satış mağazası gibi alanlarda mükellefler tarafından okunur ve görünür bir yere asılmalıydı. İşletmeler Bunun için genellikle kasa arkası tercih etmekteydi. Fakat bu zorunluluk kaldırılınca artık asmaya gerek kalmadı.

Vergi Levası Bulundurmak Zorunlu mu?

Vergi levhası bulundurmak kesinlikle zorunludur. Vergi Usul Kanunu kapsamında yer alan 5.maddede yazdığı gibi, gelir vergisi mükellefi kişiler ve sermaye şirketleri her yıl düzenli bir şekilde 5.ayın son günü 30 veya 31’ine denk geldiğine kadar vergi tarhına esas olarak öne çıkan kazanç miktarlarını ve bu kazanca denk gelen vergi miktarlarını gösteren levhayı alarak bulundurmak zorundadırlar.

 

]]>
https://bankaekonomi.net/vergi-levhasi-nedir-nasil-alinir/feed/ 4
İmza Beyannamesi Nedir, Nereden Alınır? https://bankaekonomi.net/imza-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/ https://bankaekonomi.net/imza-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/#comments Tue, 13 Nov 2018 14:32:52 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3119 İmza sirküsü ile sık sık karıştırılan İmza Beyannamesi sirküsü ile aynı anlamı taşımaz. İmza beyannamesini sadece noterlerden belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Her yıl düzenli bir şekilde artış gösteren İmza Beyannamesi fiyatları için 2018 yılı ücretlerini, İmza beyannamesinin ne olduğunu yazımızın devamında göreceksiniz.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi özellikle şirket kurarken alınması zorunlu bir belgedir. İmza beyannamesi ileriye dönük dolandırıcılıkların önüne geçmek adına ortaya çıkarılmıştır. İmza beyannamesinde şirketi kuracak kişinin imza örnekleri bulunmaktadır. Bu sayede bir gün “senin bu senette imzan var şu kadar borçlusun” diye gelecek hiçbir dolandırıcıya fırsat verilmemektedir.

Aynı zamanda şirketin resmi imzası olan İmza beyannamesinde yer alan imzalar kaşe üzerine atılacak imzalarla aynı olmalıdır. Eğer kaşe üzerindeki imza, imza beyannamesinde yer almayan imza ise, geçerli olmamaktadır.

İmza Beyannamesi Nereden Alınır?

İmza Beyannamesi Türkiye’deki her noterden alınabilmektedir. Noterden alınan bu imza beyannamesi belirli bir ücret karşılığında düzenlenmekte olup, ücret yatırılmadan herhangi bir şekilde düzenlenmemektedir. Söz konusu beyannameyi alabilmek için yanınızda belge ücretinin yanı sıra ehliyet ya da T.C. kimlik kartınız bulunmalıdır. Eğer bu ikisi yoksa ne yazık ki yine imza beyannamesi alamazsınız.

Okuma ve yazma bilmeyenler için imza beyannamesi almak biraz güçtür. Yanlarında 2 şahit bulunması gerekir. 2 şahidin olmadığı durumlarda kesin suretle imza beyannamesi verilmez. Bu yüzden notere gittiğinizde 2 şahidinizin hazır olması tavsiye edilmektedir.

İmza Beyannamesi Ücreti 2018

İmza Beyannamesini noterden aldığınızı söylemiştik. Şirket kurarken gerekli evraklar arasında yer alan imza beyannamesinin aslının teslimatının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her yıl düzenli bir şekilde 5 veya 10 TL fiyat artışına tabi tutulan 2018 yılının Kasım ayında olduğumuz şu günlerde 50 TL gibi bir fiyata sahiptir. Eğer imza beyannamesini 2 nüsha çıkarmak isterseniz fiyat 90 TL’ye yakın olmaktadır.

İmza beyannamesi kesinlikle size özeldir ve başkasının eline aslı geçmemelidir. İmza beyannameleri şirket kurarken gerekli olduğu gibi aynı zamanda KOSGEB tarafından verilen hibeler veya sıfır faizli krediler için de zorunlu kılınmıştır.

]]>
https://bankaekonomi.net/imza-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/feed/ 5
Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? https://bankaekonomi.net/ticaret-sicil-gazetesi-nedir/ https://bankaekonomi.net/ticaret-sicil-gazetesi-nedir/#comments Tue, 13 Nov 2018 14:20:27 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3116 Asıl adı Türkiye Sicil Gazetesi olan ama halk arasında Sicil Gazetesi diye anılan gazete nedir? Ne işe yarar?

