Kanunlara göre, trafikte araç kullanmak için ehliyetiniz olmak zorundadır. Bunun için ehliyet sahibi olmak isteyen kişiler için, belirli süre aralıklarla yazılı ve uygulamalı sınavlar yapılmakta olup, bu sınavları başarıyla tamamlayanlara ehliyet, yani sürücü belgesi verilmektdir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen bu söz konusu sınavlar 1 yıl içerisinde toplamda 5 kez yapılmaktadır. Sürücü kurslarından herhangi birine kaydınızı yaptırıp, eğitimleri aldıktan sonra, sınav ücreti ödemesiyle birlikte yazılı sınava girmeye hak kazanılır. Eğer yazılı sınav başarıyla sonuçlanırsa, sürücü adayları uygulama sınavına tabi tutulur ve uygulama sınavının da başarıyla tamamlanmasıyla birlikte ehliyet sahibi olunur.

Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Ehliyet yaşı, ehliyet sınıfına göre 16 yaşından, 24 yaşına kadar uzamaktadır. Küçük hacimli motosikletlerin ehliyet yaşı 16’dan sonra iken. İş makinaları veya tırlar için istenilen en küçük yaş 24’dür.

Ehliyet Sınıfları ve Yaşları

  • M, A1, B1 sürücü belgelerine sahip olmak için asgari yaş sınırı 16.
  • A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı belgeler için asgari yaş sınırı 18.
  • A sınıfı için asgari yaş sınırı 20.
  • C, CE, D1, D1E için asgari yaş sınırı 21.
  • D ve DE için asgari yaş sınırı ise 24 olarak ön plana çıkmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Kullandırtma Cezası

Ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkmak suçtur. Bu ne kadar suçsa, ehliyetsiz bireye araç kullandırmakta suçtur. Yani bu kapsamda, ehliyetsiz yakalanan bireye ceza yazılırken, araç ruhsat sahibine de ceza yazılmaktadır. Eğer ehliyetsiz yakalanan kişi, aracın sahibiyse tek bir ceza kesilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Kullandırtma Cezası Ne Kadar?

2018 yılı Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2018 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda kullanana yazılan bu tutardaki cezanın aynısı, araç ruhsat sahibine de yazılmaktadır.

Kesilen ceza erken ödenirse %25 oranında indirim uygulaması gerçekleştirilir. Bu kapsamda 2018 TL olarak kesilen ceza erken ödendiği takdirde 1513 TL olarak ödenecektir. Erken ödeme süresi 30 gündür. 30 günü geçen cezalar bu uygulamadan yararlanamaz. Eğer ceza ödenmez ise, artış gösteren bir şekilde faiz uygulaması yapılır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nasıl Ödenir?

Bankalar Aracılığıyla Trafik Cezası Ödeme

Cezanın tebliğinin hemen ardından, elinizde bulunan ceza makbuzunuzla birlikte Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, HSBC, Yapı Kredi, QNB Finansbank, TEB, Vakıfbank, Türkiye Finans ve Aktifbank şubelerinin tamamından trafik cezası ödemesini yapabilirsiniz. Vereceğiniz talep doğrultusunda kredi kartından ödeme yapmakta mümkündür. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, mobil şubelerden de dakikalar içerisinde ödemenizi yapabilirsiniz.

PTT Aracılığıyla Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası kesildikten sonra elinizde bulunan ceza makbuzunuzla birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek borcunuzu sadece nakit olarak ödeyebilirsiniz. Eğer makbuz yoksa, ceza ödeme işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

Trafik Cezası Taksitlendirme

Trafik cezaları, vergi cezaları kapsamına girmektedir. 30 Haziran 2017 tarihinde devlet, tek seferlik yapmış olduğu bir düzenlemeyle hem vergi faizlerini sildi, hemde 48 aya kadar taksite bölmeyi mümkün kıldı.

Yeni bir taksitlendirme olur mu olmaz mı? Şuanda bilinmiyor. Bunun için devlet tarafından geçici kanun çıkarılmalıdır. Bu durumda karşımıza çıkan 2. seçenek ise vergi dairelerine taksitlendirmeye yönelik başvuruda bulunmaktır. 3 yıla kadar geniş kapsamlı bir taksitlendirme imkanı bulunmamasına rağmen, cezayı ödeyecek mükelleflerin cezaları 3’e bölünmektedir. Bu işlem için ise faizsiz bir şekilde ödeme değil, vadeli ödeme yapılır.