Banka Ekonomi https://bankaekonomi.net Finans Blog Wed, 03 Jul 2019 06:11:05 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.6 Kara Liste Sorgulama ( Kara Listede miyim Nasıl Sorgularım) https://bankaekonomi.net/kara-liste-sorgulama-kara-listede-miyim-nasil-sorgularim/ https://bankaekonomi.net/kara-liste-sorgulama-kara-listede-miyim-nasil-sorgularim/#respond Tue, 02 Jul 2019 14:41:59 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3666 Kredi veya kredi kartı ödemelerini düzenli şekilde yapmadığınız takdirde banka sizin hakkınızda yasal süreç başlatacaktır. Bu yasal süreç başladığı andan itibaren bankaların kara listesine eklenirsiniz. Kara listeye girdikten sonra herhangi bir bankadan kredi, kredi kartı veya borç yapacağınız herhangi bir hizmet alamazsınız. Çünkü kara liste sebebiyle bankaların gözünde “verilen para, geri gelmez” izlenimi yaratırsınız.

Eğer kredi veya kredi kartı talebinde bulunmuşsanız ve ret yanıtı almışsanız kara listeye eklenmiş olabilirsiniz. Ya da daha önceden kara listeye eklenmiş fakat buna karşılık borçlarınızı temizlemişseniz, hala kara listede olabilirsiniz. Kara liste sorgulama işlemi sayesinde kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kara Listede miyim Nasıl Sorgularım?

Kara liste sorgulama işlemi birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankaya başvuruda bulundunuz ve ret yanıtı aldıysanız; herhangi bir gerekçe de gösterilmemişse, bu durumda bankaya “kara listede miyim?” diye sorduğunuzda size cevap verilecektir.

Eğer kredi başvurusu yapmamışsanız, hemen bir başvuru yaparak kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Findeks Kara Liste Sorgulama

Bir diğer kara lise sorgulama işlemi ise Findeks sistemi üzerinden kredi notuna bakılarak yapılmaktadır. Eğer kara listedeyseniz, kredi notunuz oldukça düşük olacaktır. Bunun yanı sıra Findeks sistemi üzerinde de kara listede olduğunuz belirtilecektir.

10 TL + KDV karşılığında Findeks’in resmi sitesi Findeks.com üzerinden kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Bu raporla birlikte sadece kara liste değil, aynı zamanda tüm borç bilgilerinizi ve geçmişe yönelik kredi detaylarınızı da ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kara Liste Sorgulama

Findeks sistemine para vermek istemeyen bireyler E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde kara listede olup olmadığını sorgulayabilir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından duyurulan kararla birlikte artık E-Devlet üzerinden risk raporu almak mümkün.

Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapıp, Türkiye Bankalar Birliği hizmetlerinden Risk raporu hizmetine girmeniz gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra geçmiş dönem kredi raporu alma seçeneğine tıklayıp raporunuzu görebilirsiniz. Yasal takibe düşen, kara listeye girmenize sebep olan veya riskli durumda bulunan tüm kredilerinizi yine E-Devlet üzerinden detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet’ten görüntüleyecek olduğunuz kara liste hizmeti ayda 1 kez yapılabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listedeyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız bu durumda kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Tabi bu kredi miktarı oldukça düşüktür. Eğer yüksek faizle bu kredileri de alıp borçtan kurtulmaya çalışırken daha da borçlanmak istemiyorsanız bu durumda taksit taksit ilk olarak borçlarınızı kapatıp, ardından yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Geçmiş kredi borçlarınızı tamamen 0’ladığınızda sistem birkaç gün veya hafta içerisinde sizi otomatik olarak kara listeden çıkaracaktır. Fakat bu kez de kredi notunuz oldukça düşük olacağı için kredi talepleriniz gene reddedilebilir. Bu sebepten dolayı kredi notunuzu yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartıyla düzenli harcama ve ödeme yapma yoluna gidebilirsiniz.

