Öğrencilik ülkemizde zor olan bir meslek dalıdır hele ki üniversitedeyseniz yandınız. Bu dalı kolaylaştırmak adına çoğu insan ek olarak işte çalışmaktalar. Ailenin maddi imkânsızlıklarından doğan parasal sıkıntı sebebiyle çoğu öğrenci aynı zamanda KYK burs ve öğrenim kredisi almak için başvuru yapıyor.

KYK her yıl binlerce öğrenciye burs ve kredi veriyor. Burs alan öğrencilerin aldığı paralar geri ödemesiz olduğundan dolayı devlete hiçbir şekilde geri ödeme yapmalarına gerek yoktur fakat öğrenim kredisi alan öğrenciler devlete geri ödeme yapmak zorundadır. Aldıkları parayı faiziyle ödemelidirler. Öğrencilik döneminde tatlı gelen para öğrencilik bittikten sonra geri ödeme zamanı geldiğinde vatandaşlar için büyük sıkıntılar doğurabiliyor. Öğrencinin burs veya öğrenim kredisi alması maddi durumuna göre belirleniyor fakat bu maddi durum çok isabetli bir şekilde yapılmıyor bazen maddi durumu yüksek öğrenciler burs alırken, maddi durumu yetersiz öğrenciler kredi alabiliyorlar.

4 Yıllık bir eğitim süresince ortalama borcunuz 14.000 TL oluyor. Öğrencilerin genel olarak maddi sıkıntı çekmeleri bu 14.000 TL’ninde sırtlarına binmesi gerçekten çok büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Yıllardır ortaya atılan vaatlerle öğrencilerin bu borçlardan kurtulabileceği iddia ediliyor fakat ortada dönen hiçbir şey olmuyor. Ortaya atılan iddia ise şu şekilde; Öğrenci okuldan mezun olmadan önce evlenirse kredi borçlarından kurtulabilir. Bu durum doğduğunda yüzbinlerce öğrenci araştırma yapıyor ve yeterli bilgi alamadığı için bu borçların silinip silinmeyeceği hakkında kafasında soru işareti bulunuyor.

Evlenen öğrencilerin kredi borçlarının silinip silinmeyeceği ile ilgili bilgiyi bir haber ekibi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile iletişime geçip röportaj şeklinde bu konuya değinmiştir.

Söz konusu iddia 2013 yılında dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından gündeme gelip müjdeli haberi iletmiştir fakat Görevden alınan Suat Kılıç’tan sonra bu proje yarım kalmış ve bu projenin üstünde durulmamıştır. Böyle bir durum söz konusu olabilir fakat şuanda gündemimizde değil diyerek de ekleme yapmıştır.

Kendimizde bu olay tekrardan gündeme geldiğinde evliliğe teşvik amacı ile gündeme gelecektir ve şuanda evliliğe teşvik olayları arttığı için evlenen öğrencilerin kyk borçlarını silme hareketi de başlayacaktır.

Şuan İşsizim / Öğrenciyim Öğrenim Veya Katkı Kredisi Borcum Ertelenemez Mi?

Vatandaş borcunu devam ettiği öğrenim kurumunun normal eğitim süresinin bitiminden 2 yıl sonra ödemeye başlamalıdır. Bu krediyi aldığı süre kadar zamanda aylık taksitler halinde her dönem son ayın veya aylık vadenin son iş gününe kadar ödemek zorundadırlar. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların, Borç taksitlerini hiç aksatmadan ödeyenlerin, borçlunun, kuruma müracaatı esnasında SSK- BAĞ-KUR gibi SGK niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisi yoksa borcun ödeme süresi endekse uygulanarak birer yıllık sürelerle uzatılır. Bunun dışında herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesinin imkânı yoktur.

Öğrenim Kredisi Borçları Hangi Durumda / Durumlarda silinir?

Kredi borçlarınızın silinme imkânı yoktur. Tek bir imkânınız vardır oda tam teşekküllü bi hastaneye gidip oradan “hayatını çalışarak kazanamaz” adlı raporu alanların ve kredi aldığı süre zarfında veya sonrasında vefat edenlerin borçları silinir. Başka hiçbir yolla borcunuz silinmez.

Konu İçeriği ;

  • Evlenen öğrencilerin kredi borçları siliniyor mu
  • Evlenen öğrencilerin kredi borcu silinmesi
  • Evlenen öğrencilerin kredi borçlarının silinmesi