2018 yılında gündeme gelen torba yasa beraberinde emeklilere, dul maaşı alanlara yapılacak olan yardım tutarı 1000 TL olarak belirlendi. Emekliler bu tutarın tamamına sahip olacakken, dul maaşı alanlar bu konuda ayrıntılara ayrılıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, ülkede yaşayan 12.000.000 emekliyi ilgilendiren müjdeyi verdi. Emeklilere bayram ikramiyesi 1000 TL olarak verilecek. Ramazan bayramı ve Kurban bayramı öncesinde emeklilerin bayramı rahat geçirebilmesi için verilecek bu ikramiye, 12.000.000 emeklinin yüzünü güldürdü.

Bayram İkramiyesi Kimlere Verilecek?

SSK, BAĞ – KUR- Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakınları ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er – erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyonlar ve sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gören aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden yararlanabilecek.

Bayram İkramiyesi Maaşa Göre Değişecek mi?

Ramazan ve Kurban bayramlarından önce emekliler için 1000 TL ikramiye verilecek. Emekli ve maluller maaş tutarı önemsenmeden 1000 TL sahibi olacak. Diğer kesimlerin ikramiyelerinde değişiklik meydana gelecek ve ayrıntılara ayrılacak.

Yeni Emekli Olanlar Bayram İkramiyesi Alabilecek mi?

Yeni veya eski farketmiyor. Toplam 12.000.000 küsür emeklinin tamamı, 1000 TL bayram ikramiyesi sahibi olacak. Ramazan bayramı öncesinde emekli olanlar bu yıl 2 tane, Kurban Bayramı öncesi emekli olanlar ise tek ikramiye alacak. Ödemenin yapılacak olduğu tarihte gelir ve aylık alma şartı aranacak.

Bayram İkramiyesi Maaşla Beraber mi Verilecek?

Ödeme tarihleri henüz duyurulmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bayram ikramiyelerinin ödemesinin nasıl ve ne zaman yapılacağı yakın zamanda açıklanacak. İlk ikramiye 14 Haziran arife gününden önce haziranın başında hesaplarda olacak. İkramiyeler, emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına yatırılacak.

Bayram İkramiyesi Her Yıl mı Verilecek?

Düzenlemeden “her yıl” ifadesi yer almakta. Bundan dolayı sonraki yıllarda da yine aynı şekilde Bayram ikramiyesi ödemesi kendini gösterecek. İkramiye tutarı 1000 TL olarak belirlendi. Ancak enflasyon arttıkça, bu mevcut para da artar mı bilinmiyor.