 

]]>
https://bankaekonomi.net/kara-liste-sorgulama-kara-listede-miyim-nasil-sorgularim/feed/ 0
Kredi Notu Sorgulama (Kredi Notu Nasıl Sorgulanır) 2019 https://bankaekonomi.net/kredi-notu-sorgulama-kredi-notu-nasil-sorgulanir-2019/ https://bankaekonomi.net/kredi-notu-sorgulama-kredi-notu-nasil-sorgulanir-2019/#respond Tue, 02 Jul 2019 14:33:29 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3663 Acil nakit, taşıt ve konut gibi ihtiyaçlarınızda bankalara kredi başvurusunda bulunurken ilk incelenen şey kredi notu olmaktadır. Bu sebepten dolayı vatandaşlar kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yaparak, olumlu veya olumsuz yanıt alacağını daha önceden öğrenebilmektedir. Bankalardan sık sık aldığınız olumsuz kredi yanıtı ise kredi notuna “-” olarak yansıtıldığından dolayı, herhangi bir şekilde kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yapmanız faydanıza olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi ülkemizde E-Devlet ve Findeks aracılığıyla yapılabilmektedir. Findek, tamamıyla kullanıcıların anlayacağı şekilde net bir oran sunarken, E-Devlet üzerinden yapacağınız kredi notu sorgulama işleminde ise not olarak değil, geçmiş döneme yönelik sorunlu kredi, düzgün ödemeli kredi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Findeks sistemi ücretli bir sistem olduğundan dolayı kredi notu sorgulama işlemi yapılırken E-Devlet daha sık tercih edilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findek üzerinden kredi notu sorgulama için Findeks’in resmi sitesi olan www.findeks.com adresine giriş yapmalısınız. Ardından ise hemen giriş ekranında yer alan T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurup “Devam” butonuna tıklamalısınız.

10.00 TL + KDV (11.80 TL) ödeme yaptıktan sonra kredi notu detaylarını eksiksiz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfada sizden Ad, soyad, doğum tarihi, e-posta adresi, kimlik bilgileri isteneceğinden dolayı güvenli bir bilgisayar veya cep telefonundan erişim yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Kredi notu sorgulama işlemi yaparken site kaynaklı güvenlik sorunu olmayacaktır. Çünkü site resmi olarak KBB Kredi Kayıt Bürosu’na aittir.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? Sorusuna verilecek 2.cevap ise E-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama olacaktır. Findeks kadar anlaşılır bir şekilde rapor alamasanız da, üzerinde düşündüğünüzde net bir sonuca ulaşabileceğiniz rapor verilmektedir.

E-Devlet kredi notu sorgulama işleminde bireylere gönderilen rapor içerisinde daha önceki sorunlu krediler, ödemeleri düzenli yapılmış krediler, aldığınız ret yanıtları gibi kredi geçmişinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Eğer sorunlu kredi sayınız toplam kredi sayısına göre çok azsa veya hiç yoksa, kredi notunuz kesinlikle olumludur. Fakat sorunlu kredi sayınız 1’den fazlaysa ve bunun yanı sıra düzenli krediniz de yine oranla daha azsa, kredi notunuz oldukça düşüktür. Eğer 2’si de eşitse, kredi notunuz yine normal seviyeden düşük çıkmaktadır.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra, arama yerine “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazdığınızda karşınıza çıkan hizmete tıklayın.

Ardından ise “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini tercih edin. (İşletme değilseniz ve çeklerle herhangi bir işiniz olmamışsa diğer seçeneği işaretleyin)

Sonrasında rapor talebiniz TBB’ye iletilecektir. Ardından raporunuz hazır olduğunda size SMS ile bilgilendirme yapılacak olup rapor görüntüleme seçeneğini tıkladığınızda güvenlik amaçlı cep telefonunuza şifre gelecektir. Bu şifreyi girip görüntüle seçeneğine tıkladığınızda kredi bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde görebilirsiniz.

]]>
https://bankaekonomi.net/kredi-notu-sorgulama-kredi-notu-nasil-sorgulanir-2019/feed/ 0
Elektrik Desteği Resmen Başladı! Elektrik Desteği Nasıl Alınır, Başvuru Nereye Yapılır? https://bankaekonomi.net/elektrik-destegi-resmen-basladi-elektrik-destegi-nasil-alinir-basvuru-nereye-yapilir/ https://bankaekonomi.net/elektrik-destegi-resmen-basladi-elektrik-destegi-nasil-alinir-basvuru-nereye-yapilir/#respond Fri, 28 Jun 2019 11:54:20 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3471 Elektrik faturası desteği için başvuru şekli belli oldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay bir açıklama yaptı ve yardıma muhtaç vatandaşlara elektrik faturası desteği verileceğini söyledi.

