Yeni evlenecek olan çiftler için birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerden biride Evlenme ehliyet belgesi olmaktadır. Bu belgeyi görenler “buda ne” diye düşünmüyor değil. Zor edinilen bir belge değil. Sadece dakikalar içerisinde edinip doldurabileceğiniz bir belge diyebiliriz.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Bakanlar Kurulu tarafından alınan beraberinde artık evlenme ehliyet belgesi olmadan kimse evlenemiyor. Evlenme ehliyet belgesi nedir? Bakalım neymiş bu ehliyet…

Evlenme ehliyet belgesi anlaşılabilecek ismiyle evlenmeye dair herhangi bir sakıncanın bulunmadığını göstermekte olan bir belgedir. Bu belgenin alınması kesinlikle zorunludur. Evlenme ehliyet belgesi kesinlikle resmi olmaktadır. Aksi takdirde büyük oranda yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni evlenecek olan çiftlerin bulundurması zorunlu olan belge evlenme ehliyet belgesidir. Peki bu belge nereden ve nasıl alınmaktadır. Eğer evlenme ehliyet belgesi almak istiyorsanız, hem evlenecek damat adayı hem de gelin adayı nüfus cüzdanlarıyla birlikte nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır. Evlenme ehliyet belgesini nüfus müdürlüklerinden alarak işlemlerine buradan devam edebilirler. Bu belgeyi vermekle yetkili tek kurum nüfus müdürlükleridir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Nüfus müdürlüğüne gidildiği anda çıkarılabilmekte olan evlenme ehliyet belgesi almak istiyorsanız sabah erken saatlerde sıra yokken nüfus müdürlüğüne gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü sıra olduğu takdirde saatlerce müdürlüklerde bekleyebilirsiniz. Sabah mesai başlangıcı, hemen işinizi halledip çıkmanız için yeterli olacaktır.