İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere en uygun evlilik kredisinin hangi banka tarafından verildiğinden, oranlarının ne olduğundan bahsedeceğiz. Yeni evlenecek olan bireylerin ev dizme, düğün gibi sorunları olduğundan dolayı nakit ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyacı da evlilik kredileriyle giderebilmektedirler.

Evlenme planı olan çiftlerin evlilik masraflarını karşılayabilmek için aldığı ihtiyaç kredisi türü olan evlilik kredileri, özellikle düğün sezonunun yaklaştığı şu günlerde çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Var mı?

Oluşturulan koşulları sağladığınızda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan “Devlet Destekli Evlilik Kredisi” paketinden fayda sağlayabilirsiniz. Bu destek kredisinden fayda sağlayabilmek için ilk olarak evlenecek kişilere belirli şartlar tanınmıştır. Eğer bu şartlara uyum yoksa, evlilik kredisi alınmamaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

İki kişinin de bu şartlara uyması gerekiyor.

  1. 18 yaşından büyük 24 yaşından küçük olunması gerekiyor. (Eğer üniversite mezunuysa yaşın 26 olması)
  2. Sicilinde ağır suç bulunmaması
  3. Kurulan komisyona maddi imkansızlığını anlatacak nitelikte olması
  4. İlk evliliği olması

Bu 4 şartı taşıyan ve eksiksiz bir şekilde oluşturan bireyler 1 yıl boyunca tek kuruş ödeme yapmadan maksimum 10.000 TL, en yüksekte 48 ay vadeyle kredi alabilmektedir. Bu kredinin faiz oranı normal kredilere göre düşüktür. Eğer evliliğin ilk yılında dünyaya çocuk gelirse, kredinin ödemesi 1 yıl daha ileriye atılabilmekte.

En Uygun Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2019

Bu bahsi geçen bankaların bazıları devlet destekli bazıları da değil. 10.000 TL sınırı ise bu bankalarda bulunmuyor. Bakalım en avantajlı evlilik kredisi veren bankalar hangileriymiş?

Albaraka Türk

Albaraka Türk “Düğün Finansmanı” adı altında 250.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli evlilik kredisi vermektedir. Detayları Albaraka Türk müşteri hizmetlerini arayarak edinebilirsiniz.

ING Bank

ING Bank evlilik kredisi veren diğer bir banka olarak ön plana çıkıyor. 100.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli evlilik kredisi imkanı tanıyan ING’nin de yine evlilik kredisi faizlerini ve detaylarını müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk, Evlilik Finansmanı adı altında evlilik kredisi veriyor. 100.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli kredi imkanı sunan Kuveyt Türk, yeni evlenecek olan çiftlerin en çok tercih ettiği banka olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye Finans

Evlilik Finansmanı adı altında evlilik kredisi konusunda yardımcı olan diğer bir banka ise Türkiye Finans. 100.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli evlilik kredisi imkanı sunan Türkiye Finans’ın diğer tüm detaylarını müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi

Evlilik Kredisi adı altında kredi imkanı sağlayan Yapı Kredi, yine diğer bankalar gibi 100.000 TL’ye kadar varan tutarlar ve 48 aya varan vadelerle evlenecek çiftlere destek veriyor. Gerekli diğer tüm detayları müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti bankası 85.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli evlilik kredisi veriyor. Garanti yine evlenecek çiftlerin en çok tercih ettiği bankalardan biri olarak önde geliyor. Gerekli detayları, faiz oranlarını ve sunduğu avantajları müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Akbank

Akbank’da düğün kredisi veren bankalar arasında. Fakat Akbank tarafından sağlanan düğün kredisi diğer bankaların maksimum tutarına göre çok düşük. 25.000 TL’ye kadar 48 ay faizle düğün kredisi veren Akbank, evlenecek bireyler tarafından pek sık tercih edilmiyor. Müşteri hizmetlerinden gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Banka Evlilik Kredisi Şartları

Bankadan bankaya değişim gösteren kredi şartları genel olarak şu şekilde:

  • En fazla 48 ay vadelendirme yapılmaktadır.
  • Kredi tutarı, kişinin geliri ve banka limitine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
  • İhtiyaç kredilerinde alınan KKDF ve BSMV masrafları yine vergi dahilinde olduğu için tutardan kesilir.
  • Eşler birbirlerine kefil olarak kredi çekebilir.
  • Kefil istenip istenmeyeceği kişinin kredi notu ve gelir durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir.
  • Çoğu bankada taksit erteleme imkanları bulunmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisine başvurmak istiyorsanız ilk olarak bankaların internet sitelerine göz gezdirmelisiniz. Aynı zamanda banka şubelerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Bireysel krediler dahilinde olan evlilik kredisi faiz oranları genel olarak ihtiyaç kredileriyle aynıdır. Yine daha net bir bilgi için istediğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.