Yeni bir hayata atılmak için evlenmek istiyorsunuz fakat elinizde ne bir birikmiş var nede kısa zamanda biriktirecek durumunuz. Evlilikte para isteyen bir durum. Düğün salonu, takılacak takılar, ev vb. sizin çok ciddi bir şekilde paraya ihtiyacınız var.

Ne Yapmam Gerekiyor?

Devlet tarafından evlilik kredisi verilmektedir. Kredi bilgilerinden önce biz size kredi çekmeden nasıl tasarruf yapılır. Evlilik için para nasıl birikir onlardan bahsedeceğiz. Konu sonunda evlilik kredisi hakkındaki bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ortak Hesap Açın

Evleneceksiniz evet ama tüm masrafların size ait olmadığını unutmayın hayat müşterektir diyerek herhangi bir bankadan beraber kullanabileceğiniz bir hesap açın ve harcamalarınızdan kısıp her ay o hesaba belirli miktarlarda para atın ne kadar çok para atarsanız size ileride o kadar yararı olacaktır. Hiçbir ayı para yatırmadan geçirmemeye çalışın 20-30 TL’de olsa hesabınıza atın.

Harcamalarınızı Kısıtlayın

Evlilik masraflarına ek olarak başka masrafınız olsun istemezsiniz biran önce paranızı biriktirip evlenmek adına ek masraflarınızı kısın. Bu masraflardan kasıt şudur ki ; örnek olarak dışarıda yemek yiyen biriyseniz dışarıda yemek yemeyi bırakın ve oraya giden parayı açtığınız hesaba yatırın. Kılık kıyafet alımınıza ara verin.

Harcamalarınızı Azaltma Yolu Arayışına Girin

Tasarruf yapmanız her şeyden önce gereken bir maddedir o yüzden nasıl tasarruf yapabilirsiniz nelerden kısabilirsiniz onları düşünün. Daha doğrusu lüxlerinizi daraltın mesela işe arabayla veya otobüs aracılığıyla giden bir insansanız işyeriniz yakın ise işe yürüyerek gitmeyi tercih edin. Unutmayın size 1 TL’nin bile yararı var. O yüzden öğle arasında dışarıdan yemek yiyorsanız evden götürün.

Sigara veya Alkol Tüketiyorsanız Azaltın/Bırakın

Sigara ve alkol tüketimi sizlere ciddi oranda parasal sıkıntı çektirmektedir. Bunun farkında değilsinizdir. Her gün sigara tüketen bir insansanız 10×30 olarak aylık 300 TL’lik sigara masrafınız var. Haftada bir alkol içen biriyseniz de 50×4 olarak 200 TL’de aylık alkol gideriniz var. Yani sigara ve alkole aylık 500 TL veriyorsunuz bunları azaltarak 200-300 TL’lik paranızı bankaya aktarabilirsiniz.

Ek İş Bulmaya Çalışın

Her insanın yetenekleri vardır. İşten çıktığınızda örnek veriyorum maket yapmakta yeteneğiniz varsa maket yapıp bunları satabilirsiniz veya izin günlerinizde bir restoran veya kafede ekstradan garsonluk, komilik, bulaşıkçılık yapabilirsiniz.  Bu günlerde dişinizi sıkmak zorundasınız evlendikten sonra bu sıkıntılı günlerinizin acısını kat kat çıkartırsınız o sebepten dolayı kendinizi geleceği düşünerek motive edebilirsiniz.

Aldığınız Eşyalarda Fiyatları Uygun Seçin

Aldığınız eşyalarda en uygun fiyatlı eşyalar hangisi ise onları seçin günümüzde örnek veriyorum oturma grupları 1000 TL’den başlayıp 20.000 TL’ye kadar gitmektedir. 20.000 TL’ye bir oturma odası grubu alacağınıza tüm ev eşyanızı baştan aşağıya dizebilirsiniz. O yüzden eşya alırken fiyat-performans açısından en uygun olanları seçmenizde fayda var.

Gereksiz Eşyalarda Takılı Kalmayın

Ana eşyalarınızı tamamlamadan gereksiz eşyaları almanıza gerek yoktur. Hatta değmez bile evlenince gereksiz eşyaların hepsi bir bir dizilir sizin için şuan da önemli olan ana eşyalarınızdır. Gereksiz eşyalara boş yere para vermenize gerek yoktur.

Düğün Kampanyası Yapan Mağazaları Kovalayın

Bir çok mağaza, beyaz eşyacılar vb. ürün satışı yapan yerler düğün kampanyaları yapmakta örnek veriyorum beyaz eşya paketi diye ortaya bir paket atıp çok uygun fiyata ve uygun vadelerle sizlere eşya verebiliyorlar. Kapsamlı bir araştırma yapmadan eşya alma işlemine koyulmayın.

Evlilik Kredisi Kullanın

Devlet evlenen bireyler için kredi imkanı tanımakta, Bu kredi şu şekilde açılmaktadır. 18-24 yaşları arasında yeni evlenen sicil kaydında ağır suç bulunmayan biriyseniz 10.000 TL’ye kadar devletten evlilik kredisi çekebiliyorsunuz. Evlilik kredisi çekmeyi kafanıza koyduysanız herhangi bir özel bankaya veya devlet bankalarına gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Konu İçeriği;

  • Evlenmek istiyorum ama param yok
  • Evlenmek istiyorum param yok
  • Evlenmek istiyorum para yok