6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu maddeleri içerisinde 37. maddede yer alan Ticaret Sicil Gazetesi, 2004 yılı içerisinde 18 Mayıs tarili 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Odalar ve Borsalar Kanunun 56/m maddesi gereğince TOBB tarafından haftanın her günü Ankara’da yayınlanmaktadır. (Ticaret sicil gazetesi hafta sonları yayınlanmamaktadır.)

Türkiye Sicil Gazetesi sahibi çıkartıldığı tarihteki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı olmaktadır. Sayfa sayısı hemen hemen 734 olan gazete ilgili bireylerin adreslerine direkt olarak posta aracılığıyla teslim edilmektedir. Peki nedir bu Ticaret Sicil Gazetesi?

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Türkiye üzerinde kurulan tüm şirketler Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmak zorundadır. Aynı zamanda sadece kurulan değil, yapılarında değişiklik yapılan tüm şirketlerin bilgileri de yayınlanmaktadır. Bir şirket kurulduğunda bu gazeteye ilan verilmelidir. Sadece Türkiye için değil, Dünya genelinde hemen hemen her ülkede buna benzer bir gazete bulunmaktadır. Ticaret Sicil Gazetesi genel olarak firmalar tarafından takip edilirken, aynı zamanda meraklı kişiler tarafından da takip edilmektedir.

Konkordato kararı çıkarılan şirketlerin, iflas eden şirketlerin de yayınladığı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi resmi gazete ile birbirine karıştırılmaktadır. Fakat resmi gazete ile hiçbir alakası yoktur.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar?

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi pek çok işe yaramaktadır. Öncelikle şirketlerin yönetim kadrolarında meydana gelen değişiklikler, adres değişiklikleri ve çok daha fazlası yayınlandığı için 3.kişiler bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilir.

Yalnızca şirketlerin yönetimleri değil aynı zamanda ortaklıklar da bu gazetede bulunmaktadır. Hem şirketlerin rakip şirketleri incelemesi, hem de meraklıların şirketlerde neler olup bittiğini görmesi için büyük önem taşıyan Ticaret Sicil Gazetesi Cumartesi ve Pazar günleri hariç her gün çıkarılmaktadır.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi İlan Ücretleri

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesine yeni kurulan şirketlerin ilan vermesi zorunludur. Peki ilan ücretleri ne durumdadır? Kaç TL karşılığında ticaret sicil gazetesi ilanı verilmektedir.

Kelime başına ücret alınan Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi için 2018 yılı güncel fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

 • Şirket İlanları – Kelimesi 50 Kuruş
 • Şirket Kuruluş İlanları – Kelimesi 35 Kuruş
 • Kooperatif İlanları – Kelimesi 35 Kuruş
 • Kooperatif Kuruluş İlanları – Kelimesi 25 Kuruş
 • Gerçek Kişi Ticarete Başlama İlanları – Kişi Başı 80 TL
 • Teknogirişim Sermaye Desteğiyle Kurulan Şirket ve Gerçek Kişiler – Kelimesi 0.01 TL
 • Ticareti Terk, Resen Tescil ve Düzeltme İlanları – Ücretsiz
 • Gazete Perakende Satış Fiyatı – 3.00 TL

 

]]>
https://bankaekonomi.net/ticaret-sicil-gazetesi-nedir/feed/ 4
Sigorta Poliçe Prim Makbuzu Nedir? Ne İşe Yarar? Poliçe Prim Bedeli… https://bankaekonomi.net/sigorta-police-prim-makbuzu-nedir-ne-ise-yarar-police-prim-bedeli/ https://bankaekonomi.net/sigorta-police-prim-makbuzu-nedir-ne-ise-yarar-police-prim-bedeli/#comments Tue, 13 Nov 2018 14:02:57 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3113 Sigorta poliçesi ve sigorta poliçe prim makbuzu sık sık karşımıza çıkan materyallerden biridir. Sigortacılık ile ilgili olan bu belgeler nedir? ne işe yararlar gelin hep beraber bakalım.

Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta poliçesi, sigorta senedi gibi farklı isimleri olan söz konusu sigorta poliçesi, sigortacınızla yapmış olduğunuz araç sigorta anlaşmasının yazılı olarak bir örneğidir. Muhatap, keşideci ve lehtar olmak üzere 3 farklı kişinin imzasının bulunduğu poliçelerde bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler olmazsa poliçe kesin suretle kabul edilmemektedir.

Sigorta Poliçesi Prim Makbuzu Nedir?

Poliçe Nedir? sorusunun yanı sıra çoğu zaman işimize yarayan sigorta poliçesi prim makbuzu vardır birde. Prim bedeli, sigortayı yapan kuruluşun vaadetmekte olduğu teminatların tamamının yerine getirilmesi için sigortalı bireyden talep edilmekte olan ücret olarak ön plana çıkmaktadır.

Poliçe primlerinin ana ayaklarını oluşturan sigorta fiyatları, sigortanın ne türden olduğunu, hangi teminatları kapsam içerisine aldığına, verilmekte olan tüm sigortaya ek hizmetlere ve bunlar gibi çok sayıda ayrıntı kapsamında farklılık gösterebilmektedir.

Sağlık sigortası, araç sigortası, ziynet eşya sigortası, gayrimenkul sigortası gibi neredeyse değeri bulunan her şeyin sigorta kapsamında tutulabildiği günümüzde en çok tercih edilen sigorta türü araç, ardına ise konut sigortalarıdır. Konutlarda meydana gelen yangın, hırsızlık, deprem sonucu yıkılma, su baskını gibi çok büyük zararlar meydana getirebilen olaylarda zararı telafi etmek için öne çıkan konut sigortalarının deprem için olanlarına DASK adı verilmektedir.

 

]]>
https://bankaekonomi.net/sigorta-police-prim-makbuzu-nedir-ne-ise-yarar-police-prim-bedeli/feed/ 4
Pasaport Harcı Nedir, Ne Kadar? https://bankaekonomi.net/pasaport-harci-nedir-ne-kadar/ https://bankaekonomi.net/pasaport-harci-nedir-ne-kadar/#comments Tue, 13 Nov 2018 13:48:58 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3110 Pasaport harcı belirli zaman aralıklarıyla pasaportunuzu kullanabilmeniz için ödemeniz gereken paradır. Dilerseniz her 6 ayda bir, dilerseniz yılda bir, dilerseniz 2 yılda bir, dilerseniz 3 yılda bir, dilerseniz de 4-10 yıl arasında pasaport harcı ödeyebilirsiniz. Pasaport harçları süreye göre değişiklik göstermekle birlikte 6 aylık harca göre 10 yıllık harç fiyat bakımından daha yüksek olmaktadır.

Pasaport harcı ödemek zorunludur. Ödenmediği takdirde kesin suretle sorun yaşanmaktadır. 137 TL’den başlayan 657 TL’ye kadar uzanan pasaport harç bedelleri 2018 yılı için geçerlidir.

Pasaport Harcı Nedir?

Pasaport harcı devlet tarafından pasaportu kullansanız da kullanmasanız da var olması sebebiyle sizden belirli sürelerle alınan aidat tarzında bir ücrettir. Pasaport harcını bina aidatı gibi de düşünebilirsiniz. Sadece her ay değil genellikle her yıl pasaport harcı alınmaktadır.

Pasaport harcı ödememe durumunda pasaportunuzun kullanım dışı kalması kaçınılmaz olacaktır. O yüzden çok yüksek olmayan uygun fiyatlı pasaport harç bedellerini gerekli yerlere yatırarak bu gibi mağduriyetler yaşamamanızı öneriyoruz.

Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaport harcı 2018 yılı için 6 aylık 137,50 TL. 1 yıllık 201,30 TL, 2 yıllık 327,80 TL, 3 yıllık 465,50 TL, 4-10 yıllık 657,40 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Buna göre pasaport harcınızı yatırabilirsiniz. En uygun 4-10 yıllık olmaktadır. Normal şartlar altında 1.300 TL’yi geçen harç bedeli direkt ödemede 657.40 TL’ye iniyor.

Pasaport Harcı Nereye Ödenir?

Pasaport harcı Maliye Bakanlığı’na bağlı mal müdürlüklerine, defterdarlıklara ve vergi dairelerine ödenebilmektedir. Pasaport harcı öderken yanınızda herhangi bir belge götürme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus cüzdanınız pasaport harcı yatırmak için yeterli olacaktır.

