Son günlerde emeklilere kolaylık sağlayacak yeni bir sistem konuşulmaya başlandı. Bu yeni sisteme göre zam oranını belirlemek için geçim durumuna bakılacak. Emekli olan kişi yaşlı ve geçim sıkıntısı çekiyorsa eğer zam oranı normal emekli maaşı zam durumuna göre daha yüksek olabilir.

 

Yeni sistemin hayata geçmesi halinde 11 milyon emeklinin zam sistemi de değişmiş olabilecek. Bakıma muhtaç hale gelmiş yaşlı ve geçim sıkıntısı çeken emeklilerin maaşı yüzde 100’e kadar artış gösterebilir. Şuan ülkemizde 80 yaş üzerinde yaklaşık 740bin kadar emekli bulunmakta yeni sistemin hayata geçmesiyle birlikte 80 yaş üzerinde emeklilerin bir kısmı yüzde 100 zam alabilecek.

 

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden çalışanlar için düzenli bir şekilde maaşlarına zam yapılacak. Yeni sistemde yer alan bir başka değişiklik ise 50 yaşında emeklinin maaşındaki zam oranındaki artış 80 yaşındaki emekli maaşındaki zam oranındaki artıştan daha düşük olacaktır.

 

Buna ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son zamanlarda çıkan söylentilere de cevap verdi. Emekli maaşlarından habersiz kesinti yapıldığının söylenti olarak dolaştığını ve emekli maaşına nafaka ödemesi hariç hiçbir şekilde kesinti yapılmayacağını belirtti.