Söz konusu açıklama sonrası kritik karar Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlandı ve yürülüğe girdi. “İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesi”ne ilişkin uygulamada ödemeler, hak sahiplerinin geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz etmesiyle PTT üzerinden yapılacak.


PTT ‘DEN AÇIKLAMA GELDİ
PTT AŞ ‘den konu ile ilgili yapılan açıklamada, kurum ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ve bugün yürülüğe giren söz konusu protokol kapsamında, sosyal yardım ödemesi alan hak sahiplerine elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla çalışma yürütüldüğüne yer verildi.

BAŞVURU ŞARTLARI
Elektrik tüketim desteği programından faydalanmak için hak sahibinin Türk vatandaşı olması, düzenli yardım alması şartı aranacak. Söz konusu programdan faydalanacak hak sahibinin, PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz etmesi yeterli olacak.

DESTEK TUTARI FATURADAN DÜŞECEK
5 bine yakın PTT iş yerinden yapılacak ödemelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen elektrik tüketim desteği kadar tutar faturadan düşülecek. Geçmiş dönemlerde yararlanılmaması koşuluyla geçmişe yönelik üç dönem boyunca ödeme yapılabilecek.

Elektrik tüketim desteği tutarı, hak sahibi adına her ay 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı kadar olacak.

Elektrik faturası desteğine başvuru yapmak için PTT ‘ye müracaat edin.

]]>
https://bankaekonomi.net/elektrik-destegi-resmen-basladi-elektrik-destegi-nasil-alinir-basvuru-nereye-yapilir/feed/ 0
Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Hesaplama https://bankaekonomi.net/yapi-kredi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/ https://bankaekonomi.net/yapi-kredi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/#respond Fri, 26 Apr 2019 16:08:24 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3659 Marketten eşyaya, evlilikten nişana birçok nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Yapı Kredi ihtiyaç kredisi ile uygun faiz oranlarından yararlanarak paranızı dakikalar içerisinde hesabınızda görebilirsiniz. İşte Yapı Kredi İhtiyaç kredisi detayları…

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 452,32 TL
Toplam Geri Ödeme: 16.283,52 TL
Faiz Oranı: %2,43

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 353,01 TL
Toplam Geri Ödeme: 21.180,60 TL
Faiz Oranı: %2,41

Kredi Tutarı: 50.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 2.180,83 TL
Toplam Geri Ödeme: 78.509,88 TL
Faiz Oranı: %2,23

Kredi Tutarı: 50.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 867,54 TL
Toplam Geri Ödeme: 99.909,60 TL
Faiz Oranı: %2,19

Kredi Tutarı: 75.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 2.457,55 TL
Toplam Geri Ödeme: 147.453,00 TL
Faiz Oranı: %2,13

Başvuru İçin Gerekli Belgeler (Müşteri ve Varsa Kefil İçin)

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Gelir Belgesi
   • Emekli, kamu ve özel sektör çalışanı müşterilerimiz, e-Devlet’e giriş yaparak Emekli Aylık Bilgisi, Kamu E-bordro veya SGK Hizmet Dökümü gelir belgelerini temin edebilirler. e-Devlet şifresi bulunmayan müşterilerimiz, Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden e-Devlet’e giriş yapabilirler. Ayrıca gelir belgeleri, Yapı Kredi Şubeleri’nde Sınırsız Bankacılık Köşeleri’nden çıktı alarak da temin edilebilir,

    veya

  • Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri veya antetli kağıda yazılmış şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş yazısı, şirket imza sirküleri ve yetki belgesi
  • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
  • Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi
  • Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir.)
]]>
https://bankaekonomi.net/yapi-kredi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/feed/ 0
Enpara İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Faiz Oranları https://bankaekonomi.net/enpara-ihtiyac-kredisi-basvurusu-faiz-oranlari/ https://bankaekonomi.net/enpara-ihtiyac-kredisi-basvurusu-faiz-oranlari/#respond Fri, 26 Apr 2019 16:03:51 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3656 Acil nakit ihtiyaçlarınızda sadece dakikalar içerisinde kredi alabilecek olduğunuz Enpara, mobil uygulama, cep telefonu ve İnternet üzerinden hizmet vermektedir. Eğer kredi notunuz ve gelir durumunuz yeterliyse şube derdi olmadan sadece dakikalar içerisinde Enpara’dan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 582,11 TL
Toplam Geri Ödeme: 13.970,62 TL
Faiz Oranı: %2,39