Pasaport harcını dilerseniz bankalar üzerinden de ödeyebilirsiniz. Yine Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar hemen hemen tüm bankalardır. Anlaşması olmayan banka sayısı çok azdır. Büyük bankaların tamamından yatırabilirsiniz.

Bu gibi durumlarla pasaport harcınızı yatırarak belirli bir süre harç yatırmaktan muaf olabilirsiniz.

Pasaport Harcı Ödeme

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle pasaport harcını ödeyebilirsiniz. Eğer harcı banka üzerinden yatırmıyorsanız kesin suretle alacak olduğunuz dekontta adınızın, soyadınızın ve T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu bilgileriniz dekontta yer almıyorsa dekont tekrardan değiştirilemeyeceği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda pasaport harcı öderken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yanında defter bedeli de ödemişseniz ikisinin de dekontta yer almasıdır. Bazen defter bedeli veya harç yazmayabiliyor. Onları iyice takip etmeli, dikkatsiz davranmamalısınız.

]]>
https://bankaekonomi.net/pasaport-harci-nedir-ne-kadar/feed/ 5
Pasaport Cüzdan Bedeli Nedir, Nereye Yatırılır? https://bankaekonomi.net/pasaport-cuzdan-bedeli-nedir-nereye-yatirilir/ https://bankaekonomi.net/pasaport-cuzdan-bedeli-nedir-nereye-yatirilir/#comments Tue, 13 Nov 2018 13:39:47 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3106 Pasaport cüzdan bedeli, pasaportunuzu alabilmek için yatıracağınız bir ücret türüdür. Pasaport cüzdan bedeli ücretini yatırmadan herhangi bir şekilde pasaportunuzu alamazsınız. Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl düzenli bir şekilde Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve değişmektedir. 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı olan Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Tebliği beraberinde Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır.

2018 yılı için defter ücreti uygun bir ücret olarak belirlenmiştir. 01.06.2010 tarihi itibarıyla umuma mahsus, kendi adınıza veya hizmet e-Pasaportu almak istiyorsanız bu durumda “pasaport defter bedeli ve e-Pasaport harç bedeli” adlarıyla birlikte Maliye Bakanlığına bağlı olan ilk ve ilçe defterdarlık / malmüdürlüklerine ya da yatırılabilecek diğer vezne ve Maliye Bakanlığı ile sözleşme yapmış olan anlaşmalı bankalara yatırabilirler.

Bankaların hemen hemen tamamı Pasaport cüzdan bedeli tahsilatı almaktadırlar. Yani bu hususta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Pasaport Cüzdan Bedeli Nedir?

Bahsettiğimiz gibi devlet tarafından alınan bir harçtır. Pasaportun teslim edilmesi için değerli kağıt bedeli olarak da düşünülebilir. Çok yüksek bir bedel bulunmamaktadır. Pasaport cüzdan bedelinin yanı sıra pasaport alırken bir de karşımıza pasaport harcı çıkmaktadır. Bu harçta yine cüzdan bedeli gibi çok yüksek bir ücret değildir. Fakat pasaportu 4-10 yıl süreli alıyorsanız bu defa pasaport harç bedeli yüksek olacaktır.

Pasaport Cüzdan Bedeli Ne Kadar 2018

2018 yılı için pasaport cüzdan bedeli 108 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir ek vergi v.s. bulunmamaktadır. Direkt 108 TL ücret yatırarak pasaport defter ücreti yani cüzdan bedelini ortadan kaldırmış olursunuz.

Pasaport Cüzdan Bedeli Nereye Yatırılır?

Pasaport cüzdan bedeli hemen hemen her bankadan yatırılabildiği gibi Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi olan bankalara, Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe defterdarlıklarına veznelere yatırılabilir.

