Ev Almak İstiyorum Ama Peşinatım Yok

Ev Almak İstiyorum Ama Peşinatım Yok

Kirada oturuyorsunuz ve herkes gibi en doğal hakkınız olan ev sahibi olmak istiyorsunuz fakat elinizde ev almak için yeterli peşinat yok veya hiç peşinatınız yok.  Peşinat olmadan konut kredisi çekilir mi diye araştırıyorsunuz. Bankalar konut kredisinin tamamını vermemektedir. Konut değerinin %75 ine kadar kredi vermekle birlikte 200.00 TL değerinde bir ev için konut kredisi talebinde bulunduğunuzda 50.000 TL peşinat gerekmektedir. Bu peşinatı konut kredisi olarak almak mümkün değildir.  Çektiğiniz 150.000 TL konut kredisine bankalar 20 yıla kadar vade yapabiliyorlar. Geriye kalan peşinatınızı başka bir bankadan ihtiyaç kredisi olarak çekmektir. Neden farklı bir banka diye soracak olursanız 150.000 TL kredi çektiğiniz bankaya göre başka bir bankadan ek kredi talebinde bulunmak onaylanma şansını yüksek miktarda artıracaktır. Bu çekeceğiniz ihtiyaç kredisi için bankaya ipotek göstermelisiniz. Başka bir eviniz veya arabanız var ise ipotekleyerek kredi çekebilirsiniz çektiğiniz kredinin taksitinin maaşınızın %55 ini geçmemesine dikkat ediniz.

Ek bir eviniz varsa ve yatırım amaçlı 2.evi alıyorsanız ihtiyaç kredisi sıkıntısına girip 2 kredi ödemek yerine (ihtiyaç kredilerinin vadeleri maximum 36 ay olmaktadır) diğer evinizi ipotek göstererek konut kredisi çekeceğiniz evin %100 üne kadar konut kredisi çekip tamamen konut kredisi taksitlerini ödemek daha mantıklı geliyor.

Konut Kredisinin Masrafları Nelerdir?

Tahsis ücreti olarak bilinen ücret binde 5 oranını geçmeyen yasal bir bedeldir. Bu ücret dışında alınan istihbarat ücreti, kredi işlem ücreti vb. ücretler yasal değildir. Ekspertiz ücretleri olarak bilinen ödemeler de yasal bir ücrettir. Yetkili kurumlarca yapılan değerlendirme çalışmaları için bankanız sizin adınıza para öder ve Ekspertiz ücreti de fatura tutarından kesinlikle fazla olamaz. Başvuru yaptığınız konut kredisinden vazgeçmez hakkınız sonuna kadar var fakat ekspertiz ücretiniz ödendiyse bankanız bunu sizden alır ve bu yasaldır.

Konut Kredisi Sigortaları Nelerdir?

Banka ile sizin aranızda belirlenen bu sigortalarda zorunlu olan tek sigorta DASK adı verilen sigortadır. Diğer sigorta çeşitleri zorunlu değildir. Kredi istediğiniz bankadan sigorta talep edebilirsiniz veya başka bir firma aracılığı ile sigorta yaptırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Yapılması mümkün olan sigortaları sıralamak gerekirse şöyledir;

  • Konut sigortası: Bu sigorta konutunuzu hırsızlık, doğal afet, terör gibi durumlarda sizi güvence altına alan yıllık olan bir sigortadır.
  • Deprem sigortası – DASK: Evinizin deprem ve bu afetten kaynaklanan hasarlara karşı koruma altına alan yapılması zorunlu bir sigortadır.
  • Hayat sigortası: Krediyi çeken kişinin vefat etme durumunda borcunun ödenmesi konusunda güvenceye alan bir sigortadır.

Erken Ödeme Veya Kredi Yapılandırma

Kredinizi istediğiniz kadar erken ödeme hakkında sahipsiniz. Aynı şekilde yapılandırma hakkına da. Bankanın da erken ödeme talebinizi geri çevirme hakkı vardır. Yapılandırmada ise mevcut bankanızdan, koşulları daha cazip olan bankaya kredinizi çok uygun koşullarla aktarabilirsiniz.
Önce ev mi, kredi mi?

Bankaların konut kredisini onaylaması için almayı düşündüğünüz evin bir çok özelliği ön planda tutuluyor. Evin inşaat halinde olması veya olmaması, evin bulunduğu yer, kaç yıllık olduğu, kat mülkiyetinin olup olmaması… Bunların hepsi kredi hakkında ortaya bir şeyler atmaktadır. Ayrıca banka seçtiğiniz eve ekspertizde yaptıracağından dolayı öncelikli olarak evi bulup sonra kredi başvurunuzu yapmak sizin için daha faydalı ve hızlı bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır.

Konu İçeriği ;

  • Ev almak istiyorum ama peşinatım yok 2016
  • Ev almak istiyorum ama peşinatım yok
  • Ev almak istiyorum peşinatım yok
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.