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 449,06 TL
Toplam Geri Ödeme: 16.166,25 TL
Faiz Oranı: %2,39

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 1.164,22 TL
Toplam Geri Ödeme: 27.941,19 TL
Faiz Oranı: %2,39

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 898,12 TL
Toplam Geri Ödeme: 32.332,43 TL
Faiz Oranı: %2,39

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 702,35 TL
Toplam Geri Ödeme: 42.140,67 TL
Faiz Oranı: %2,39

Özellikler

 • İhtiyaç kredisi belirli bir vade boyunca aylık eşit taksitler halinde geri ödenen bir bireysel kredidir.
 • Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ni en az 1.000 TL, en fazla 60.000 TL olarak, 1 aydan 60 aya kadar vadelerle kullanabilirsiniz.
 • Enpara.com İhtiyaç Kredisi’nde hiçbir masraf, ücret veya komisyon yoktur. Enpara.com İhtiyaç Kredisi’ne uygulanan avantajlı faiz oranlarına ve toplam maliyet oranlarına buradan ulaşabilirsiniz. Farklı kredi tekliflerini karşılaştırırken toplam maliyet oranlarını dikkate almanızı öneririz. Sizin için en avantajlı olan kredi toplam maliyet oranı en düşük olan kredidir.
 • Enpara.com’dan ihtiyaç kredisi alabilmeniz için kredi başvurusunda bulunmanız ve başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi gerekir. Mevcut Enpara.com müşterileri Enpara.com internet veya cep şubesinden, henüz Enpara.com müşterisi olmayanlar ise buradan başvurabilirler. Başvuru sırasında sizden herhangi bir belge, kefil ya da teminat istenmez.
 • İhtiyaç kredisi başvuruları QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde değerlendirilir. Daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olmanız ve şu anda düzenli bir gelirinizin olması veya son dönemlerde Enpara.com’da bir birikiminizin olması başvurunuzun olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenlerdir.
 • Kredi başvuruları ortalamada birkaç dakika içerisinde, en geç 8 iş saati içerisinde, değerlendirilerek sonuçlandırılır. Eğer Enpara.com müşterisiyseniz değerlendirme sonucunun olumlu olması durumunda internet veya cep şubesinden kredi ödeme planınızı ve sözleşmesini onaylayarak kredinizi anında kullanabilirsiniz. Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz, öncelikle sizi kısa bir süre içinde adresinizde ziyaret ederek Enpara.com müşterisi yaparız.
 • İhtiyaç kredisi taksitlerinin ödeme planında belirtilen şekilde, her ay zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi gerekir. Kredi taksitlerinizi Enpara.com İnternet Şubesi, Cep Şubesi, Çözüm Merkezi ve QNB Finansbank ATM’lerinden ödeyebilirsiniz. Ayrıca, taksit ödeme günlerinde Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda taksitleriniz, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.
 • Kredinizi dilediğiniz zaman vadesinden önce kapatabilir, taksitlerini erken ödeyebilir veya toplu bir ara ödeme yapabilirsiniz. Bu durumlarda oluşacak faiz indirimlerinden yararlanırsınız.
]]>
https://bankaekonomi.net/enpara-ihtiyac-kredisi-basvurusu-faiz-oranlari/feed/ 0
ING Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu – %1.79’dan Başlayan Faiz Oranları! https://bankaekonomi.net/ing-bank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-1-79dan-baslayan-faiz-oranlari/ https://bankaekonomi.net/ing-bank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-1-79dan-baslayan-faiz-oranlari/#respond Fri, 26 Apr 2019 15:35:27 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3653 Tüm nakit ihtiyaçlarınız için tercih edebileceğiniz ING Bank, %1.79’dan başlayan faiz oranlarıyla birlikte ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Bu faiz oranı kredi notuna göre değişim göstermektedir. Yani kişiye özel olarak yükselebilir, sabit değildir. İşte ING Bank İhtiyaç Kredisi hesaplaması…

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 563 TL
Faiz Oranı: %2.14

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 417 TL
Faiz Oranı: %1.99

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 1127 TL
Toplam Geri Ödeme: 27.254,88 TL
Faiz Oranı: %2.14

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 834 TL
Faiz Oranı: %1.99

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 605 TL
Faiz Oranı: %1.84,

Kredi çekme nedeni ve kredi tipleri

Kredi çekme nedeniniz, farklı kredi tipleri arasından en uygun seçeneği ve mevcut kampanyaları görmeniz açısından önemlidir.