Pasaport Cüzdan Bedeli Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacak olduğunuz dekontlarda kesin suretle T.C. kimlik numarası, isim ve soyisim yer almalıdır. Dekontları daha sonradan değiştiremeyeceğiniz için eğer bu bilgiler bulunmazsa yatıracağınız ücret boşa gidecektir. O yüzden kesinlikle bunlara dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda dekontlarda “tahsil edilmiştir” ibaresinin olması gerekmektedir. (Banka için geçerli değil)

]]>
https://bankaekonomi.net/pasaport-cuzdan-bedeli-nedir-nereye-yatirilir/feed/ 4
Vekaletname Nedir, Nereden Alınır? https://bankaekonomi.net/vekaletname-nedir-nereden-alinir/ https://bankaekonomi.net/vekaletname-nedir-nereden-alinir/#respond Tue, 13 Nov 2018 12:14:41 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3103 Vekaletname çoğu işlemde karşımıza çıkan bir belgedir. Peki nedir? Vekaletname sizin adınıza işlem yapabilmesi için yetkilendirdiğiniz kişiyi resmen onayladığınız belgedir. Dava işlemlerinizde avukatlara, satış işlemlerinde bir başkasına verdiğiniz yetkiyi bu şekilde resmi boyuta taşırsınız. Eğer vekaletname yoksa avukat sizi temsil edemez, sizin hakkınızda herhangi bir şekilde savunma veremez veya sizin alabileceğiniz hiçbir dava dosyasını alamaz. Yine satış işlemlerinde de vekaletname yoksa herhangi bir şekilde yetkilendirdiğiniz kişi satış yapamaz, devir gerçekleştiremez.

Sadece hukuki ve satış işlemlerinde değil vekaletname hayatın her yerinde gerekli olabilen bir belgedir. Bu söz konusu belge olmadan başka birisi sizin adınıza herhangi bir şekilde işlem yapamaz.

Vekaletnamenin ne olduğunu bu şekilde öğrenmiş olduk. Vekaletname birçok çeşide ayrılır. Bu çeşitler şu şekildedir:

Vekaletname Türleri

 • Genel vekaletname
 • Tapu işlemleri için vekaletname
 • Veraset ve intikal işlemleri için vekaletname
 • Tanıma ve tenfize işlemleri için vekaletname
 • Gayrimenkul alım ve satım işlemleri için vekaletname
 • Boşanma davasını kabul etme işlemi için vekaletname
 • İpotek kurma üzere yetkilendirme işlemi için vekaletname
 • Şirketler için vekaletname
 • Şirketlerde hisse devri için vekaletname
 • Satış vadi yapma amacıyla verilen vekaletname

Vekaletname türleri bu şekildedir. Farklı bir vekaletname türü bulunmamaktadır.

Vekaletname Nereden Alınır?

Vekaletname alınan bir şey değil, verilen bir şeydir. Noter aracılığıyla vekaletname işlemleri gerçekleştirilir. Noter huzurunda olmayan vekaletname işlemlerinin resmiyeti bulunmamaktadır. Noter, vekaletini verecek olan şahsın ve vekaletin verileceği şahsın tüm kimlik bilgilerini alır. Ardından ne sebepten dolayı vekalet verileceği sorulur ve vekaletnamenin türü belirlenir. Tek tek vekalet konuları vekaletnamede yerini alır. Sonrasında ise sözleşme vekaleti verecek kişiye imzalatılır. Kopyaları noterde kalır, asılları şahıslara verilir.

Vekalet İçin Gerekli Belgeler

Vekalet için bir takım gerekli belgeler ve bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi vekalet veren şahısla vekaleti alacak şahsın kimlikleri veya pasaportlarıdır.

Kimliksiz veya kimlik niteliği taşıyan belgesiz vekalet işlemi asla gerçekleştirilmez. Kimlikler tamamsa son 6 ay içerisinde çektirilmiş olan 2 farklı fotoğraf yine vekaletnamede yerini alır. Eğer yüz olarak değişim söz konusu değilse 6 aydan uzun fotoğrafları 2-3 aylık diyerek notere verebilirsiniz.

Vekaletname Ücretleri

Vekaletname ücretsiz çıkarılan bir şey değildir. Bunun için bir ücret ödenir. Noterde ücretler alınır. Yukarıda bahsettiğimiz vekaletname türlerinden her biri için verilecek ücret farklıdır. 2018 yılı vekaletname ücretleri şu şekildedir:

 1. Araç alım – satım vekaletnamesi – 90.50 TL ila 120 TL arasında
 2. Avukat vekaletnamesi – 90.50 TL ila 120 TL arası
 3. Genel vekaletname – 200 TL ila 250  TL arası
 4. Tapu vekaletnamesi – 122.07 TL
 5. Muhasebe vekaletnamesi – 120 TL ila 150 TL arası

değişen fiyatlarla birlikte ücretler bulunmaktadır.

