Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2019

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2019

İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere ertelemeli kredi hakkında bilgi aktarımında bulunacak, aklınızda var olan tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Günümüzün ekonomik koşulları artık bireyleri günlük yaşantılarında dahi nakit sıkıntısına düşürmektedir. Acil nakit ihtiyacı oluştuğundan dolayı da bireyler nefesi hemen bankalarda kredi başvurusunda almaktadırlar. Acil nakit ihtiyacı denildiği anda akla gelen bankaların birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Taşıt, konut, ihtiyaç, online, ertelemeli gibi kredi çeşitlerinin yer aldığı bankalardan ertelemeli kredi nasıl alınmaktadır? Nedir gibi birçok sorunun cevabı makalemizde yer alıyor.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi, banka ya da herhangi bir şekilde kredi sağlayan finans kuruluşlarından alınan acil ihtiyaç sonucundaki kredilerin ilk taksidinin ödeme yapılması gereken tarihten daha ileri bir tarihte ödenmeye başlanması sonucu kredi vadesinde meydana gelen değişiklik demektir. Yani kısaca şöyle diyebiliriz: “Şimdi al 3 ay sonra öde”.

Kredi çekimlerinde kredi taksitinin ödemeleri normal şartlarda krediyi aldığınız ayı takip eden diğer ay ödenmeye başlanmaktadır. Şuanda 3 Temmuz 2018 tarihindeyiz. Bugün çektiğiniz kredinin ilk taksidini 3 Ağustos 2018 tarihinde ödemeye başlarsınız.

Fakat bu sürekli böyle değildir. Kredi talebinde bulunan müşterinin maruzat, talep, ihtiyaç ve isteklerine göre kredi vermekte olan kurumlar taksitlerde oynama yapma hakkına sahiptir. Yani ertelemeli kredi imkanını sağlamaktadır.

Ertelemeli krediler de erteleme en fazla 3 ay yapılır. Yani 3 Temmuz 2018’de aldığınız bir kredinin ertelemesiyle birlikte ödemesini en geç 3 Ekim 2018 tarihinde yaparsınız.

Ertelemeli kredi uygulamaları bankaların yukarıda bahsettiğimiz “şimdi al 3 ay sonra öde, 2 ay sonra öde” gibi kampanyalar açmasına vesile olmuştur. Bu kampanyaları duyduğunuz yerde “Bu ertelemeli kredi” diyebilirsiniz.

Ertelemeli Kredi Nasıl Oluyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetlem Kurumu’nun (BDDK) yönetmeliği gerekliliğince kredi vadeleri ihtiyaç ve taşıt kredilerinde en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir. Yani şuan çıkıp bir ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi aldığınızda bu kredinin vadelendirmesi 48 ayı kesinlikle geçemez. İş konut kredilerinde farklıdır. Kapsam dışı tutuyorum.

Ertelemeli kredilerde 3 aylık erteleme süresi ödeme yapılmış gibi sayıldığı için 48’den 3 çıkarılır ve vade 45 ay olarak ön plana çıkar. Eğer durum böyle olmasa 3 ay da yine krediye eklense vade 51 aya çıkacak ve BDDK yönetmeliği engeli boy gösterecektir. Yasal olarak böyle bir şey mümkün olmadığı için kurumlar ertelemeyi düşürmek zorunda kalmaktadırlar.

Ertelemeli Kredide Faiz Farkı Var mı? Varsa Ne Kadar

Ertemeli kredilerde tüketiciler sadece yapacağı ödemeyi erteler. Yani 3 aylık ertelemenin faizi elbette olacaktır. Erteleme seçeneğine gidenler bu faizi ödemek zorundadırlar. Yani vade erteleme ile aslında toplam geri ödeme vadesi düşürülmüş oluyor. Erteleme dönemine ait faiz ise geri ödeme tutarına dahil ediliyor.

Bundan dolayı ertelemeli kredilerin faiz oranı, normal kredilere göre artış gösterebilir. Bu tamamen bankanın elinde olan bir durumdur. Kredi çekerken bunu sormalı ve tatmin edici bir cevap alıp, aklınızda soru işareti bırakmamalısınız.

Hangi Bankalar Ertelemeli Kredi Veriyor?

3 ay taksit erteleme süresiyle kredi veren banka sayısı güncel olarak 6’dir. Bunlar ING, Akbank, QNB Finansbank, TEB , Halk Bankası ve Vakıfbank olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu bankalardan sadece Vakıfbank KOBİ Kredide erteleme yapıp süreyi 4 ay olarak belirlemiştir. Halk Bankası’nda ise konut kredisinde 3 ay erteleme vardır. Düz ihtiyaç kredisinde bulunmaz.

ING, Akbank, QNB Finansbank, TEB ise direkt olarak ihtiyaç kredisi üzerinden erteleme yapmaktadır.

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2018

  • INGBANK – İhtiyaç Kredisi – 3 Ay Ertelemeli
  • Akbank – İhtiyaç Kredisi – 3 Ay Ertelemeli
  • QNB Finansbank – İhtiyaç Kredisi – 3 Ay Ertelemeli
  • TEB – İhtiyaç Kredisi – 3 Ay Ertelemeli
  • Halkbank – Konut Kredisi – 3 Ay Ertelemeli
  • Vakıfbank – Kobi Kredisi – 4 Ay Ertelemeli

Ayrıca bu makalelerimize de bakabilir, aklınızda daha derin soru işaretleri varsa kaldırabilirsiniz.


>> Kredi Borcumu Nasıl Ertelerim?

>> Ziraat Bankası taksit erteleme nasıl yapılır? 

>> Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım Ne Olur? 2018

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.