Ev almak istiyorsanız konut kredisi seçenekleri ve kampanyalarından, araç almayı düşünüyorsanız taşıt kredisi seçenekleri ve kampanyalarından en uygun olanını seçebilirsiniz.

Kredi notuna ve kurum politikalarına göre kredi limiti

Kredi kartı kullanıcısıysanız ya da daha önce kredi kullandıysanız, Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) kredi notunuz oluşmuştur. Ödeme alışkanlığınız, kredi kullanım yoğunluğunuz gibi faktörler, kredi notunuzu etkiler.

Bankalar kredi talebinizi kredi notunuza ve kurum politikalarına göre kabul eder ve
kredi limitiniz de bu kriterlere göre belirlenir.

Kredi notunuz

Findeks’ten KKB kredi notunuzu küçük bir ücret karşılığında öğrenebilir, kredi başvurusunda bulunmadan önce skorunuzu bilerek kredi alıp alamayacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Düzenli ödemenin önemi

Gecikmiş ödemeler kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. Ödeme planınızı doğru yapmanız, düzenli ödemeler ve kredi skorunuz açısından önemlidir.

Vade farkının faize etkisi

Kredi ödeme planınızı oluştururken, vade önemli bir unsurdur. Vade uzadıkça aylık ödeyeceğiniz tutar azalabilir, ancak ödeyeceğiniz faiz miktarında artış olur. Kredi başvurularınızdan önce, kredi hesaplama araçlarını kullanarak size en uygun kredi tutarını ve vadeyi belirleyebilirsiniz.

KKB kredi notu/skoru nasıl yükselir?

Kredi notu, bankalara ve finans kuruluşlarına olan borçlarınızı ve ödeme alışkanlığınızı gösterir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanan kredi notu 1 ile 1.900 arasında değişir ve kredi notunuz ne kadar yüksekse, kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

Kredi notunun yüksek olması; kredi başvurunuzu, faiz oranlarını ve vadeyi olumlu yönde etkiler.

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip birinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan birine göre daha yüksek olur.

Kredi notunun düzelmesi için, ödemelerin aksatılmadan düzenli olarak yapılması önemlidir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelir.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

– Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları (%30)
– Mevcut hesap ve borç durumu (%25)
– Yeni kredi açılışları (%20)
– Kredi kullanım yoğunluğu (%15)
– Diğer unsurlar (%10)

KKB skoru “0” olan müşteriler

Daha önce kredi veya kredili bir ürün kullanmamışsanız kredi notunuz oluşmamış olabilir. Kredi kartı ve destek hesap gibi kredili ürünleri kullanmaya başlayarak, kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Nakit karşılıklı kredi kullanmak da kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için başka bir yöntemdir.

Ödemelerinizi düzenli olarak/aksatmadan yapmanız, kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.

]]>
https://bankaekonomi.net/ing-bank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-1-79dan-baslayan-faiz-oranlari/feed/ 0
Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Tüm Detaylar https://bankaekonomi.net/garanti-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/ https://bankaekonomi.net/garanti-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/#respond Fri, 26 Apr 2019 15:31:30 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3650 Garanti İhtiyaç Kredisi ile tüm ihtiyaçlarınız için birbirinden uygun faiz oranlarıyla acil nakit elde edebilirsiniz. 60 Aya varan geniş vade seçenekleriyle birlikte İhtiyaç Kredisi sunan Garanti, kredi başvurularını çok kısa süre içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 581,35 TL
Toplam Geri Ödeme: 13.952,54 TL
Faiz Oranı: %2,38

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 445,82 TL
Toplam Geri Ödeme: 16.049,50 TL
Faiz Oranı: %2,35

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 1.158,17 TL
Toplam Geri Ödeme: 27.796,01TL
Faiz Oranı: %2,35