]]>
https://bankaekonomi.net/vekaletname-nedir-nereden-alinir/feed/ 0
Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl, Nereden Alınır? https://bankaekonomi.net/vergi-borcu-yoktur-yazisi-nasil-nereden-alinir/ https://bankaekonomi.net/vergi-borcu-yoktur-yazisi-nasil-nereden-alinir/#respond Tue, 13 Nov 2018 12:14:18 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3100 Vergi Borcu Yoktur yazısı birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu yazının kesinlikle başvuru esnasında gerekli olduğu birçok işlem bulunmaktadır. Herhangi bir işlem gerçekleştirmek için karşınıza vergi borcu yoktur yazısı alınacak duyurusu çıkmış olabilir. Gerekli belgeler listesinde de bu vergi borcu yoktur yazısını görebilirsiniz. Peki bu vergi borcu yoktur yazısı nasıl alınır? nereden alınır?

Vergi borcu yoktur yazısı için vergi dairelerine gidebilirsiniz. Fakat daha kolay bir yolu bulunmaktadır. İnternet üzerinden resmi bir şekilde vergi borcu yoktur yazısı alabilirsiniz. Peki nasıl alacaksanız?

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

 • Vergi Dairesinden Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

Herhangi bir şekilde karşımıza çıkmış olan vergi borcu yoktur yazısını 2 farklı şekilde alabilirsiniz. İnternet ve vergi daireleri. İnternet kolay olan kısımdır fakat İnternet ile uğraşmayı sevmiyorsanız veya anlamıyorsanız vergi dairelerinden de bu yazıya ulaşabilirsiniz.

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi hangisiyse söz konusu daireye bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Eğer firma yetkilisiyseniz direkt olarak kendiniz vermelisiniz. Bir çalışanınıza verdirecekseniz söz konusu vergi borcu yoktur yazısı için firma yetkilisi adına atılan imza olmalıdır.

Yani çalışan bu yazıyı alacaksa 2 farklı dilekçe bulunmaktadır.

Çalışanınızı vergi borcu yoktur yazısı almak için göndereceksiniz yanında bir de dilekçe doldurmalısınız. Bu dilekçe şu şekilde doldurulmalıdır.

“Vergi dairenize “9999999” vergi numarasıyla kayıtlı olan firmamıza ait vergi borcu yoktur yazısı almaya şirket çalışanlarından HASAN AKER yetkilidir. Gereğinin yapılmasını arz ederim.” 

2.Dilekçe olan vergi borcu yoktur yazısının temini dilekçesi için ise söylemler farklı olmaktadır.

“Vergi dairenize “9999999” vergi numarasıyla kayıtlı olan firmamıza ait borcu yoktur yazısı almayı talep ediyoruz, gereğinin yapılmasını arz ederim” yeterli olacaktır. Vergi borcu yoktur yazısının ne için gerekli olduğunu da dilekçeye eklerseniz daha iyi olabilir.

 • İnternet’ten Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

İnternet üzerinden de vergi borcu yoktur yazısı alabilirsiniz. İnternet üzerinden vergi borcu yoktur yazısı olmak çok kolaydır. Sadece İnternet Vergi dairesine giriş için gerekli şifreye sahip olmalısınız. Eğer şifreniz yoksa vergi dairesinden bir dilekçeyle temin edebilirsiniz.

Sırasıyla bu işlemleri takip ederek vergi borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.

 1. İnternet Vergi Dairesi resmi sitesine giriş yapalım BURAYA TIKLAYIN 
 2. Dilekçeler başlığına gelelim ve yeni dilekçeye basalım.
 3. Açılan ekranda “Vergi Borcu Yoktur” seçeneğini tercih edelim.
 4. Açılan ekranda hangi kurum için alındığını Kurum İsmi yazan yere yazıyoruz ve onaylıyoruz.
]]>
https://bankaekonomi.net/vergi-borcu-yoktur-yazisi-nasil-nereden-alinir/feed/ 0
Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? https://bankaekonomi.net/evlenme-ehliyet-belgesi-nedir-nasil-alinir/ https://bankaekonomi.net/evlenme-ehliyet-belgesi-nedir-nasil-alinir/#respond Mon, 12 Nov 2018 14:07:26 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3097 Yeni evlenecek olan çiftler için birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerden biride Evlenme ehliyet belgesi olmaktadır. Bu belgeyi görenler “buda ne” diye düşünmüyor değil. Zor edinilen bir belge değil. Sadece dakikalar içerisinde edinip doldurabileceğiniz bir belge diyebiliriz.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Bakanlar Kurulu tarafından alınan beraberinde artık evlenme ehliyet belgesi olmadan kimse evlenemiyor. Evlenme ehliyet belgesi nedir? Bakalım neymiş bu ehliyet…

