İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere E-hacizin ne olduğunu, nasıl kaldırılacağını anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okumanızı ve bu konudaki tüm soru işaretlerini yok etmenizi tavsiye ediyorum.

E-Haciz hayatımızda çok uzun zamandır olan bir uygulama değil. Teknolojinin gelişmesi ve devletin artık çoğu işini internetten halletmesinin sonucunda ortaya çıkan E-Haciz, iki taraf içinde online platformlardan yönetilebiliyor.

E Haciz Nedir?

E Haciz yani Elektronik Haciz, devlete olan herhangi bir şekilde borcunuz için elektronik olarak maaş veya bankada bulunan para altın döviz gibi mal varlığının direkt olarak haczedilmesidir. Vadesi geçmiş vergi alacakları için devlet elektronik ortam üzerinden haciz işlemlerini yapabilir. Buna da E-Haciz adı verilmektedir.

Elektronik Haciz Nasıl Oluyor?

E-Haciz işlemi başlamadan önce borçlu bireye 7 gün önceden haber verilir. 7 gün içerisinde borcunu ödemesi noktasında uyarı yapılır veya mal beyanında bulunması istenir. Bu yedi gün içerisinde istenilen şeyler yapılmazsa e-haciz işlemi uygulanır. Söz konusu 7 günlük süreçte toplu ödeme veya taksitlendirme işlemi gerçekleştirilebilir.

Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) ile borç hangi vergi dairesindeyse, borçlunun bilgisi iletilir. Vergi Dairesi başkanlığıda bu bilgileri Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne iletir. Bu iletiminde tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’de hizmet veren bütün bankaların genel müdürlüklerine birer birer bildirim gider.

Bildirim giden bankaların herhangi birinde maaş veya mevduat hesabında yer alan para, altın, döviz varsa bu varlıklar bloke edilerek haciz işlemine tabi tutulur. Eğer hesapta borçtan fazla varsa, hesabınıza bloke konulmasından dolayı bu paraya da ulaşmanız uzun bir süre engellenebilir.

E Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz işlemini yapmadan önce bu süreci durdurmak amacıyla size 7 gün önceden haber gelir. Denir ki “borcunuzu 7 gün içerisinde  ödemezseniz e-haciz işlemleri başlayacaktır. Bu 7 günlük süreçte borcunuzu ödeyebilir veya taksitlendirme işlemine tabi tutabilirsiniz. Eğer banka hesabınızda herhangi bir haciz bulunuyorsa, direkt olarak bankayla iletişime geçerek anlaşma yapabilir ve yine taksitlendirme işlemine tabi tutulabilirsiniz. Bunun sonucunda da direkt olarak e-haciz klakacaktır.

Herhangi bir ödeme yapmadığınız durumda ise borcunuza istinaden haciz işlemi yapılacaktır. E-haciz uygulaması yoluyla gayrimenkullere de el koyulabilmektedir.

E Haciz Sorgulama 2019

E haciz sorgulaması günümüzde E-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. PTT’den alacak olduğunuz e-devlet şifresiyle birlikte e-devlet uygulamasına giriş yapıp Gelir Dairesi Başkanlığı’nın hizmetleri kategorisine erişim sağlayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Evime Haciz Gelir mi?

> Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

> Maaşına haciz konulan bir kişi kredi çekebilir mi?