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 881,96 TL
Toplam Geri Ödeme: 31.750,53 TL
Faiz Oranı: %% 2,29

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 675,05 TL
Toplam Geri Ödeme: 40.503,69 TL
Faiz Oranı: %2,24

Kredi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

 • Üzerinde Vatandaşlık Numarası bilgisi yer alan Nüfus Cüzdanı ile kolayca başvuru yapabilirsiniz.
 • Çalışma şeklinize göre istenebilecek ek belgeler aşağıdaki gibidir:
 • Ücretli Çalışan iseniz Bordro veya Gelir Yazısı: 2 aydan eski olmayan bir adet Güncel Bordro veya SGK sicil no, iş yeri sicil no, aylık net ücret ve maaşınızda haciz/kesinti olup olmadığına dair bilgilerinizi içeren son 1 ay içerisinde alınmış gelir yazısı ile imza sirküleri.
 • Emekli iseniz Emekli Belgesi: Emekli Tanıtım Kartı ve Emekli Aylığı Tahsis Belgesi / Emekli maaşınızı gösteren Banka Hesap cüzdanı
 • Şahıs Şirketi Sahibi iseniz Firma Belgeleri: Güncel Vergi Levhası ve Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi / Güncel işletme hesap özeti.
]]>
https://bankaekonomi.net/garanti-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/feed/ 0
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Hesaplama https://bankaekonomi.net/is-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/ https://bankaekonomi.net/is-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/#respond Fri, 26 Apr 2019 08:54:24 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3646 İş Bankası ihtiyaç kredisini kişiye özel faiz seçenekleriyle sunuyor. Kredi notuna göre değişim gösteren faiz oranlarıyla İş Bankası’ndan her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz İhtiyaç Kredisi alabilirsiniz.

Faiz oranı örnektir. Kredi notuna göre değişiklik gösterebilir.

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 567,81 TL
Toplam Geri Ödeme: 13.627,44 TL
Faiz Oranı: %2.20

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 433,77 TL
Toplam Geri Ödeme: 15.615,72 TL
Faiz Oranı: %2.20

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 24 Ay
Taksit Tutarı: 1.135,62 TL
Toplam Geri Ödeme: 27.254,88 TL
Faiz Oranı: %2.20

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 36 Ay
Taksit Tutarı: 867,54 TL
Toplam Geri Ödeme: 31.231,44 TL
Faiz Oranı: %2.20

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Kredi Vadesi: 60 Ay
Taksit Tutarı: 667,86 TL
Toplam Geri Ödeme: 40.071,60 TL
Faiz Oranı: %2.20

]]>
https://bankaekonomi.net/is-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu-hesaplama/feed/ 0
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Gerekli Belgeler https://bankaekonomi.net/akbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-gerekli-belgeler/ https://bankaekonomi.net/akbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-gerekli-belgeler/#respond Fri, 26 Apr 2019 07:14:31 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3643 Uygun ihtiyaç kredisi seçenekleriyle düğün, cenaze masrafları, eşya alım satımı, borç ödeme veya tatil ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleriyle hemen herhangi bir Akbank şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. İşte Akbank İhtiyaç Kredisi güncel verileri…

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Vade: 24 Ay
Toplam Geri Ödeme: 14.134,77 TL
Aylık Taksit: 588,95 TL
Faiz: %2.48

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Vade: 36 Ay
Toplam Geri Ödeme: 16.312,70 TL
Aylık Taksit: 453,13 TL
Faiz: %2.44

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 36 Ay
Toplam Geri Ödeme: 31.924,50 TL
Aylık Taksit: 886,79 TL
Faiz: %2.32

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 24 Ay
Toplam Geri Ödeme: 16.312,70 TL
Aylık Taksit: 1.162,70 TL
Faiz: %2.38

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 60 Ay
Toplam Geri Ödeme: 40.719,90 TL
Aylık Taksit: 678,66 TL
Faiz: %2.38

Tüm isteklerinizi kolayca karşılayın diye kişiye özel ödeme planlı İhtiyaç Kredisi ile her zaman yanınızdayız.

Uygun ihtiyaç kredisi seçenekleri ile isterseniz düğün masraflarınızı karşılayabilir, eşyalarınızı yenileyebilir veya kendiniz için güzel bir tatil planlayabilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınız için uygun faiz oranları ve uzun vadeli tüketici kredisi ile hayatınızı kolaylaştırın.

