Mikro krediyle ilgili ev hanımlarının aklına takılan her soru işaretini bu makalemizde yanıtladık. Ev hanımları dikkat! Bu makaleyi sonuna kadar okumadan kredi almayın.

İstihdamın artırılması ve kadınların iş dünyasında rolünün genişletilmesi için ortaya atılan söz konusu ev hanımlarına mikro kredi müjdesi açıklanmıştı. Bu yazımızda açıklanan söz konusu mikro krediye yönelik bilgi aktarımında bulunacağız. İlk olarak şu sorumuzla başlayalım;

Mikro Kredi Nedir?

TGMP Grameen bankası tarafından verilmekte olan mikrofinans programı olarak ön plana çıkmakta olup, normal krediden çok farklı bir yapısı vardır. Bu mikrofinans programı sayesinde mahalleden, binadan tanıdıklarınızla birlikte kendi becerileriniz ve hevesinize göre bir iş yapabilirsiniz. Nasıl yani? Dediğinizi duyar gibiyim. Yani yemek yapmayı seviyorsanız yemekle ilgili, örgü örmeyi seviyorsanız örgüyle ilgili bir iş diyorum. Öncelikle ortak bir iş dalını tespit etmeniz gerekiyor.

Mikro Kredi Başvuru Şartları

Daha yeni bahsettiğimiz binadan ve mahalleden arkadaşlarınızı toplayın olayına değinelim ilk önce. İlk şartımız şu, bu 5 kişi kesinlikle akraba olamaz. Kardeşiniz, anneniz, teyzeniz v.s. bu 5 kişi içerisinde yer alamaz.

Ekibinizi topladıktan sonra kendi şehrinizde yer alan TGMP şubelerinden birine başvuruda bulunuyorsunuz. Şehrinizde nerde olduğunu bilmiyorsanız BURAYA TIKLAYARAK bulabilirsiniz.

Nasıl Mikro Kredi Sahibi Olabilirim?

Gerekli görüşmeleri yaptınız ve grubunuzla birlikte kaydınızı gerçekleştirdiniz. Ardından 3 gün boyunca bir eğitim alıyorsunuz. Eğitim sonunda ise işyerinizi açabilmeniz ve kendi işinizi yapabilmeniz için size kredi veriliyor. Sizlerde bu krediyi 46 haftalık süre içerisinde geri ödüyorsunuz.

Çok büyük, geniş çaplı bir iş düşünmemelisiniz. İlk olarak küçük krediyi ödeyecek ve kendinizi geçindirecek bir iş, ardından ise ilerlemeyi hedeflemelisiniz.

Bu söz konusu kredi alındıktan sonra 5 kişi eşit şekilde sorumlu tutulmaktadır. Birinin ödemediği borcu, diğer grup üyeleri mecburen ödemek zorundadır.