Son zamanlarda sık sık gündeme gelen “Cumhurbaşkanına Hakaret” lafları insanlarda Cumhurbaşkanına Hakaret Cezasının ne olduğu hususunda merak uyandırdı. Peki Cumhurbaşkanına hakaret cezası ne? Cumhurbaşkanına hakarette hapis cezası var mı?

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) farklı bir maddede özel bir şekilde ele alınmıştır. Ciddi suçlar arasında yer alan Cumhurbaşkanına Hakaret suçunu işleyen birisi TCK 125’de düzenlenen hakaret suçundan daha farklı olarak 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alır.

Normal hakaret suçuna göre üst sınırı çok yüksek olan Cumhurbaşkanına Hakaret cezası, bu suçtan dolayı kesin olarak tutuklamayla sonuçlanmaktadır. Sulh Ceza hakimlerinin ceza vermeme olasılığı çok düşüktür.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes fikir ve düşüncelerini özgürce her ortamda dile getirebilir. Fakat en ufak hakaret, hakarete dayalı betimleme konuları işlenirse bu durumda ortaya suç çıkacaktır. Bir sözün hakaret kabul edilmesi ise söylenen sözün onur, şeref ve saygınlığa zarar vermesi gerekmektedir. Küfürler, aşağılayıcı kelimeler… Bunların tamamı hakaret kapsamına girmektedir.

İnternet’ten Cumhurbaşkanına Hakaret Cezası

Hakaret suçu gibi yine Cumhurbaşkanına Hakaret suçu da İnternet yoluyla rahatlıkla işlenebilen bir suç. Hatta 100 davadan 90’ı İnternet üzerinden olanlardan oluşuyor diyebiliriz.

Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun işlendiği ortamlar genel olarak haber sitelerinin yorum bölümleri, Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya siteleri olarak öne çıkıyor. Buralarda yapılan “hakaret” içerikli yorumları yazanların tespiti çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. IP adresinden gerçekleştirilen tespit sonucunda kişinin nerede olduğu, o yorumu yazarken ki yeri v.s. her şey ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun yanında farklı suçlarda işlenebilir. Mesela herhangi bir Web sitesi veya haber sitesinde yorum yaparak Cumhurbaşkanı’na hakaret etmişseniz, bunu pek çok kişinin görebileceğinden dolayı aleniyet unsuru meydana gelmektedir. Ek suçlarda hakaret cezası üzerine eklenmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Davası

Şikayete bağlı bir suç olmadığından Cumhurbaşkanı’na karşı işlendiği iddia edilmekte olan hakaret suçundan dolayı tüm Cumhuriyet Savcıları direkt olarak soruşturma açabilirler. Adalet Bakanlığı izniyle birlikte kovuşturma yapılmaya başlanmaktadır.

Yani Cumhuriyet Savcısı Cumhurbaşkanına hakaret suçunu tespit ettikten sonra soruşturmayı tamamlayacak, ardından dava açılması için kovuşturma iznini Adalet Bakanlığı’ndan alacaktır. Çok ciddi ve vahim sonuçlarla karşılaşabilecek olduğunuz Cumhurbaşkanına Hakaret Davası’nda çoğu zaman tutuklama kararı çıkmaktadır.