İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Ermenistan Asgari Ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız.

Ermenistan’ın resmi para birimi Ermenistan Dramı olarak öne çıkıyor. 1 Euro’da yaklaşık olarak 563 Ermenistan Dramı’na eşit.

Ermenistan ekonomisi 2019 yılı itibarıyla çok zor süreçlerden geçiyor. Ermenistan’da %17.7 oranında işsizlik, %30’luk yoksulluk var. 3 milyon nüfuslu Ermenistan’da 1 Dolar ise 482 Ermenistan Dramı’na eşit.

Ermenistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Ermenistan asgari ücreti 2019 yılında güncel olarak 115 $ olarak belirlenmiş durumda. 29 Ağustos 2018 dolar kuruyla birlikte 115 Dolar ; 55.499 Ermenistan Dramı’na eşit. Yani bir Ermenistan vatandaşı aylık olarak minimum 55.499 Ermenistan Dramı maaş alıyor.  55.499 Ermenistan Dramı ise 742,67 TL’ye eşit. Peki bu maaşla neler yapabilir?

Ermenistan Fiyatlar

Hikersbay tarafından sağlanan bilgiler ışığında Ermenistan’da yaşam eski günlere kıyasla çok daha zorlaştı. Git gide artan dolar ve Euro kuru, Ülke içerisinde yaşanan kriz v.s. derken Ermenistan batmaya yaklaşıyor. Ermenistan’da 1 yatak odası bulunan şehir merkezindeki daire kirası 80.000 Ermenistan Dramı’ndan başlıyor ve 180.000 Ermenistan Dramı’na kadar uzanıyor.

Peki asgari ücret seviyesiyle kira seviyeleri arasında neden böyle bir fark var diyebilirsiniz. Ülkede kriz olduğu için durum bu şekilde. İşyerleri işçilerine asgari ücretten yüksek maaş veriyor ve bir şekilde geçinmesini sağlıyor.

Ermenistan’da bir süpermarkete girer Süt almak isterseniz 404 Ermenistan Dramı, taze beyaz ekmek almak isterseniz 500 gram için 230 Ermenistan Dramı, 12’li yumurta almak isterseniz 750 Ermenistan Dramı para ödersiniz. Diğer fiyatları görüntülemek için aşağıda yer alan görsele bakmanız yeterli olacaktır.

Ermenistan Çalışma Şartları

Ermenistan’da çalışma şartlarının pek iyi olduğunu söyleyemeyiz. Git gide artan enflasyon, kriz v.s. derken çalışma için uygun bir ortam oluşmuyor. İşsizlik seviyesinin %17.7’li seviyelerde seyrettiği Ermenistan’da yoksulluk oranı ise %30’a çıkmış durumda.

Ermenistan’da resmi çalışma saati 40 saat. Fakat isterseniz mesai yapabiliyorsunuz. Mesai yaptığınız kadar parayı alıyorsunuz. Bu durumda herhangi bir problem bulunmuyor.