İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere eşya kredisiyle ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Buyrun bakalım neyin nesiymiş bu eşya kredisi?

Kredi, acil nakit ihtiyaçların da yada taşıt, konut gibi yüksek tutarlara alınacak malların aylık taksitlerle alınmasını sağlayan çok güzel bir uygulamadır. Kredinin farklı farklı türleri bulunmakta. İhtiyaç, taşıt, konut gibi türleri yaygın olan kredileri artık cep telefonu, beyaz eşya, mobilya veya teknolojik aletler için çekebiliyorsunuz.

Bazı bankalar ihtiyaç kredisi altında bu kredileri sağlarken, bazıları tüketici kredisi adı altında bazıları ise direkt eşya kredisi adı altında sağlıyor.

Eşya Kredisi Nedir?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte her şeyin fiyatı artıyor. Çünkü artık teknolojinin girmediği alan kalmadı. Yakında insanlar bile teknolojiyle yönetilebilir. O derece ilerlemiş teknoloji evlerimizde beyaz eşyalara, koltuklara ve odalara kadar girmiş durumda.

Özellikle cep telefonu teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık çok hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Bilgisayar, tablet, akıllı bileklikler, akıllı saatler ve daha saymakla bitmeyen birçok ürün. Fiyatların artmasının temelinde yatıyorlar.

Eşya Kredisi Bankadan mı Alınır?

Bankalar teknolojik, beyaz eşya, mobilya gibi eşyalara olan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bireysel krediler arasına bir  de eşya kredisi sıkıştırdılar. Eşya kredisi verirken bankalar bireylerden ürünün alınması ve ürünün belirli vadelerde ödenmesini ister. Yani 10.000 TL’lik bir mobilya takımına 15.000 TL vermezler. Çünkü bu konuda nakit para sizin elinize verilmez. Direkt satıcıya aktarılır, siz ödemeyi aylık olarak bankaya yaparsınız.

Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş Yapılmıyor mu?

Kredi kartlarında yapılan kolaylıklar, kampanyalar, düzenlemeler ve devlet destekleri de yine eşya kredisi kullanımında rol oynayan en önemli etkenlerden oluyor. Çünkü eskiden kredi kartıyla taksitli teknolojik alet alabiliyordunuz. Artık kredi kartlarına bazı satıcılar hiç taksit yapmazken bazıları da çok düşük vadelerle taksit yapıyor.

Bu durumun meydana gelmesiyle satıcılar bankalarla kredi hususunda anlaşma yaptılar ve 48 ay vadeye kadar uygun kredi imkanları tanınmasını sağladılar. Eşya kredisiyle ihtiyaç kredisi faiz oranları genel olarak aynı tutulsa da, eşya kredisi faiz oranı kişinin gelir durumu ve kredi notuna göre değişiklik göstermektedir.

Eşya Kredisi Alırken Kredi Notu Dikkate Alınıyor mu?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bankayla yaptığınız her işlemde kredi notu büyük önem taşımaktadır. Banka hesabı açarken bile kredi notunuza dikkat ediliyor. Yine eşya kredisinde de kredi notu önem taşıyor. Çok yüksek notlar istenmese de, normalin altında olan notlara eşya kredisi çıkmıyor.

Eğer eşya kredisi taksidini ödemez ya da ödeme zamanından ileri bir tarihte öderseniz kredi notunuz müthiş şekilde aşağı düşecektir. Bu yüzden çektikten sonra ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Eşya Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşya kredisi almak istiyorsanız nasıl başvuru yapacağınızı arıyorsunuzdur. Eşya kredisi de ihtiyaç kredisiyle aynı türden olduğu için, ihtiyaç kredisi başvurusunun gerektirdiği her şeyi eşya kredisi de gerektirir. Yani gelir durumunuz, puan durumunuz her şeyiniz kredi alırken etkili olacaktır. Eşya kredisi başvurusunu direkt olarak bankaya giderek yapamazsınız. Bankayla anlaşmalı olan satıcıların sattığı ürünlerde kredi kullanmak istediğinizisatıcı” ya bildirdikten sonra kredi işleminiz satıcı tarafından gerçekleştirilir. 

Eşya Kredisi Veren Bankalar 2019

Ülkemizde hemen hemen her banka eşya kredisi vermektedir. Burada önemli olan banka değil satıcıdır. Yani satış yapan mağazadır. Bankaların marka ile anlaşması varsa direkt olarak kredi alabilirsiniz. Günümüzde en çok markayla anlaşma yapan bankalar şu şekilde;

  • Akbank
  • Garanti
  • Yapı Kredi
  • Halk Bank

bu bankaların çoğu satıcıyla eşya kredisi konusunda anlaşması bulunmaktadır. Tabi diğer bankaların yok sadece bunların var demiyoruz. Türkiye’de en çok anlaşması olan bankalar bunlar.

Eşya Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşya kredisi almadan önce eşyayı araştırın. Piyasasından ne kadar yükseğe alıyorsunuz, farklı bir yerde daha avantajlı kampanya var mı bakın. Sadece ürünü değil aynı zamanda markayla iş birliği yapan banka üzerinde de araştırmalar yapın ve diğer bankalara oranla sağladığı faiz oranlarına göz gezdirin.

Aynı zamanda istek mi ihtiyaç mı dikkat edin. Eğer istek sonucunda alıyorsanız almanızı pek tavsiye etmem. İhtiyaçsa mecbur alacaksınız ama istekse hiç bulaşmayın. Çünkü kredi insanı hayattan soğutan en temel unsurlardan biri olmaktadır.