Evlenme ehliyet belgesi anlaşılabilecek ismiyle evlenmeye dair herhangi bir sakıncanın bulunmadığını göstermekte olan bir belgedir. Bu belgenin alınması kesinlikle zorunludur. Evlenme ehliyet belgesi kesinlikle resmi olmaktadır. Aksi takdirde büyük oranda yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni evlenecek olan çiftlerin bulundurması zorunlu olan belge evlenme ehliyet belgesidir. Peki bu belge nereden ve nasıl alınmaktadır. Eğer evlenme ehliyet belgesi almak istiyorsanız, hem evlenecek damat adayı hem de gelin adayı nüfus cüzdanlarıyla birlikte nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır. Evlenme ehliyet belgesini nüfus müdürlüklerinden alarak işlemlerine buradan devam edebilirler. Bu belgeyi vermekle yetkili tek kurum nüfus müdürlükleridir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Nüfus müdürlüğüne gidildiği anda çıkarılabilmekte olan evlenme ehliyet belgesi almak istiyorsanız sabah erken saatlerde sıra yokken nüfus müdürlüğüne gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü sıra olduğu takdirde saatlerce müdürlüklerde bekleyebilirsiniz. Sabah mesai başlangıcı, hemen işinizi halledip çıkmanız için yeterli olacaktır.

 

]]>
https://bankaekonomi.net/evlenme-ehliyet-belgesi-nedir-nasil-alinir/feed/ 0
Evlenme Beyannamesi Nedir, Nereden Alınır? https://bankaekonomi.net/evlenme-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/ https://bankaekonomi.net/evlenme-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/#respond Mon, 12 Nov 2018 14:01:31 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3094 Evlilik, eğer doğru kişiler tarafından yapılıyorsa bir insanın başına gelecek en güzel durumlardan biridir. Evlilik öncesinde birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerden biri ise kesinlikle evlenme beyannamesi olmaktadır. Evlenme beyannamesi birçok kişinin ilk kez duyduğu bir beyanname olarak öne çıkmaktadır. Peki evlenme beyannamesi nedir, nereden alınır?

Evlenme Beyannamesi Nedir?

Evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesi genellikle çift olarak verilmektedir. Başvurduğunuz belediyenin talebi kapsamında 2 ya da 4 kopya şeklinde düzenlenen evlenme beyannamesi doldurmanız gereken bir formdur. Beyannamede yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz ve doğru bir şekilde dolduruması gerekmektedir.

Evlenme Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Evlenme beyannamesinin sağ tarafında kadın ve erkek fotoğrafı yer almaktadır. Buralara fotoğraflar yapıştırılmalıdır. Ardından ise hemen alt bölümde nüfus cüzdanı bilgileri bölümü bulunmaktadır. Hem kadın için hem erkek için gerekli cüzdan bilgileri burada yer almalıdır.

Eğer başka bir devlet vatandaşlığı mevcutsa bunun belge üzerinde işaretlenmesi gerekiyor. Evlenme izin belgesinin istenip istenmediği kutucuğuna ise altı ay içinde başka bir yerde evlenmek isteyenler evet, istemeyenler hayır seçeneğini işaretlemelidirler.

En alt bölümde ise kadın ve erkeğin imzalarının – adreslerinin bulunması gerekmektedir.

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır?

Evlenme beyannamesi belediyelerden alınmalıdır. Evlenme beyannamesi nereden alınır? Sorusu sormana hiç gerek yok. Çünkü evlendirme dairesine yapılacak olan müracaat esnasında sizle ilgilenecek departmanca düzenlenip, evlendirme memurları tarafından onaylanmaktadır.

]]>
https://bankaekonomi.net/evlenme-beyannamesi-nedir-nereden-alinir/feed/ 0