İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere nasıl ek hesap açabileceğinizi, ek hesap açan bankaları ve en önemlisi ek hesabın ne olduğunu anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilir ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bankalarda açılan hesapların ne işe yaradığı ve ne için kullanıldığı herkes tarafından bilir. Banka hesapları vadeli ve vadesiz hesaplar olarak 2’ye ayrılır. Vadesiz hesaplarda paranız değer kazanmaz, ama vadeli hesaplarda paranız faizlenerek değer kazanır.

Eğer yatırım amacıyla banka hesabı açıyorsanız bu hususta açmanız gereken banka hesabı “vadeli” olandır. Vadeli hesap açmadan yatırım yapamazsınız.

Bahsettiğimiz vadeli ve vadesiz hesaplarla doğrudan bağlantılı olan Ek hesap, insanların zaman zaman ihtiyaçlarında meydana gelen değişikliklerden dolayı bankaların sunduğu çözümler arasında yer almaktadır.

Ek Hesap Nedir? Ne İşe Yarar

Bankaların birçok hesap seçeneği vardır. Bu söz konusu hesap seçenekleri sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yöneliktir. Hesapların üzerine tanımlı olan banka kartınız yanınızda olduğu sürece eğer hesabınızda para varsa pos cihazı olan her yerden alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine banka hesaplarında birikim yapabilir ve çeşitli ödemeler yapabilirsiniz.

Anlatılışa bakarsak basit. Fakat her ay düzenli bir ödeme takvimimiz olmaz. Çünkü herhangi bir yerden ekstra masraf çıkabilir. Bu durumda banka size hemen ek hesap yöntemini göstermektedir. Ek hesabı, kredi kartının nakit avans özelliğine benzetebiliriz.

Ek hesap aslında bankada yer alan hesabınıza bağlı bir şekilde ön plana çıkan ve istediğiniz her zaman paranız bulunmasa bile yapılan anlaşmaya bağlı olarak ek para veya ödeme yapılmasına yaramaktadır. Kredi kartı gibi düşünülebilir.

Nakit çekiminde ve ödeme yapıldığında yine ek hesap için belirli bir tutar faiz alınır. %0 faizle işlem yapamazsınız. Kredi kartına göre avantajlı olan ek hesap, küçük harcamalar ve aniden çıkan masraflar için çok güzel bir buluş diyebiliriz.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesabın ne olduğunu öğrendiniz. Peki siz bu ek hesap konusunda kesin kararınızı verdiniz ve kullanmak istiyorsunuz. Nasıl kullanacaksanız? Ne gibi adımlar izleyeceksiniz.

Ek hesabı kullanmak için ilk olarak bankada hesabınızın bulunması gerekir. Örnek olarak A bank üzerinden konuşalım. A bank’da herhangi bir şekilde hesabınız yoksa, doğal olarak ek hesapta açılamaz. Çünkü ek hesaplar ana hesapla bağlantılıdır. Yani ek hesap açmak için ilk olarak ana hesabınızı açmanız gerekiyor.

Ana hesabınız varsa, hangi bankayla çalışıyorsanız o bankaya gidip bankada çalışan yetkili personele ek hesap açtırmak istediğinizi söylersiniz. Yine bu hususta koşul, şart ve gereklilikleri aklınızdaki her soru gidene kadar sormalısınız. Banka personeli de sizin bu isteğinizi yerine getirmek amacıyla gerekli işlemler altına imza atar ve normal banka hesabınızın üzerine bir ek hesap açar.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır?

Ek hesap açtınız. Ek hesap gerektiği yerde otomatik bir şekilde devreye girmektedir. Kredi kartının limiti olduğu gibi yine ek hesabınızın da bir limiti bulunmaktadır. Bu limit yine bankadan ve kişiden kişiye değişim göstermektedir.

Ek hesap sayesinde kiralarınızı otomatik ödeyebilir, ya da farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ek hesap kullanırken kredi kartı kullandığınızı unutmayın. Tek farkı kredi kartının aidatı, masrafı v.s. vardır. Fakat ek hesabın bulunmamaktadır. Aynı zamanda ek hesapta eksiye düşmemeye dikkat edin. Çünkü eksiye düştüğünüzde o açığı 1 ay içerisinde kapatmanız gerekmektedir.

Ek Hesap Açan Bankalar 2019

Türkiye’deki banka hesabı açan her banka yine ek hesapta açmaktadır. Hangi bankayla çalışıyorsanız, o bankayla görüşüp ek hesap açtırabilirsiniz.