Uygun ihtiyaç kredisi avantajlarından Akbank müşterisi olmasanız bile kolayca yararlanabilirsiniz. Size uygun ihtiyaç kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranları ile isteklerinizi hemen gerçekleştirmenin keyfini çıkarın!

İhtiyaç Kredisi Başvuru Koşulları:

 • Kredi çekme için 18 yaşından büyük olunmalı, risk ve istihbaratta olumsuzluk olmamalıdır.

İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler:

 • Kimlik belgesi
  • Vatandaşlık numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı veya
  • Pasaport
 • Adres belgesi
  • Son döneme ait elektrik, su, doğalgaz ve ev telefonu faturası (Faturalar, kişinin kendi adına ya da aynı soyadı taşıyan aile bireylerinden biri adına düzenlenmiş olmalıdır.
  • Fatura temin edilemiyor ise son bir aya ait ikametgah belgesi getirilebilir.)
 • Gelir belgesi
  • Ücretli Çalışan: SGK hizmet dökümü/SGK Prim Ödeme Belgesi, en son aya ait maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belge
  • Kamu Çalışanı: Kamu güncel çalışma belgesi, gelir belgesi
  • Emekli: Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi ya da emekli maaşına ilişkin banka hesap cüzdanı
  • Serbest Çalışan/Şirket Ortağı: Son yıla ait vergi levhası, son yıla ait bilanço ve gelir tablosu/işletme hesap özeti, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.
  • Menkul Geliri Elde Edenler: Faiz gelirini gösteren hesap cüzdanı
]]>
https://bankaekonomi.net/akbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-gerekli-belgeler/feed/ 0
Denizbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu – Tüm Detaylar https://bankaekonomi.net/denizbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/ https://bankaekonomi.net/denizbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/#respond Fri, 26 Apr 2019 06:47:18 +0000 https://bankaekonomi.net/?p=3640 Tüm nakit ihtiyaçlarınız için %2.34’ten başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veren Denizbank, müşterisi olun veya olmayın en hızlı şekilde ihtiyacınızı karşılamak adına çok verimli bir şekilde çalışmaktadır. 60 aya varan vade imkanıyla aylık düşük taksitler ödeyebilirsiniz. İşte Denizbank ihtiyaç kredisi hesaplaması…

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Vade: 24
Toplam Geri Ödeme: 14.355,21 TL
Aylık Ödeme: 598,13 TL
Faiz: %2,6

Kredi Tutarı: 10.000 TL
Vade: 36
Toplam Geri Ödeme: 16.785,86 TL
Aylık Ödeme: 466,28 TL
Faiz: %2,6

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 36
Toplam Geri Ödeme: 33.572,08 TL
Aylık Ödeme: 932,55 TL
Faiz: %2,6

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 24
Toplam Geri Ödeme: 28.710,35 TL
Aylık Ödeme: 1.196,27 TL
Faiz: %2,6

Kredi Tutarı: 20.000 TL
Vade: 60
Toplam Geri Ödeme: 44.480,19 TL
Aylık Ödeme: 741,34 TL
Faiz: %2,6

İhtiyaç Kredimi Nasıl Kullanabilirim?

Onaylı ihtiyaç kredinizi, İnternet veya Mobil Bankacılk Şubesindeki Krediler menüsü altında bulunan İhtiyaç Kredisi Kullandırım seçeneği ile tüm dokümanları onayladıktan sonra anında ya da size en yakın DenizBank Şubesi’nden kredinizi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Koşulları:

 • Sadece DenizBank İnternet veya Mobil Bankacılık müşterileri İnternet/Mobil Bankacılığı kanalları üzerinden onaylı kredi limitini kullanabilir. İnternet Bankacılığı müşterisi olmak için tıklayınız.(Yeni sekmede aç) DenizBank müşterimiz olmak için sizi en yakın Şubemize bekliyoruz.
 • İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden hafta sonu ve resmi tatiller dahil tüm günler 09.00 – 21.00 saatleri arasında ihtiyaç kredisi kullanımı yapılabilmektedir.
]]>
https://bankaekonomi.net/denizbank-ihtiyac-kredisi-basvurusu-tum-detaylar/feed/ 0