Genç nüfusun oluşmasını desteklemek ve daha çok genç nüfus elde etmek bunun yanı sıra ailelerin doğum esnasında harcadığı paralara destek olabilmek adına devlet tarafından çocuk parası adı altında yardım yapılmaktadır. Neredeyse dünyanın her tarafında olan bu uygulama bizim ülkemizde de bulunmaktadır. Doğumun ardından doğum parası verilir ve çocuk belirli bir yaşa gelene kadar da çocuk parası ödemesi gerçekleştirilir.

Herkes bu yardımlardan faydalanamaz. Çocuk parası ve doğum parasından yararlanabilmek için belirli kriterler oluşturulmuştur. Verilen bu devlet desteği doğumun ardından meydana gelecek masrafları desteklediği gibi, kadınların çalışma hayatında bir tık daha ileriye gitmesi içinde destekler niteliktedir.

Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Doğum parası Türkiye’de 2015 yılından beri, canlı olarak doğumu gerçekleşen çocuk başına verilen bir yardım ücretidir. Her çocuk için bir kez doğum parası alınabilir. Her yardımda olduğu gibi doğum parası yardımı içinde belirli kriterler uygun görülmüştür. İlk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Aynı zamanda doğum yardımı 15 Mayıs 2015 sonrasında gerçekleşen doğumlar için geçerlidir.

Bu şartları karşılayanlar görevine, gelirine bakılmaksızın doğum parasından faydalanabilmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Eğer bu belirlenen 2 şartı karşılıyor ve doğum parası almak istiyorsanız bu durumda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini başvurmalısınız. Belirtilen dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri, farklı ülkedeyseniz yaşanılan ülkedeki büyükelçiliklere veya konsolosluklara teslim edilmelidir.

Başvuru aşamanız tamamlandıktan sonra kısa bir sürede onay veya ret yanıtı gelecek (şartlar karşılanıyorsa ret gelme ihtimali yok) ardından ise kısa sürede para hesabınıza geçecektir. Bu yardım başvurunun yapıldığı ayın sonuna kadar kesin suretle başvuru yapan kişinin adına yatırılır.

Doğum parası alabilmek için bir şart daha vardır. Bu şart ise doğumdan önceki 1 yıl süre içerisinde 90 gün boyunca kısa vadeli sigorta prim ödemesi yatırılmalıdır. Doğum izninin başladığı tarih itibarıyla da sigortalı olunması gerekmektedir.

Çocuk Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Doğum parası bir kez ödenir. Bunun yanı sıra birde çocuk parası bulunmaktadır. Çocuk parası ise çocuğun belirli bir yaşına kadar devlet tarafından eğitim ve diğer giderler için verilen yardımdır.

Çocuk parası doğum parası gibi 2 şarttan oluşmamaktadır. Çocuk parası alabilmek için maddi durumun yerinde olmaması gerekir. Çocuk parası alabilmek için şartlar şu şekildedir:

  • Ebeveynlerin sigortasının olmaması,
  • Ebeveynler üzerinde kayıtlı araç ve mülk bulunmaması,
  • Dul, yetim veya emeklilik maaşlarından herhangi birinin alınmaması,
  • Ailenin kişi başına düşen aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması

şartları oluştuğu takdirde çocuk parası alınmaktadır.

Çocuk Parası Ne Kadar? 2019

Çocuk para her yıl asgari ücret gibi belirli bir oranda artırılmaktadır. 2019 yılı için güncel çocuk parası belirlenmedi. Fakat ilköğretime giden erkekler için aylık 35 TL, kız çocuklar için ise 55 TL, ortaöğretime giden erkekler için aylık 45, kızlar için aylık 55 TL ödeme yapılır.

Kız çocuklarının okumaya teşviki açısından verilen yardım erkek çocuklara kıyasla daha fazladır.