Emeklilerin geçtiğimiz ocak ayında yeni yıl ile birlikte enflasyona bağlı maaşlarına zam yapıldı. Yaklaşık 11 milyon emekli zamlı maaşlarına kavuştu. Bir sonraki zam ise temmuz ayında gelecek. SSK ve Bağ-Kur maaşlarına zam yüzde 5 şeklinde olacak. SSK maaşındaki ücret artışı 421 lira iken memur emeklilerinin maaşındaki ücret artışı 469 lira olarak maaşlarına yansıyacaktır.

 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ocak-temmuz ayı arasındaki dönemde enflasyon farkı da maaşlarına yansıtılacak. Uzmanların yaptığı hesaplamalara göre zam oranı yüzde 4 ile yüzde 5 olarak değişebileceği düşünülüyor. Eğer Temmuz zammı yüzde 4olarak gerçekleşirse en düşük maaş Bağ-Kur tarım emeklilerinde 909 lira 15 kuruşa çıkacak. Yüzde 5 enflasyona göre ise maaşı 917 lira 89 kuruşa yükselecek. Yani Aralık’ta 745 lira olan en düşük Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı yüzde 5 enflasyon tahmini ile 2016 yılında 172 lira 89 kuruş zam görmüş olacak.

 

Bütün bu zam oranlarından sadece mevcut emekli olanlar yararlanmayacak. Yeni emekli olanların maaşına da bütün yansımalar yapılıp temmuz ayındaki zam da eklenecek.