Yakında düğününüz olacak ve devletin yaptığı çeyiz yardımı hakkında bilgi topluyorsunuz. Devletimiz son 6-7 yıldır evlilik konularında ve kredi konularında vatandaşlara son derece kucağını açmış durumda. Evliliğe teşvik etmek amacıyla da çeyiz desteği yapan devlet. Evliliğe teşvik yolunda çok emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Çeyiz hesabı nasıl istenir? Nereden temin edilir? Nasıl başvuru yapılır? Gibi sorularına cevap vermek adına bilgileri sunacağız.

Çeyiz Yardımı / Devlet Çeyiz Parası Kimlere Verilmektedir?

İlk olarak çeyiz yardımı almak için 27 yaşınızı doldurmamış ve ilk evliliğiniz olması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zorunlu. Eğer mavi kart sahibiyseniz yine çeyiz yardımından yararlanabiliyorsunuz bu yardımdan yararlanmak için çeyiz hesabınızın da açılması zorunlu durumda. Yazılan sistemde ikamet zorunluluğu olmadığından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız içinde bu yardım yapılmakta. Geçen yıl itibari ile gündeme gelen bu yardım evli çiftlerin kurtarıcısı haline gelmektedir.

Peki, Zorunlu Olan Bu Çeyiz Hesabını Nasıl Açacağız?

İlk olarak herhangi bir devlet bankasına başvurup çeyiz hesabı açmanız gerekiyor. Hesabı açmanızın ardından en az 3 yıl bu hesap üzerine para aktarımı yapmanız gerekiyor. Yani çeyiz hesabınız 3 yıldır aktif olarak kullanılmıyorsa devletten çeyiz yardımı almanızın imkânı yok. Çeyiz hesabınızdaki para miktarına bağlı olarak devletten aldığınız çeyiz yardımı artmakta veya azalmaktadır. Ne kadar çok yatırırsanız o kadar çok yardım alma hakkınız varsa ne kadar az yatırırsanız da o kadar az yardım alıyorsunuz. Aynı zamanda bu çeyiz hesabı başvuruları yurtdışından kabul edilmiyor. Sadece yurtiçinden bankalara gitmeniz gerekmektedir.

Devlet Ne Kadar Katkı Veriyor ve Bu Katkı Nasıl İsteniyor?

27 yaşınızı doldurmadınız önceden çeyiz hesabınız vardı ve ilk evliliğinizi yapıyorsunuz. Devlet size çeyiz hesabınızda bulunan paranın %20 sini ve azami olarak 5.000 TL’yi geçmemek şartı ile ödemeyi yapıyor. Örnek olarak çeyiz hesabınızda 25.000 TL bulunuyorsa devletinde size yaptığı çeyiz yardımı 5.000 TL olacaktır. Tabi bu sayı hep böyle kalmayacaktır. Bu sayıyı artırmak konusunda Bakanlar Kurulunda her türlü yetki vardır.  Devletin verdiği katkıyı nasıl alabilirim diye soracak olursanız; Devlet katkısı çeyiz hesabınıza yatırılacaktır. Ve bu paranın doğruluğundan bankanız sorumlu tutulmaktadır.

Çeyiz Hesabının Şartları;

  • Banka ile çeyiz hesabı sözleşmesi imzalandıktan sonra TL cinsinden aktarımlar başlayacak
  • En az 100 TL ile en fazla 1000 TL aylık hesaba para yatırmanız gerekecek
  • Hesap sahibi bir kereye mahsus olmak üzere 1000 TL’yi geçen bir ücret yatırma hakkına sahiptir fakat bu hak 15.000 TL’yle kısıtlıdır.
  • Eğer hesap sahibi ödeme planı olarak aylık ödeme planını seçmiş ise 3 kereliğine bu ödemeyi geciktirme hakkı var. Hesap sahibi 3 ayda 1 ödeme planını seçmiş ise bu ödemeyi 1 kere geciktirme hakkı var.
  • Bir dönemin tamamı içerisinde çeyiz hesabından en fazla 2 kere para çekebilirsiniz bu çektiğiniz paralarda parayı çekme dönemine kadar örnek olarak 5 aydır para yatırıyorsanız hesap da 500 TL’den az kalmadan çekmek zorundasınız. Yani hesapta 1000 TL varsa 500 TL’den fazla çekme imkanınız yoktur.
  • Hesap sahibi için devlet sadece tek bir hesaba yardım yapmaktadır. Hesap sahibinin diğer hesapları bununla asla birleştirilemez ve devlet sadece ilk açılan çeyiz hesabına yardım yapar.

Konu İçeriği;

  • Devlet çeyiz yardımı
  • Devlet çeyiz yardımı şartları
  • Devlet çeyiz yardımı nasıl alınır