Esnafları desteklemek ve kalkındırmak amacı güdülerek sağlanan esnaf kefalet kredisi desteği, son zamanlarda esnaflar tarafından en çok merak edilmekte olan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Esnaf olan bireyler için muhteşem bir fırsat olarak ön plana çıkan esnaf kefalet kredisi almak için gerekli olan şartlar nelerdir? esnaf kefalet kredisi ne kadar verilir? nedir? nasıl alınır gibi birçok sorunun cevabı makalemizde yer alıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Oluyor? Kimlere Veriliyor?

Esnaf kefalet kredisi adı altında verilen esnafları kalkındırma desteği, büyük ya da küçük farketmez her potansiyeldeki esnafı destekleyen bir kredi türü olarak ön plana çıkmaktadır. Bu krediyi almak için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlara uymak zorundasınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu 2018

Yazının başında belirttiğimiz gibi esnaf kefalet kredisi her esnafa verilmiyor. Bunun için bazı şartlar ön plana çıkıyor. Esnaf kefalet kredisinden yararlanarak kalkınmak isteyen vatandaşlar ne yapmalı? nasıl başvurmaları?

İlk şart tabiki de her şeyden önce esnaf ya da sanatkar olmak. Ardından ise esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı bir sicil gerekiyor. Kefalet veren kooperatifin bölgesinde yer alan bir adreste ikamet ediyor olmanız ya da işyerinizin orada bulunması, eş zamanlı bir şekilde birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleriyle ortaklık bulundurmamak, vergi borcunun hiç olmaması ve banka kredi notunuzun yüksek olması, en az 1 yıldır esnaflık yapıyor olmak da diğer şartlar olarak ön plana çıkıyor. Eğer bu şartları taşıyorsanız sizler de esnaf kefalet kredisine başvurabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Başvuru şartlarının tamamına uyuyorsanız, hemen bağlı bulunduğunuz kooperatiflere yazılı başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapılan esnaf kooperatifinin değerlendirmek üzere kabul edeceği başvuru, değerlendirme sonucunda onay alır veya ret yer. Bu söz konusu değerlendirme aşaması maksimum 15 gün boyunca devam etmektedir.

Yapılan başvuru eğer olumluysa başvuru yapılan kooperatif Halk Bankası’na gerekli şahıs bilgilerini ve kredi tutarını iletir. Bankanın da yapacağı incelemelerin sonucunda onay vermesi durumunda esnaf kefalet kredinizi Halkbank’tan çekebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Gerekli Evraklar Neler?

2 adet nüfus cüzdan fotokopiniz, 2 adet vergi levhanızın fotokopisi, 2 adet oda kayıt belgeniz, 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi, yeni üye olacak esnaflar için 4 adet fotoğraf, nüfus kayıt örneğiyle birlikte 2 adet ikametgah belgesi, 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi, 2 adet yıllık ciro belgesi, S.G.B fotokopisi, Şoför esnafı için ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi gerekli evraklar olarak kendini gösteriyor. Bu evraklarla esnaf kefalet kredisi başvurusu yaparak, destek alabilirsiniz. Tabi belirttiğimiz tüm şartları eksiksiz bir şekilde taşıyorsanız.

Konuya yönelik soru, görüş ve önerilerinizin tamamını yorum bölümünden bizlere ulaştırabilir, sorunuza yanıt bulabilirsiniz. BankaEkonomi.Net olarak iyi günler dileriz.